Ana sayfa Bağımsız+ BAFTA Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

BAFTA Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

72. BAFTA Film Ödülleri, dün gece Londra’daki Royal Albert Hall’da Joanna Lumley’nin sunumuyla gerçekleşti. Geceye ‘Roma’ filmiyle En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında kazandığı ödüllerle Alfonso Cuaron ile gösterildiği 12 adaylığın 7’sini kazanan ‘The Favourite’ filmi damga vurdu. Yorgos Lanthimos’un son filmi En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalları başta olmak üzere teknik bir çok dalda ödülü evine götürdü.

‘Bohemian Rhapsody’ filminde Freddie Mercury’yi canlandıran Rami Malek ise Christian Bale’i geçerek En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi ise ‘Green Book’ filmindeki performansıyla Altın Küre Ödülü’nü de kazanan Mahershala Ali oldu. Spike Lee’nin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren filmi ‘BlackKklansman’ ise En İyi Uyarlama Senaryo dalında ödül kazandı.

BAFTA Film Ödülleri’nin sıralı tam listesine aşağıdan göz atabilirsiniz.

En İyi Film

Roma

BlackKlansman
The Favourite
Green Book
Kazanan: Roma
A Star Is Born


En İyi İngiliz Filmi

The Favourite

Beast
Bohemian Rhapsody
Kazanan: The Favourite
McQueen
Stan & Ollie
You Were Never Really Here


Bir İngiliz Senarist, Yönetmen ve Yapımcıdan En İyi İlk Film

Beast

Apostasy – Daniel Kokotajlo (Senarist/Yönetmen)
Kazanan: Beast – Michael Pearce (Senarist/Yönetmen), Lauren Dark (Yapımcı)
A Cambodian Spring – Chris Kelly (Senarist/Yönetmen/Yapımcı)
Pili – Leanne Welham (Senarist/Yönetmen), Sophie Harman (Yapımcı)
Ray & Liz – Richard Billingham (Senarist/Yönetmen), Jacqui Davies (Yapımcı)


Dili İngilizce Olmayan En İyi Film

Roma

Capernaum
Cold War
Dogman
Kazanan: Roma
Shoplifters


En İyi Belgesel
Kazanan: Free Solo
McQueen
RBG
They Shall Not Grow Old
Three Identical Strangers


En İyi Animasyon
Incredibles 2
Isle of Dogs
Kazanan: Spider-Man: Into the Spider-Verse


En İyi Yönetmen

Alfonso Cuaron

Spike Lee (BlackkKlansman)
Pawel Pawlikowski (Cold War)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)
Kazanan: Alfonso Cuaron (Roma)
Bradley Cooper (A Star Is Born)


En İyi Orijinal Senaryo

The Favourite

Janusz Głowacki, Pawel Pawlikowski (Cold War)
Kazanan: Deborah Davis, Tony McNamara (The Favourite)
Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga (Green Book)
Alfonso Cuaron (Roma)
Adam McKay (Vice)


En İyi Uyarlanmış Senaryo

BlackKklansman

Kazanan: Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott (BlackKklansman)
Nicole Holofcener, Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
Josh Singer (First Man)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth (A Star Is Born)


En İyi Erkek Oyuncu

Bohemian Rhapsody

Bradley Cooper (A Star Is Born)
Christian Bale (Vice)
Kazanan: Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Steve Coogan (Stan & Ollie)
Viggo Mortensen (Green Book)


En İyi Kadın Oyuncu

Olivia Colman

Glenn Close (The Wife)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Kazanan: Olivia Colman (The Favourite)
Viola Davis (Widows)


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Green Book

Adam Driver (BlacKkKlansman)
Kazanan: Mahershala Ali (Green Book)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Rockwell (Vice)
Timothee Chalamet (Beautiful Boy)


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Rachel Weisz

Amy Adams (Vice)
Claire Foy (First Man)
Emma Stone (The Favourite)
Margot Robbie (Mary Queen of Scots)
Kazanan: Rachel Weisz (The Favourite)


En İyi Orijinal Müzik

A Star is Born

Terence Blanchard (BlackKklansman)
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Alexandre Desplat (Isle of Dogs)
Marc Shaiman (Mary Poppins Returns)
Kazanan: Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson (A Star is Born)


En İyi Görüntü Yönetmeni

Roma / Rome

Newton Thomas Sigel (Bohemian Rhapsody)
Lukasz Zal (Cold War)
Robbie Ryan (The Favourite)
Linus Sandgren (First Man)
Kazanan: Alfonso Cuaron (Roma)


En İyi Kurgu

Roma

John Ottman (Bohemian Rhapsody)
Yorgos Mavropsaridis (The Favourite)
Tom Cross (First Man)
Kazanan: Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
Kazanan: Hank Corwin (Vice)


En İyi Yapım Tasarımı

The Favourite

Stuart Craig, Anna Pinnock (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)
Kazanan: Fiona Crombie, Alice Felton (The Favourite)
Nathan Crowley, Kathy Lucas (First Man)
John Myhre, Gordon Sim (Mary Poppins Returns)
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez (Roma)


En İyi Kostüm Tasarımı

The Favourite

Mary Zophres (The Ballad of Buster Scruggs)
Julian Day (Bohemian Rhapsody)
Kazanan: Sandy Powell (The Favourite)
Sandy Powell (Mary Poppins Returns)
Alexandra Byrne (Mary Queen of Scots)


En İyi Makyaj & Saç

The Favourite

Mark Coulier, Jan Sewell (Bohemian Rhapsody)
Kazanan: Nadia Stacey (The Favourite)
Jenny Shircore (Mary Queen of Scots)
Mark Coulier, Jeremy Woodhead (Stan & Ollie)
Nominees TBC (Vice)


En İyi Ses

Bohemian Rhapsody

Kazanan: John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst (Bohemian Rhapsody)
Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montano, Jon Taylor (First Man)
T. Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro, Mike Prestwood Smith (Mission: Impossible: Fallout)
Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter, Ethan Van der Ryn (A Quiet Place)
Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic (A Star Is Born)


En İyi Özel Görüntü Efekti
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick (Avengers: Infinity War)
Kazanan: Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick (Black Panther)
Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)
Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J.D. Schwalm (First Man)
Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk (Ready Player One)


En İyi İngiliz Kısa Animasyon
I’m OK
Marfa
Kazanan: Roughhouse


En İyi İngiliz Kısa Film
Kazanan: 73 Cows
Bachelor, 38
The Blue Door
The Field
Wale


Yükselen Yıldız Ödülü
Jessie Buckley
Cynthia Erivo
Barry Keoghan
Lakeith Stanfield
Kazanan: Letitia Wright

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın