Yorgos Lanthimos’un Poor Things Filmine İlham Olan “Zavallılar” Romanı Yeniden Raflarda!

Yazan: Ayşe Ebru

Yorgos Lanthimos’un 2023 yılına damga vuran ve Emma Stone’un muazzam performansıyla anılan filmi Poor Things’i uyarladığı Alasdair Gray imzalı Zavallılar romanı İthaki Yayınları’nın Modern dizisi altında yeniden yayımlandı. Daha önce 2012 yılında Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan romanın baskısı bir süredir bulunamıyordu.

Lanthimos’un beş yıl aradan sonra beyazperdeye döndüğü Poor Things, dünya prömiyerini 80’inci Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve festivalden Altın Aslan ödülüyle ayrılmıştı. Emma Stone’a Mark Ruffalo ve Willem Dafoe’nun eşlik ettiği film, 10 Mart’ta gerçekleşecek Oscar Ödül Töreni’nde 11 dalda ödüle aday gösterilmişti. Poor Things, Türkiye prömiyerini geçtiğimiz yıl Filmekimi ile gerçekleştirmiş bu yıl da 9 Şubat 2024 tarihinde gösterime girmişti.

Modern ve özgün bir Frankenstein hikayesi olarak betimlenen Poor Things, başarılı bilim insanı Dr. Godwin Baxter tarafından öldükten sonra hayata döndürülen Bella Baxter’ın fantastik dönüşümünü anlatıyor.

İskoçya’nın önemli yazar ve sanatçılarından biri kabul edilen Alasdair Gray eserlerinde sıradanın ötesine geçen hayal gücüyle ve özgün bakış açısıyla dikkat çekti. Viktorya Dönemi ahlakını hicvederek doğaüstü bir dokunuşla ilmek ilmek ördüğü kara komedisi Zavallılar ise yazara Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü kazandırdı. Yorgos Lanthimos’un da beyaz perdeye uyarladığı bu kitap, postmodern bir Frankenstein anlatısı.

19. yüzyılın sonlarında yaşamış Doktor Archibald McCandless’ın anılarını okurken uçarı Bella Baxter ile tanışacaksınız. Yeni geldiği dünyayı öğrenmeye can atan bu kadının tuhaf hayatı, değişimin eşiğindeki Glasgow’un büyüleyici atmosferinden Paris’in genelevlerine kadar rüzgâra kapılmış gibi sürükleyecek sizi. 1914 yılında Victoria McCandless’ın yani “gerçek Bella”nın kaleme aldığı sonsözde ise karşınıza Archibald’ın anlatısını delik deşik edecek başka bir gerçeklik sunulacak.

Alasdair Gray’in ürkütücü çizimleriyle bezeli bu ilham dolu çılgın eser, sınıf züppeliğinden İngiliz emperyalizmine, erdem taslamaktan genel geçer bilgeliğe, eline ne geçirirse yerden yere vuruyor…

“Sör Walter Scott’tan bu yana en büyük İskoç romancısı.”
— ANTHONY BURGESS

“Bir yandan komik bir yandan da dehşet verici olan bu kitap, tehlikeli denecek kadar iflah olmayacak bir metin.”
— GUARDIAN

“Muhtemelen çatlağın teki, olasılıkla dahi, kesinlikle orijinal ve bağımsız bir sese sahip…”
— LOS ANGELES TIMES

Çevirmen: Süha Sertabiboğlu

Zavallılar, Arka Kapak Tanıtımı

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir