37. Bağımsız Ruh Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yazan: Ayşe Ebru

Geçtiğimiz yıl dijital olarak gerçekleştirilen Bağımsız Ruh Ödülleri 37. yılında yüz yüze düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Nick Offerman ve Megan Mullally‘nin sunuculuğunu yaptığı geceye bağımsız film topluluğunun önde gelen isimleri katıldı.

Akademi ödüllerine de aday olan “The Lost Daughter”, “C’mon C’mon” ve “Zola” gibi bağımsız yapımların yanı sıra, bu seneki adaylar büyük ölçüde Akademi ödüllerinde gözardı edilen filmlerden seçilmişti.

Maggie Gyllenhaal

Törene Maggie Gyllenhaal‘ın ilk yönetmenlik çalışması olan “The Lost Daughter” damga vurdu. Başrollerini Olivia Colman ile Dakota Johnson’ın paylaştığı Netflix filmi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında toplam üç ödül kazandı.

Simon Rex, A24’ün “Red Rocket” filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alırken, stüdyonun geçtiğimiz yaz çıkan filmi “Zola”da rol alan Taylour Paige de En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

CODA filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Troy Kotsur ise Bağımsız Ruh Ödülü kazanan ilk sağır oyuncu olarak tarihe geçti. En İyi Belgesel dalında ise Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Televised) filmiyle Ahmir “Questlove” Thompson ödül kazanan isim oldu.

Televizyon tarafında ise Taika Waititi’nin “Reservation Dogs” dizisinin yanı sıra, “The Underground Railroad” ve “Squid Game” dizileri de gecede önemli ödüller kazandı.

Bağımsız Ruh Ödülleri
Squid Game

Bağımsız Ruh Ödülleri ‘ni kazananların tam listesi aşağıdadır.

Film Kategorileri

En İyi Film
The Lost Daughter

A Chiara
C’mon C’mon
The Novice
Zola

En İyi Kadın Oyuncu
Taylour Paige, Zola

Isabelle Fuhrman, The Novice
Brittany S. Hall, Test Pattern
Patti Harrison, Together Together
Kali Reis, Catch the Fair One

En İyi Erkek Oyuncu
Simon Rex, Red Rocket

Clifton Collins Jr., Jockey
Frankie Faison, The Killing of Kenneth Chamberlain
Michael Greyeyes, Wild Indian
Udo Kier, Swan Song

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Ruth Negga, Passing

Jessie Buckley, The Lost Daughter
Amy Forsyth, The Novice
Revika Reustle, Pleasure
Suzanna Son, Red Rocket

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Troy Kotsur, CODA

Colman Domingo, Zola
Meeko Gattuso, Queen of Glory
Will Patton, Sweet Thing
Chaske Spencer, Wild Indian

Bağımsız Ruh Ödülleri
Troy Kotsur, CODA
En İyi Yönetmen
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

Janicza Bravo, Zola
Lauren Hadaway, The Novice
Mike Mills, C’mon C’mon
Ninja Thyberg, Pleasure

En İyi Senaryo
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

Nikole Beckwith, Together Together
Janicza Bravo and Jeremy O. Harris, Zola
Mike Mills, C’mon C’mon
Todd Stephens, Swan Song

En İyi İlk Film
7 Days

Holler
Queen of Glory
Test Pattern
Wild Indian

En İyi İlk Senaryo
Michael Sarnoski, Pig 

Lyle Mitchell Corbine Jr., Wild Indian
Matt Fifer; story by Sheldon D. Brown, Cicada
Shatara Michelle Ford, Test Pattern
Fran Kranz, Mass

John Cassavetes Ödülü
Shiva Baby

Cryptozoo
Jockey
Sweet Thing
This Is Not a War Story

Shiva Baby
En İyi Görüntü Yönetimi
Edu Grau, Passing

Ante Cheng, Matthew Chuang, Blue Bayou
Lol Crawley, The Humans
Tim Curtin, A Chiara
Ari Wegner, Zola

En İyi Kurgu
Joi McMillon, Zola

Affonso Gonçalves, A Chiara
Ali Greer, The Nowhere Inn
Lauren Hadaway, Nathan Nugent, The Novice
Enrico Natale, The Killing of Kenneth Chamberlain

En İyi Belgesel
Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)

Ascension
Flee
In the Same Breath
Procession

En İyi Uluslararası Film
Drive My Car (Japonya)

Compartment No. 6 (Finlandiya/Rusya)
Parallel Mothers (İspanya)
Pebbles (Hindistan)
Petite Maman (Fransa)
Prayers for the Stolen (Meksika)

Robert Altman Toplu Performans Ödülü
Mass
Yapımcı Ödülü
Lizzie Shapiro

Brad Becker-Parton
Pin-Chun Liu

İzlenecek Kişi Ödülü
Alex Camilleri, Luzzu

Michael Sarnoski, Pig
Gillian Wallace Horvat, I Blame Society

Kurgudan Daha Gerçek Ödülü
Jessica Beshir, Faya Dayi

Angelo Madsen Minax, North By Current
Debbie Lum, Try Harder!

Bağımsız Ruh Ödülleri
Reservation Dogs

Televizyon Kategorileri

Yeni Bir Dizide En İyi Oyuncu Kadrosu
Reservation Dogs
En İyi Yeni Dizi
Reservation Dogs

Blindspotting
It’s a Sin
The Underground Railroad
We Are Lady Parts

Yeni Bir Dizide En İyi Kadın Oyuncu
Thuso Mbedu, The Underground Railroad

Anjana Vasan, We Are Lady Parts
Jana Schmieding, Rutherford Falls
Jasmine Cephas Jones, Blindspotting
Deborah Ayorinde, THEM: Covenant

Yeni Bir Dizide En İyi Erkek Oyuncu
Lee Jung-jae, Squid Game

Olly Alexander, It’s a Sin
Michael Greyeyes, Rutherford Falls
Murray Bartlett, The White Lotus
Ashley Thomas, THEM: Covenant

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın