Netflix’de İzleyebileceğiniz En İyi 10 Kore Dizisi

Yazan: Burçin Hazar

Samimi, romantik ve içimizi ısıtan yönleri ile bizleri ekran başına kitleyen Kore dizileri, kimi zaman özlediğimiz sıcak aile ve arkadaş ortamına, kimi zaman hayalini kurduğumuz fantastik diyarlara kimi zamansa imrendiğimiz romantik aşk ilişkilerine yolculuk etmemize olanak sağlıyor. Gün geçtikçe çoğalan kitlesi ve popülaritesi ile dünyaca ün kazanan Güney Kore, 2020 yılında da hafızalardan silinmeyecek dizileri ile hayranlarına muazzam anılar bıraktı. Netflix’de izleyebileceğiniz bu dizilerden en unutulmaz olan 5 tanesini ise ruhunuzu tebessüm ettirmesi için listeledik.

Itaewon Class

Kore Dizisi
10 Kore Dizisi

Babası ile yaşamakta olan Park Sae-Ro-Yi’nin maruz kaldığı olaylardan sonra peşine düştüğü intikam hikayesini konu alan dizi, üzerinde durduğu adalet ve ahlak temaları ile ön plana çıkmakta. Dürüstlüğünü daima doğru yollar için kullanan ve çevresindeki insanları her zaman sonsuz bir güvenle sarmalayan Park Sae-Ro-Yi’nin arkadaşları ile açtığı Danbam Bar, bizleri Itaewon semtinin canlılığı, çok kültürlü yapısı ve dinamikliği ile tanıştırıyor. Dizideki her karakterin kendine özgün ve gerçekçi bir kişiliğe sahip olması ise dizinin en samimi dokunuşlarından birisi oluyor. Üstelik müzikleri ile de oldukça beğeni toplayan Itaewon Class, zaman zaman kendimizi sorgulamamızı sağlayan iddialı cümleleri, zaman zaman ise her karakterde kendimizden izler bulduğumuz dizilerden.

The King: Eternal Monarch

Kore Dizisi
10 Kore Dizisi

Muhteşem oyuncu kadrosu ile adından uzunca bir süre bahsettirecek olan The King Eternal Monarch, daha çocukken gözleri önünde amcası tarafından babası öldürülen Lee Gon’un hayatını konu alıyor. Amcanın bu eylemdeki amacının, paralel evren kapılarını açabilme isteğinin anlaşılması ile dizi bizleri fantastik bir dünyaya sürüklüyor. Gerek çekim açıları gerek müzikleri gerekse de Alice in Wonderland göndermesi ile bizlere masalsı bir dünya sunan The King; zamansal kavramlar, matematik ve tarihe değinen temaları ile de kesinlikle izlenmesi gereken Kore dizilerinden. Fantastik konusunun yanı sıra romantizm ve komediyi de dozunda işleyen dizi, hayranlarına 16 bölümlük mutluluk vaat ediyor.

It’s Okay To Not Be Okay

Kore Dizisi
10 Kore Dizisi

2020’nin ses getiren dizilerinden olan It’s Okay To Not Be Okay, bir psikiyatri kliniğinde çalışmakta olan Moon Kang-Tae ile psikolojik sorunlara sahip ünlü bir çocuk masalları yazarının hikayesini bizler ile buluşturuyor. Kang-Tae’nin otizmli abisi ile derin bağlarını ve güven ilişkilerini yüreğimizde sıcacık hissettiğimiz dizi, güçlü kadın karakter Go Mun-Young’un metafor dolu masallarıyla da kimi zaman iç sesimizi sorgulamamızı sağlıyor. Mental sağlık problemlerinin ve psikolojik çözümlemelerin ustaca işlendiği It’s Okay To Not Be Okay; kurgu, kıyafet, mekân ve illüstrasyon seçimleri ile de seyircisine birçok muhteşem temayı bir an da sunuyor.

Sweet Home

Kore Dizisi
10 Kore Dizisi

Ailesi öldükten sonra bir başına kalan Cha Hyun-Soo’nun bir apartman dairesine taşınmasının ardından depresif ruh hallerine şahit olduğumuz Sweet Home, insanların canavara dönüşmesi sonucu ortaya çıkan gizemli yaratıklar ile bizleri distopik bir dünyanın içerisine çekiyor. Hyun-Soo’nun yaşadığı apartmandaki komşularıyla birlikte bu canavarlara yönelik mücadelesini konu alan dizi, hayatta kalmak için bir araya gelen insanların karakterlerine vurgu yapıyor. Dizinin belki de en can alıcı noktası, insanların sahip olduğu arzularına ve korkularına göre canavarlaşmaya başlaması. Karakterlerin iç dünyaları ve hikayelerinin çarpıcı cümlelerle birleştiği Sweet Home, 10 bölüm sonrası yaptığı final ile ikinci sezonu merakla beklenen diziler arasında yer alıyor.

Crash Landing On You

10 Kore Dizisi

Aslında 2019 Aralık ayının ortasında yayınlanmaya başlayan dizi, 2020’nin en ses getiren romantik Kore dizileri içerisinde yer alıyor. Güney ve Kuzey Kore arasındaki ilişkilere vurgu yapan Crash Landing On You, samimi insan ilişkilerinin ve dostlukların ne kadar önemli olduğunu seyircisine komik ve hüzünlü bir şekilde aktarıyor. Güney Kore’de yaşamakta olan Yoon Se-Ri’nin yamaç paraşütü yaptığı bir gün, şiddetli rüzgara yakalanmasıyla Kuzey Kore’ye iniş yapması dizinin trajikomik dokunuşlarından. İnmiş olduğu noktada Kuzey Kore ordusunda görev yapmakta olan subay Jeong-Hyeok ile karşılan karakterimiz, subayın onu saklamak ve korumak istemesi ile kendisini oldukça farklı bir maceranın içerisinde buluyor. İçten komşuluk ilişkileri, muhteşem manzaraları ve müzikleri ile samimi diyalogların yer aldığı Crash Landing On You, hem ağlatan hem de güldüren Kore dizilerden.

The School Nurse Files

İnsanların hiçbir şekilde göremediği jöle şeklindeki yaratıkları görebilme yeteneğine sahip olan An Eun-young’un hayatından oldukça renkli görüntüler sunan dizi, fantastik ve bilim kurgu teması ile bizleri 6 bölümlük bir maceraya davet ediyor. Dizide ki esrarengizliğini koruyan jölelerin, insan arzularının kırıntısından oluşması ise, dizinin mizah yönüne dair verdiği en büyük ipuçlarından. Hemşire olarak çalıştığı okulda bu jöleler ile sıkça karşılaşan Eun-Young, aynı okulda öğretmen olan Hong In-Pyo’nun da yardımıyla kendisini jöleleri yok etmeye adıyor. Bu macera sırasında bizlere oldukça komik ve eğlenceli olaylar sunan The School Nurse Files, mükemmel müzikleri ve grafikleri ile izleyebileceğiniz kısa ve keyifli dizilerden.

Record Of Youth

Kore Dizisi

Modellik yaparak çalışmakta olan iki gencin yaşamına değinen bu dizimiz ise zorlu hayat koşulları, güçlü arkadaşlık ilişkileri ve aile teması ile ön plana çıkmakta. Kore dizilerinde alışmış olduğumuz zengin ve fakir ilişkisini çok daha yalın ve samimi bir şekilde bizlere aktaran Record Of Youth, bir başarı hikayesine doğru uzanan yolculuğu konu alıyor. İki samimi çocukluk arkadaşı olan Won Hae-Hyo ve Sa Hye-Joon’un modellik ve oyunculuk hayatlarındaki mücadelesinin yanı sıra kendi aileleri ile de yaşadıkları zorluklara da ayrıca değiniyor. Makyaj sanatçısı An Jung-Ha’nın iki arkadaşın hayatına girmesiyle romantikleşen Record Of Youth, izleyicisine farklı hayatlardan benzer sorunlar ve mutluluklar sunuyor.

Kingdom

Kore Dizisi

İlk sezonu 2019 yılında yayınlanan Kingdom, 2020 yılında gösterime giren ikinci sezonu ile seyircisine görsel mükemmellikler sunan dramalardan. Tarihi diziler içerisinde yer alan Kingdom, zombi temasını neredeyse kusursuz bir biçimde işleyerek, Joseon dönemindeki kralın dirilmesinin ardındaki gerçekle başlıyor. Daha önce karşılaşılmayan bir salgınla yüz yüze gelen insanların yaşadıkları korkuyu ve çaresizliği toplumsal sınıf eşitsizliğine mükemmel bir gönderme ile aktaran Kingdom, aksiyon ve heyecan dolu sahneleri ile nefes kesen Kore dizilerinden. Toplumun maruz kaldığı bu salgına karşı halkın tek umudu olan veliaht prens ise diziyi çok daha derin bir gerçekliğe sürüklüyor. Sezonları sadece 6 bölümden oluşan Kingdom; mekân, makyaj ve kıyafet uyumluluğunun yanı sıra, müthiş kurgusu ve oyunculukları ile de bizleri fantastik bir tarihe götürüyor.

My Holo Love

Kore Dizisi

Yapay zeka teması ile bizlere 12 bölümlük bir mini dizi sunan My Holo Love, tesadüfen elde ettiği bir gözlük ile hayatı değişen So-Yeon’un yalnız hayatına odaklanıyor. Bu gözlük sayesinde tanıştığı hologramla, görme problemlerini ortadan kaldıran So-Yeon, hayatına gözlüğün tasarımcısı Nan-Do’nun girmesiyle bambaşka bir hayat deneyimi yaşamaya başlıyor. Üstelik hologram ile Nan-Do karakterlerinin aynı kişi olması, diziyi karakter ve olay geçişleri ile de renklendiriyor. 12 bölüm boyunca yakaladığımız sevimli romantik tema, zaman zaman aksiyon sahneleri ile de hareketlenerek diziyi daha çekici hale getiriyor. Sıkılmadan izlenebilen dizilerden olan My Holo Love; dram, romantizm ve bilim kurgu üçlüsünü bir arada deneyimlemek isteyenler için mükemmel bir seçenek.

Extracurricular

Kore Dizisi

Lise öğrencilerinin aksiyon dolu hayatına odaklanan bu dizi, Ji-Soo adlı karakterimizin para kazanabilmek için bir flört uygulamasını geliştirmesi sonucu dahil olduğu suç serüvenini konu alıyor. Tek hayali sıradan bir hayat ve üniversite okumak olan Ji-Soo; bu hayali için geliştirdiği uygulamanın, bir sınıf arkadaşı tarafından keşfedilmesi ile kendisini karmakarışık işlerin içerisinde buluyor. Üstelik her bölümde daha da ilginçleşen dizi, farklı hayatlardan sunduğu kesitlerle de bizleri değişik karakterler ile buluşturuyor. 10 bölüm boyunca heyecan ve merakın hâkim olduğu Extracurricular, suç ve drama teması ile izleyicilerini soluksuz bırakan dizilerden. Çarpıcı sahneleri ve psikolojik gerilimleri ile alışılmış lise konseptinden çok daha farklı olan dizi, seyircisini hiç de sıradan olmayan lise öğrencilerinin hayatları ve hırsları ile baş başa bırakıyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir