Sinema Terimleri: Çehov’un Silahı Nedir?

Yazan: Gamze Çakan

Çehov’un Silahı (Rusça: Чеховское ружьё) kısa tarifiyle, bir öyküde bulunan her unsurun bir işlevi olması ve önem arz etmeyen tüm öğelerin anlatıdan çıkarılması gerektiğini anlatan bir prensibi tanımlar. Bu öğelerin hikayede kalırsa izleyiciye “sahte vaatler” verilmiş olacağını savunan ilke, anlatımda minimalist bir yaklaşımı baz alır. Çehov’un Silahı ilkesi, ilk ortaya atılmasından bu yana pek çok hikaye anlatıcı tarafından etkili bir araç olarak, bir o kadar anlatıda da aksi bir tepkiye kullanılmıştır. Gelelim bu ilkenin ve isminin çıkış noktasına.

Neden Çehov, Neden Silah?

Böyle spesifik bir ilkeyi bu isimle anmak kulağa ilginç gelebilir. Bunun nedenini öğrenmek için öncelikle prensibin kökenine göz atmak gerekiyor. Söz konusu ilke, ilk olarak ünlü Rus oyun ve kısa öykü yazarı Anton Pavloviç Çehov tarafından dile getirilmiştir. Yazar bir mektubunda; “Hikâye ile alakalı olmayan her şeyi kaldırın. Eğer ilk bölümde ‘duvarda bir tüfek asılı’ diyorsanız ikinci veya üçüncü bölümde o silah patlamalıdır. Eğer ateşlenmeyecekse o silah orada asılı olmamalıdır.” ifadesini kullanmış ve öykünün muhatabı olan kişilere tutulmayan sözler vermemek gerektiğine vurgu yapmıştır. Böylece, söz konusu prensibin adı literatüre Çehov’un Silahı / Çehov’un Tüfeği olarak geçmiştir. İlke, bu şekilde adlandırılmış olmasına rağmen bahsedilen uygulama bir silah içermek zorunda değildir. Elbette bu ilkeyi kelimesi kelimesine uygulayan eserler de mevcuttur.

Anton Pavloviç Çehov

NOT: Bu noktadan itibaren prensibi örneklemek amacıyla yazdığım kısımlarda; söz konusu hikayelerle ilgili SPOILER vermiş olabilirim. Eserleri kolayca seçip, bilmiyorsanız es geçebilmeniz için ilgili kısımları kalın harflerle yazdım.

Çehov’un Cephaneliği

Evet, Çehov’un yalnızca silahı yok. Zaman içerisinde kategorize etmeye değecek kadar çok kullanılmış olan alt araçları mevcut. En çok kullanılan araçlardan örnekler vererek bahsetmeye çalışacağım. Bu arada aşağıda yer alan her bir aracın aynı zamanda birer Çehov’un Silahı olduğunu söyleyebilirim

Çehov’un Bumerangı

Çehov’un Silahı’nın hali hazırda bir kez kullanıldığı ve beklenmedik bir şekilde yeniden ortaya çıktığı durumları anlatır. Çehov’un Bumerangı için güzel örneklerden biri şüphesiz Back to the Future serisidir. Serinin ilk filminde görülen uçan kaykay, kurşun geçirmez yelek gibi nesneler devam filmlerinde de önemli olmuştur.

Çehov’un Sınıfı

Bu araç, bir sınıfta ders olarak anlatılanlara dikkat kesilmeyi gerektirir. Çünkü söz konusu derste anlatılan konu, ileride okuyucunun ya da izleyicinin karşısına mutlaka çıkacaktır hatta bazı durumlarda da öğrenilenler işe yarayacaktır. Firefly dizisinin devam filmi olan Serenity’de sınıfta anlatılan konu, söz konusu evrenin geçmişini ve mevcut durumunu anlatırken gelecekte yaşanacaklar hakkında da izleyiciye fikir verir.

Çehov’un Sergisi

Çehov’un Silahı’nın sergilendiği ve nihayetinde çalındığı hikayeleri kapsar. Black Panther filminde Erik Killmonger karakterinin ilk görüldüğü sahnede Britanya Müzesi’ndeki Afrika sergisinin bir parçası olan Wakanda yapımı balta Ulysses Klaue tarafından çalınır. Hikayenin devamında bu balta önemli olacaktır.

Çehov’un Şakası

Unutulmuş bir şakanın yeniden yüzeye çıkmasıyla gerçekleşir. Kung Fu Panda‘da Po’nun şişman olması ve akupunktur yapmak için uygun bir vücudu olmamasıyla ilgili bir şaka yapılır. Filmin sonlarına doğru öğrenilir ki, bu durum sayesinde Po, yeteneğinin kaynağı rakibinin basınç noktalarına yaptığı saldırılar olan Tai Lung’la mücadelesinde galip gelir.

Çehov’un Silahşörü

Sebepsiz bir şekilde ortaya çıkan karakterin, ileride kritik bir öneme sahip olduğu öyküleri anlatır. Özetle Çehov’un Silahı’nın bir karakter olması durumudur. Bu duruma verilecek en iyi örneklerden biri Dexter‘ın ilk sezonundaki Rudy karakteridir. Hikayeye eklenme nedeni belli olmayan daha sonra ise Debra’nın sevgilisi olan Rudy’nin sezon sonunda “Buz Kamyonu Katili” daha da önemlisi Dexter’ın biyolojik kardeşi Brian olduğu ortaya çıkan Rudy, Çehov’un Silahşörü’nün tam karşılığıdır. Bir de küçük bir not; şayet Çehov’un Silahşörü hikaye içinde birden fazlaysa buna da Çehov’un Ordusu’nun varlığından söz edilebilir.

Çehov’un Hobisi

Karakterin önemsiz görünen hobisinin işe yaradığı durumları anlatır. İlk akla gelen örnek Planet Terror‘de Cherry’nin çoğu zaman bir dansçı olarak bükülme ve esneme yeteneğini içeren “işe yaramaz becerileri”nden bahsetmesidir. Ve elbette filmin en kritik anlarından birinde bu işe yaramaz becerisi işe yarayacaktır.

Planet Terror, “Yararsız Yetenek #66
Çehov’un Kayıp Askeri

Bu durum genellikle, roman ya da dizi gibi uzun soluklu hikayelerde ortaya çıkar. Karakterin geçmişinde onu terketmiş, ya da ortadan esrarengiz bir şekilde kaybolmuş kişileri anlatır. O kişi ortaya mutlaka çıkacaktır. Bu duruma örnek olarak Full Metal Alchemist‘te Ed ve Al’ın babası Van Hohenheim’ı gösterebiliriz.

Çehov’un Haberi

Hikayenin bir noktasında televizyonda ya da gazetede bahsedilen bir haberin daha sonra önem kazandığı durumları anlatır. Harry Potter and the Philosopher’s Stone kitabında Daily Prophet gazetesinde birilerinin Gringotts’a girerek esrarengiz taşı çalmaya çalıştığı yazıyordu. Taşın öneminden bahsetmeye gerek yok sanırım.

Çehov’un Yeteneği

Hikayenin başlarında öğrenilen bir bilginin ya da becerinin ilerleyen bölümlerde kullanılmasıdır. Çehov’un yeteneği kategorisine I, Robot filminden bir örnek verebilirim. Spooner’ın amirine göz kıırptığını farkeden Sonny, ondan bu mimiğin amacını öğrenir. Filmin ilerleyen dakikalarında Sonny’nin, öğrendiği bu mimiği Spooner’a yaparak filmde önemli bir dönüm noktasının gerçekleşmesini sağlar.

Çehov’un Hediyesi

Karaktere verilen hediyenin ilerleyen zamanda muhakkak işe yaraması durumudur. Harry Potter serisinde Harry’ye verilen tüm hediyeler örneğin görünmezlik pelerini, uçan süpürge Çehov’un Hediyesi’dir. Aynı şekilde Dumbledore’un Harry, Ron ve Hermione’ye bıraktığı tüm hediyeler de Çehov’un Hediyesi’ne örnek gösterilebilir. Hepsi ayrı ayrı ve sırayla kritik durumlarda kullanılır.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone, Görünmezlik Pelerini

Çehov’un Silahı’na Örnekler

Çehov’un Silahı, ortaya çıktığı ilk zamandan bu yana pek çok eseri etkilemiştir. Bu etki, prensibin birebir uygulanmasından, kasten uygulanmamasına kadar geniş bir yelpazededir. Temel olarak bu ilkeyi hikaye barındıran her türlü eserde bulmak mümkündür. Örnekleri beş ana grupta ele alacağım.

Anime/Manga

Naruto‘da, ilk Hokage’nin boynunda taşıdığı ve kızı Tsunade’nin Naruto’ya verdiği kolye Çehov’un Silahı olarak kabul edilebilir. Çünkü zaman atlamasından sonra Kyuubi güçlerini kontrol etmek için gerekli bir araç haline gelen bu kolye önem kazanır. Naruto’da Çehov’un Silahı’na verilebilecek bir diğer örnek de 403. bölümde Itachi’nin Naruto’nun içine yerleştirdiği kargadıır. Çünkü 150 bölüm sonra bu karganın aslında Shisui Uchiha’nın sol gözü olduğu ortaya çıkacaktır.

Detective Conan, Çehov’un Silahı prensibini en çok kullanan animelerden biridir. Bölümlerde verilen ipuçları çoğunlukla hemen göze çarpmaz. Ancak olayların çözülmesi için elzemdir. Örneğin serinin The Locked Bathroom Murder Case isimli 121 ve 122. bölümlerinde anlatılan cinayeti ele alalım. Dedektif Conan, katilin Okino Yoko yazılı bandanasında Yoko’nun ilk O harfi üzerinde bulunan aksan işaretinin, kurbanın kan izinden dolayı görülmez hale gelmesinden şüphelenerek katili bulur. Japonca bilmeyen seyirciler için bu ipucu gerçekten de iyi gizlenmiştir.

Attack of Titans‘ın bir bölümünde Annie, Armin’in Eren’i Stohess’ten çıkarmasına yardım etmeyi kabul ettiğinde, kimsenin görmediği sade bir metal yüzük takmaktadır. Daha sonra Annie yüzükteki gizlenmiş çengeli kullanarak kendini yaralayacak ve Female Titan’a dönüşecektir.

Animasyon Film

Hemen hemen tüm animasyon filmlerinde özellikle tasarruf için ekrandaki çoğu objenin bir işlevi olma düşüncesi akla yatkın. Bu nedenle Pixar animasyon filmlerinin senaristlerinin Çehov’un Silahı konusunda ustalaşmış olmaları oldukça mantıklı. Gelelim her birinde en az birkaç tane örneğe rastlayabileceğimiz Pixar animasyonlarına;

Finding Nemo‘da, Çehov’un Silahı’na pek çok kez rastlayabilirsiniz. Ancak film boyunca verilen bu ipuçları bir nesneden ziyade repliklere gizlenmiştir. Örneğin; “Bütün kanalizasyonlar okyanusa çıkar.” ya da “Sandy, deniz kaplumbağalarının yüzlerce yıl yaşadığını söylüyor!” gibi repliklerin nedensizce söylenmemiş olduğu ve hikayenin akışı için önemli olduğu anlaşılacaktır.

Çok fazla nesnenin yer aldığı Wall-E, en çok sayıda Çehov’un Silahı bulunduran animasyon filmlerinden biridir. Bitki, bant, parça değişimi, çakmak, yangın söndürücü (aslında önemli hale gelmeden önce bir yerde görünmemişti) ve hatta (biraz zorlamayla) çim cücelerinin her biri Çehov’un Silahı olarak kabul edilebilir. Hatta filmin yönetmeni ve senaristlerinden biri olan Andrew Stanton, DVD yorumunda ismini vermeden bu ilkeden bahseder.

Wall-E, Bitki

Wall-E’nin çok sayıda Çehov’un Silahı’na sahip olduğunu söylüyorsak, Up filminin de bizzat Çehov’un kendisi tarafından yazılmış olduğunu söyleyebiliriz. 😀 Evin yere inmesinden sonra tüm silahlar bir bir ateşlenir; İlk olarak, Macera Kitabı tekrar belirir ve Carl sonunda sayfayı çevirir. Sonra Russell balonları ve yaprak üfleyiciyi kullanır. Dug, Russell’ın daha önce yaptığı gibi verandaya gizlenir. Ve liste uzar gider.

The Incredibles‘daki en büyük örnek, filmin başında Mr. Incredible’ın arabasında ortaya çıkan sinir bozucu küçük çocuk Buddy’dir. Filmin açılışı bize “bir süper kahramanın bir günü”nü gösterdiğinden Buddy, tipik bir hayran çocuk gibi görünür. Ta ki; büyüyüp Syndrome’a dönüşene dek.

Toy Story‘de Woody, cebine koyduğu kibritle, Buzz’la birlikte Andy’ye ulaşacakları roketi ateşler.

Film

Christopher Nolan’ın 2005 tarihli Batman Begins filminde Çehov’un Silahı’na çok fazla örnek var. Piyano, Batmobil’in özelliklerinden bahsedilmesi, Ra’s Al Ghul/Ducard hakkındaki her şey. Özetle filmin ilk yarısında gösterilen tüm silahlar, ikinci yarısında patlar.

Die Hard, jet-lag ile ilgili bir yolcunun tavsiyesinden, Argyle’ın limuzinin özelliklerinden bahsetmesine, Holly Gennero’nun yeni Rolex saatine kadar Çehov’un silahlarıyla doludur.

The Fifth Element‘te Corbin Dallas’ın kibrit kutusu ilk sahnede neredeyse boştur. Kutuda son kalan kibrit ise filminde sonunda hayat kurtaracaktır.

The Fifth Element, ve silah patlar…

The Hangover filminde, Doug’ı bulmaya çalışan Phil, Stu ve Alan’a yol gösteren her şey Çehov’un Silahı olarak kabul edilebilir. Bazıları hemen fark edilirken diğerleri akılda kalmaz. Mike Tyson’ı onlara götüren kaplan, striptizciye uzanan yahudi soykırımından kalma yüzük ve daha niceleri.

Edgar Wright’ın Shaun of the Dead ve Hot Fuzz filmlerinin tamamı Çehov’un Silahı’na harika birer örnektir. Her iki filmin de ilk yarılarında görülen çoğu şey, ikinci kısımda olay örgüsü için önem kazanır. Tek tek söylemeyeceğim, her iki filmi de izleyip notlar alabilirsiniz.

James Bond filmlerinin başında, Q’nun 007’ye vermiş olduğu bütün akıllı aygıtlar Çehov’un Silahı’dır. Bu aygıtların, her biri hikayenin bir noktasında önemli olmakla kalmaz, aynu zamanda olay örgüsüne dair de bir fikir verir. Örneğin, Q parmak iziyle çalışan bir silah gösterirse, biliriz ki ileride başka biri silahı ateşlemeye çalışacak ve başaramayacaktır. Bugüne dek Q’nun bahsettiği ancak filmde kullanılmayan hiçbir gereç varolmamıştır.

Iron Man‘de Tony Stark, kalbini şarapnelden korumak için Ark Reaktörü adı verilen elektromanyetik bir cihaz geliştirir. Daha sonra Pepper Potts’tan güncellediği cihazı takmasını ister ve ondan eski birimi atmasını ister. Ancak Pepper eski cihazı camla kaplayıp ona geri verir. Camdaki reaktör daha sonra, Obadiah Stane Tony’nin göğsünden yenisini çıkarıp aldığında çok önemli hale gelir.

Total Recall filminde de bu prensip pek çok kez dikkate alınmıştır. Örneğin; Quaid’in evrak çantasında bulduğu hologramlı kol saati, daha sonra Cohaagen’in bazı birliklerini yenmek için kullanılır. Bir diğer kullanımı ise Benny’nin Quaid’i Last Resort’a götürürken karşılaştıkları delme makinası şeklinde karşımıza çıkar. İki kez görünen bu makina daha sonra Benny tarafından Quaid’i öldürmeye çalışırken kullanılacaktır.

Serenity. Burada Çehov’un Silahı’na açık bir şekilde vurgu yapılır. Mal, soyguna giderken el bombası almak isteyen Jayne’i engeller. Ancak birkaç sahne sonra Yağmacılar onlara saldırdığında Jayne, Mal’ı dinlediği için duyduğu pişmanlığı ifade eder. Bu durumu silahın tutukluk yapması gibi düşünebiliriz. Aynı silah ikinci kez ise filmin sonlarında yine ortaya çıkar; bu kez yağmacılar’ın ikinci saldırılarından Mal’ın Jayne’e el bombası getirip getirmediğini sorması ve Jayne’in el bombalarını göstermesi ve nihayetinden patlatmasıyla patlar.

Son olarak Çehov’un Silahı’nın gösterilip patlamadığı bir örnek vereceğim. David Fincher’ın Se7en filminde Dedektif Summerset’in sustalı bıçak konusundaki olağanüstü yeteneği gösterilir. Hatta bir noktada ortağı Dedektif Mills, Summerset’in bir bıçağı olduğuna dikkat çeker. Ancak sustalı filmin hiçbir yerinde kullanılmaz. Kutu açmak ve kanıt üzerideki bantı kesmek hariç.

Dizi

Battlestar Galactica‘nın başlarında Baltar, Adama’dan bir nükleer bomba istediğinde (6’nın emri doğrultusunda), bu bombanın araştırmasına yardım için olduğunu söyler. Daha sonra bomba patlatılır ve serpintileri Cylon’ların soğuk ama yaşanabilir bir gezegene yerleşen insanların konumunu izleyebilmesi için en önemli araç haline gelir.

Breaking Bad‘deki Hector Salamanca karakteri ikinci sezonda önemsiz bir karakter olarak tanıtılır. Ancak dördüncü sezona gelindiğinde Salamanca’nın, Gus Fring’in baş düşmanı olduğunu ve nihayetinde Walter White’ın Gus ‘a karşı kozu haline geldiğini öğreniriz.

Breaking Bad, Hector Salamanca Tuco, Walter ve Jessie ile birlikte

The Sarah Connor Chronicles dizisinin ilk sezonunda Terminator devre dışı bırakmak için elektriğin kullanıldığı birkaç sahne vardır ve bir bölümde Cameron, işlemci çipini Vic’ten çıkarırken Sarah ve John Connor’a bunun nasıl yapıldığını gösterir. İkinci sezonun ilk bölümüne geldiğimizde Cameron’ın araba bombalamasında hasar gördüğü ve çılgına döndüğünde Connor’ların her iki yöntemi de ona karşı kullandığını görürüz.

Dexter‘ın dördüncü sezondaki Remains to be Seen bölümünde, Dexter bir araba kazasından sonra bir cesedi sakladığı yeri unutur. Öldürdüğü yerde bir ipucu ararken yerde temizlemeyi unuttuğu bir kan damlası görür. Aramayı bırakıp kanı temizler ve daha sonra bu olayı unutur. Daha sonra yine cesedi aramaya koyulur ve olay yerine geri döndüğünde kan izini yine görür. Kafası karışmış bir halde yukarı bakar ve bunca zaman cesedin tavana kadar uzanan bir torbada olduğunu farkeder.

Star Trek: The Next Generation‘ın Reunion bölümünde, Worf’un oğlu Alexander babasına ait olan bat’leth silahına özel ilgi gösterir. Hatta Worf oğluna silahın nasııl kullanıldığını bile öğretir. Daha sonra Worf silahı eşi K’Ehleyr’i öldüren Duras’ı öldürmek için kullanır. Bu, tipik bir Çehov’un Silahı örneğidir.

Edebiyat

Philip K. Dick’in Paycheck romanının neredeyse tamamı bu prensibe dayanır. Baş karakter Jennings üzerinde çalıştığı çok gizli projeyi tamamlamasının ardından hafızasını sildirir ve sonrasında ücretini almak yerine kendine küçük bir tel parçası da dahil olmak üzere görünüşte önemsiz ve işe yaramaz birkaç eşya bıraktığını öğrenir. Ardından tutuklanan kahramanımız bu telin bindirildiği arabanın arka kapısını açmak için ideal bir boyutta olduğu ortaya çıkar. Diğer tüm eşyaların da kritik anlarda işe yarayacağını tahmin etmek zor değil. Paycheck’i Çehov’un Silahı’nın rehber kitabı olarak kabul etmek yanlış olmaz. Çünkü yine hikaye gereği bu nesnelerin kötü adamların radarına girmeyecek kadar önemsiz olduğu gerçeğine prensibin gereklerinden biridir.

Philip K. Dick – Paycheck
Orta Dünya

Bilbo’nun The Hobbit kitabında Gollum’dan kazandığı sıradan bir büyülü yüzük, The Lord of the Rings serisinde Sauron’un en tehlikeli eseri ve aynı zamanda onun dönüşü için kritik öneme sahip olduğu açığa çıkar. Tek yüzük, aslında Çehov’un geriye dönük bir silahıdır. Çünkü J.R.R. Tolkien The Hobbit’i The Lord of the Rings’i göz önünde bulundurmadan yazmıştır. Hatta The Hobbit’te yer alan meşhur Bilbo ve Gollum karşılaşmasını The Lord of the Rings’in yayınlanmasından sonra ona uyacak şekilde yeniden yazmıştır ve The Hobbit’in sonraki basımlarında yeni versiyonu yer almıştır.

Buna karşın yalnızca The Hobbit kitabını düşünürsek yüzük yine Çehov’un Silahı olarak kabul edilebilir. Bilbo’nun mağarada bulduğu sıradan bir yüzüğün onu görünmez yapması ve pek çok kritik anda ona yardımcı olması prensibi doğrular niteliktedir.

Yine The Lord of the Rings‘de, Galadriel tarafıından ekibe verilen tüm hediyelerin hemen hemen hepsi Çehov’un Silahı’dır. Elf pelerinleri, Eärendil’in yıldızının ışığını barındıran bir şişe, altın ve gmüş kemerler, elf saçından gerilmiş bir yay ve oklar… Her biri kullanılmıştır. Hemen hemen dememin sebebi Gimli’ye verdiği hediyedir. Gimli Galadriel’den bir tel saçını ister. Galadriel de bunun ardından üç tel saçını kesip Gimli’ye verir ve ve Gimli tellerden yalnızca bir kolye yapar.

The Lord of the Rings serisinin ilk kitabında hobbitler tarafından höyükte bulunan hançerler, (hobbitler için kılıç diyebiliriz) son kitaptaki Pelennor Çayırları Savaşı’nda önem kazanır. Söz konusu savaşta Merry, kılıcını Angmarlı Cadı Kral’ın dizine arkadan saplayarak o sırada Cadı Kral’ın karşısında yenilmek üzere olan Éowyn’e üstünlük elde etmesi için fırsat verir ve Éowyn, bu sayede Cadı Kral’ı öldürür.

Gelelim Silmarillion‘a… Aulë, cüceleri yarattığı zaman, Aulë’nin eşi Yavanna da ağaçları cüclerden korumak için Ağaçların Çobanları’nı (Ent’leri) yaratır. Ent’ler kitap boyunca bahsedilmez, ta ki Thingol’un Doriath’ta Belegost cüceleri tarafından öldürülmesini takiben, cücelerin Thingol’un kolyesi ile dağların doğusuna kaçmalarına ve orada Ent’ler tarafından mağlup edilene dek.

Harry Potter

İkinci kitapta; Chamber of Secrets nam-ı diğer Sırlar Odası’nda, Dumbledore Harry’ye Fawkes isimli anka kuşunu tanıtır ve onun ağır yük taşıyabilme, sadakat ve iyileştiren gözyaşlarına sahip olma gibi özelliklerinden bahseder. Kitabın sonunda Fawkes, Harry’ye yardım eder ve nihayetinde hayatını kurtarır.

Sorcerer’s Stone (Felsefe Taşı) kitabının ilk bölümünde Sirius Black’in Hagrid’e Harry’yi güvenle taşıması için uçan motorsikletini ödünç verdiğinden bahsedilir. Ancak Prisoner of Azkaban (Azkaban Tutsağı) kitabının büyük çoğunluğunda Sirius Black kötü adam olarak tanıtılır. Hatta kitaptaki taverna bölümünde motorsiklet verdiği zamanı hatırlayan Hagrid, o sırada bir şeylerin yanlıış olduğundan şüphelenmesi gerektiğini söyler ve hatta Sirius’un farkedilmeden kaçabilmek için motorsiikleti verdiğine inandığını ekler. Nihayetinde ilk kitaptaki algı doğru çıkar.

Peter Pettigrew karakteri bu ilkeye birkaç açıdan örnek gösterilebilir. İlk iki buçuk kitapta Ron’un zararsız sıçanı olarak gizlenen Pettigrew’un, fare olmadığı Harry’nin anne babasına ihanet ederek onların ölümüne neden olduğu ortaya çıkar. Bir diğer örnek de üçüncü kitapta ortaya çıkar. Prisoner of Azkaban‘da hem Pettigrew’un hem de sıçanın kopmuş parmağından bahsedilir. Kitabın sonunda ise Harry onun hayatını bağışlar ve böylece Peter’ın ona bir can borcu olur. Order of the Phoenix (Zümrüdüanka Kardeşliği) kitabında Peter’ın, Voldemort’u diriltmek için elini feda etmesi sonrasında Voldemort ona gümüşten bir el verir. Son olarak yedinci kitapta yani Deathly Hallows‘da Peter’ın Harry’yi öldürmekte tereddüt etmesi sonucu gümüş el tarafından boğulur.

Harry Potter, Peter Pettigrew kendi eliyle cezalandırıılırken

İlk olarak Chamber of Secrets kitabının dördüncü bölümünde bahsedilen Kaybolan Dolap’tan, sonraki kitaplarda yer yer bahsedilmiştir. Bu bahislerden en dikkat çekeni şüphesiz Half-Blood Prince kitabıdır. Burada Draco Malfoy tarafından kullanılan dolap, hikayede kritik bir kırılmaya neden olur.

Hortkuluk’ların birkaçı Çehov’un Silahı olarak kabul edilebilir. Tom Riddle’ın Günlüğü ilk olarak Chamber of Secrets‘ta ortaya çıkar. Rowena Ravenclaw’ın Diademinden ilk olarak Half-Blood Prince (Melez Prens) kitabında bahsedilir. Nagini ilk olarak Goblet of Fire (Ateş Kadehi) kitabında görülür. Marvolo Gaunt’un Yüzüğü ve Salazar Slytherin’in Kolyesi ise ilk olarak yine Half-Blood Prince’te (Melez Prens) görülür. Bu nedenle Half-Blood Prince kitabının pek çok silahın patladığı önemli bir geçiş bölümü olarak kabul edebiliriz.

Çehov’un Silahı prensibine gösterilebilecek sayısız örnek bulunabilir. Zira her hikaye anlatıcı bu tekniği kullanarak heyecanı canlı tutmaya çalışır. Sizin de dikkatinizi çeken örnekler olursa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. Bir başka terminoloji yazısında görüşmek üzere…

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir