Çiğdem Filminin Çekimleri Kars’ta Başladı

Yazan: Bağımsız Sinema

Kurtuluş Baştimar’ın yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi olan Çiğdem’in çekimleri Kars’ta başladı. Başrollerinde uzun yıllar köy öğretmenliği yapmış olan Yusuf Akar ve köy okulundan mezun olan ve eğitimine devam eden Hilal Baştimar yer aldığı Çiğdem, baraj nedeniyle boşaltılmış köylerindeki okuluna öğretmen getirmek için dilekçeler yazan Çiğdem’in eğitim mücadelesini konu alıyor. Filmin konusundaki gerçekliği olduğu gibi aktarabilmek için, oyuncuları ve öğrencileri yöre halkından seçen yönetmen Kurtuluş Baştimar, yöre halkından Mustafa Türkan, Hasan Köse ve Melike Aydın’ın da kadroda yer aldığını belirtti.

Çiğdem

Bağımsız bir yapım olan Çiğdem filmi, çok düşük bir bütçe ile ve minimalist bir yaklaşım ile çekiliyor. Yapımcılığını EKD Film’in üstlendiği yapım, çekimlerinin bitmesi ile birlikte Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’deki film festivallerine katılacak. Festivalleri gezdikten sonra ise Çiğdem’in Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.

Filmin görüntü yönetmenliğini Juan Delgado üstlenirken, yardımcı yönetmen koltuğunda ise Musa Türkan oturuyor. Film müziği olarak özgün müzik çalışmaları devam ediyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir