Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film!

Yazan: Binnur Tosun

Anneler gününe özel en değerli, farklı farklı yönetmenlerin gözünden çekilmiş filmleri sizler için derledim. Anne ve çocuk arasındaki bazen sevgi dolu bazen sevgisizlik içeren, kimi zaman güçlü kimi zaman ise o bağın bir türlü kurulamadığı ilişkilere dair 15 adet film listesi karşınızda. İyi seyirler! 🙂

Autumn Sonata (Güz Sonatı) / Ingmar Bergman

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film
Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film – Autumn Sonata

Filmde mesleğindeki mükemmelliyetçiliği nedeniyle çocuklarıyla neredeyse hiç ilgilenmemiş olan Charlotte, sanatını her daim ailesinin önünde tutmuş bir piyano sanatçısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yedi yıldır görmediği kızı Eva’nın daveti üzerine onu ziyarete gider. Önce coşkulu bir özlemle hasretlerini dindirmeye çalışırlar. Sonrasında ise anne ve kızın,ilişkilerini sorgulayarak bütün içlerindekileri döktüklerine şahit oluruz. Eva’nın içindeki her şeyi döktükten sonra,annesinin yanlışlarını yüzüne vurduğunu görürüz. Tam o sırada aslında Charlotte’nin de mutlu bir çocukluk geçirmediği ortaya çıkar. Charlotte’ye inanmaya başlamışken son anda izleyici şaşırtacak bir durum gelişir.

Madeo (Ana) / Bong Joon Ho

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film – Madeo

Benzersiz bir cinayet filmi olmanın yanı sıra anne sevgisini ele alan duygusal bir hikâye. Kim Hye-ja filmde adını hiç öğrenmediğimiz aşırı korumacı anneyi canlandırıyor. Yirmi yedi yaşındaki utangaç, sessiz ve zihinsel engelli oğlu cinayetle suçlanıp hapse atılınca, kadın gerçek katilin peşine düşer. Ancak kasaba halkının sırları açığa çıktıkça, kimsenin masum olmadığı anlaşılır. Kore’nin Oscar adayı olan bu melodram, bir kadının çocuğunu korumak için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.

Terms of Endearment (Sevgi Sözcükleri) / James L. Brooks

James L. Brooks’un 30 yıllık bir döneme yayarak bir anne-kız hikayesi anlattığı filmde, Aurora ve Emma arasındaki ilişkinin iniş çıkışları Shirley MacLaine ve Debra Winger’ın içten performansları sayesinde gerçekçi bir biçimde anlatılıyor. Aurora ve Emma farklı hayatlar süren bir anne ve kızdır. Emma’nın evlenmesiyle birlikte Aurora ne kadar zor ve ne kadar sevgi dolu biri olabileceğini gösterir. Film, her birinin hayata devam etmek ve neşelenmek için buldukları farklı yolları seçerken geçen yılları kapsamaktadır. Aurora’nın kapı komşusu emekli astronot Garrett Breedlove ile geçen ara bölümleri oldukça çarpıcıdır. Sonunda, farklı insanlar sevgilerini farklı yollarla gösterirler.

Uçurtmayı Vurmasınlar / Tunç Başaran

Beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsüdür anlatılan. Küçük Barış’ın (Ozan Bilen) bu dört duvar arasında ne suçu vardır ki? Oysa esrardan tutuklanan annesi değil midir? Barış henüz algılayamadığı bir garip dünyanın içinde, her yanı soğuk ve sağır duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda gökyüzünü ve özgürlük uçurtmalarını gözlemektedir. İnci Abla’sı (Nur Sürer), özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğine söz vermemiş midir?

Mermaids (Denizkızları) / Richard Benjamin

Charlotte Flax, sıradışı annesi Rachel ve kızkardeşi Kate ile birlikte yaşayan 15 yaşındaki bir genç kızdır. Kendisine Mrs. Flax ismini veren annesi, iş yerinde meydana gelen bir sorun nedeniyle taşınacaklarını söyler ve Eastport isimli küçük bir kasabaya yerleşirler. Charlotte, yahudi olmalarına rağmen katoliklere karşı büyük bir takıntısı olan ve katolik bir rahibe olmayı kafasına koyan ilginç bir çocukken, kız kardeşi Kate henüz bebekken yüzmeyi öğrenen, 9 yaşındaki bir yüzme şampiyonudur. Annesi Rachel ise sıradışı bir kişiliğe sahip özgür ruhlu bir kadındır. Üçünün sürdüğü hayat ise son derece eğlenceli ve trajik anlara sahne olur.

Antonia’s Line (Antonia’nın Yazgısı) / Marleen Gorris

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Marleen Gorris’in filmi Antonia’nın Yazgısı’nda İkinci Dünya Savaşı’nın ardında Hollanda’da doğduğu köye dönen Antonia’nın dört nesle yayılan hikâyesini annesi, kendi, kızı, torunu, yer yer neşeli, yer yer hüzünlü, masalsı bir dille anlatıyor. Film, Gabriel García Márquez’in ‘Yüz Yıllık Yalnızlık’ı gibi epik aile hikâyelerini andırıyor ama ataerkil bir yapıyı irdelemek yerine anaerkil bir düzenin hayalini kuruyor.

Stepmom (Omuz Omuza) /Chris Colombus

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Luke ani bir ayrılığın ardından yeni hayatına başlar. Eski karısı Jackie ile ayrılmasının ardından hayatını yeniden yoluna kurmanın derdindedir. Yeni tanıştığı sevgilisi olan Isabel ile birlikte yaşamaktadır. Hayatını adadığı çocukları da onunla beraber yaşamaktadırlar. Luke’un iki çocuğu Anna ve Ben, Luke ne yaparsa yapsın bir türlü Isabel’e ısınamamışlardır. Öte yandan Isabel de bu iki çocuğu pek sevmemektedir. Ailevi problemler, günden güne büyüyecektir. Ed Harris ve Julia Roberts’ın başrolleri üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Susan Sarandon, Jena Malone ve Liam Aiknen gibi isimleri de görmek mümkün.

Volver (Dönüş) / Pedro Almodóvar

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Raimunda,sıkı çalışan genç ve güzel bir annedir. Kocası işsizdir, ergenlik çağında bir kızı vardır. Ailenin mali durumunun sıkıntılı olması nedeniyle birkaç işte birden çalışır. Doğuştan mücadeleci ruha sahip çok güçlü bir kadındır ama duygusal açıdan bir o kadar da kırılgan yapıdadır. Ablası Sole, onun kadar savaşçı bir yapıya sahip değildir. Yine de kuaförlük yaparak para kazanır. Bu kendi hallerinde yaşayan insanlar bir gün halalarının vefat haberini alırlar. Halasının cenazesine ablası ile beraber gitmek isteyen Raimunda, gittiği yerde daha keskin bir acı ile karşı karşıya gelecektir. Öte yandan Sole da cenazede hayatının şokunu yaşayacaktır. Yıllar önce bir yangına kurban giden anneleri geri dönmüştür. Hem kızlarının hem de torununun ona ziyadesi ile ihtiyacı vardır.

Imitation of Life (Sahte Mutluluk) / Douglas Sirk

Anne olmanın zorluğu, ırkçılık ve başarı uğruna yapılabilecekleri sorgulayan film, ünlü bir oyuncu olmayı düşleyen ve sekiz yaşındaki kızıyla birlikte hayatını sürdüren Lora siyahi bir dul olan Annie’yi, küçük kızı Suzie’ye bakması için evine alır. Yıllar sonra Lora, başarılı ve büyüleyici bir sahne ve sinema yıldızı olur. Aradan geçen zamanın ardından Annie’nin açık tenli kızı Sarah Jane, kendini çevresine bir beyaz olarak tanıtmaya başları. Bu sayede hem köklerini hem de geçmişini inkâr eder. Yönetmenliğini Douglas Sirk’ün üstlendiği film, dönemin Amerika’sında siyahlara uygulanan toplumsal baskıyı ön plana alıyor.

We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız) / Lynne Ramsay

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Eva, Kevin’a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir;fakat annenin oğlu için hayatından yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin’in çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır. Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin’in ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumundadır.

The Others (Diğerleri) / Alejandro Amenábar

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Kocasını savaşta kaybetmiş olan Grace, güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte, büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve, üç kişi uğrar: ihtiyar bir kadın ve adam, bir de dilsiz genç kız. Evi çekip çevirecek yardımcılar aramakta olan Grace, bu kişilere iş verir; onları çocuklarının sağlık durumu konusunda uyarır. Öte yandan, Grace’in kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inanmaktadır. Evin çevresini kaplayan yoğun sis yüzünden kasabayla irtibatları kesildiği sırada Grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır. İşte bu noktada, eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar. Gücünü büyük ölçüde finalindeki sürprizden alan,gerilim dolu bir yapım.

Goodbye Lenin (Elveda Lenin) / Wolfgang Becker

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film
Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film – Goodbye Lenin

Doğu Almanya yıkılmadan önce kalp krizi geçiren ve 8 ay komada kalan anne, dışarda olup bitenlerden habersizdir. Doktor en ufak bir şokta annenin ölebileceğini söyler. Bunun üzerine oğlu ona yapay bir dünya oluşturur. Hatta bunun için arkadaşıyla birlikte çektiği haber bültenlerini annesine izletir. Doğu Almanya’nın yıkılması ile sosyalizme inanan insanların hayallerinin yıkılışına dikkat çeken film dünyadaki politik sistemleri de eleştirmektedir.

Room (Gizli Dünya) / Lenny Abrahamson

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film
Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film – Room

Gizli Dünya, 5 yaşındaki oğlu ile küçük bir odaya hapsedilen annenin dramını anlatıyor. Jack ve annesi dört duvarla çevrili kutu gibi bir odada yaşamaktadırlar. Mutfak, banyo, uyku ve televizyonun aynı metrekarede hayat bulduğu bu karanlık ve kasvetli oda, Jack’in tanıdığı tek dünyadır. Televizyon ise onun en iyi arkadaşıdır. Peki ne zamana kadar?

Grey Gardens (Gri Bahçeler) / Michael Suscy

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Şarkıcılık yapmakta olan Edith, bir kere evlenip boşanmış sosyetenin ileri gelenlerinden bir isimdir. Modellik ve dansçılık yapmakta olan kızı Edie, annesi hastalanınca onu bakımı için başarılı kariyerinden vazgeçip annesinin yanına taşınır.Birbirlerinden başka hiç kimseleri kalmayan, giderek gerçeklik algılarını yitiren ikili kendilerini dış dünyadan izole ederler. Akıl sağlıklarını da yavaş yavaş kaybetmeye başladıklarında zengin ve şaşalı yaşamlarından geriye yalnızca yıkık dökük bir ev kalır.

Because I Said So (Ben Sana Söylemiştim) / Michael Lehmann

Anne ve Çocuk İlişkilerine Dair 15 Film

Daphne, çevresindeki herşeye karışan, özellikle de kızını takıntı haline getirmiş bir kadındır. Kızının doğru adamı seçip onunla evlenebilmesi için sürekli olarak ona baskı yapan ve attığı her adıma karışan Daphne’nin bu tavırlarından çok sıkılan Milly, biraz olsun rahat nefes alamamaktadır;fakat Milly, bir gün annesinin kontrolü dışında bir adamla tanışır ve aşık olur. Bütün uyarılarına rağmen kızının bu ilişkiye girmesini engelleyemeyen Daphne’yi zor günler beklemektedir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir