Serhat Karaaslan’ın Suçlular Filmi Akademi Ödülleri Kısa Listesinde!

Yazan: Ayşe Ebru

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences), 94. Oscar Ödülleri için 10 kategorinin kısa listelerini açıkladı. “Belgesel”, “Uluslararası Film”, “Kısa Film”, “Kısa Animasyon Film”, “Kısa Belgesel Film”, “Makyaj ve Saç Tasarımı”, “Özgün Müzik”, “Özgün Şarkı”, “Ses Miksajı”, “Görsel Efekt” kategorileri için kısa listeler bugün duyuruldu.

“Uluslararası Film” kategorisinde Julia Ducournau’nun Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye Ödülü ile dönen filmi Titane’ın yer almaması dikkat çekti. Diğer yandan Bhutan (Lunana: A Yak in the Classroom), Kosova (Hive) ve Panama (Plaza Catedral) kısa listeye ilk kez kalan üç ülke oldu. Türkiye’nin adayı olan Semih Kaplanoğlu imzalı “Bağlılık: Hasan” filmi ise kısa listeye giremedi.

Lunana: A Yak in the Classroom

Jonas Poher Rasmussen’in yönettiği ve yapımcıları arasında Riz Ahmed ve Nikolaj Coster-Waldau’nun yer aldığı Flee, hem Belgesel hem de Uluslararası Film için kısa listeye girdi. Filmin “En İyi Animasyon Film Ödülü” dalında da aday olması bekleniyor. Flee, yıllar önce Afganistan’dan Danimarka’ya gelen Amin Nawabi’nin hikayesini konu alıyor.

Flee

Suçlular “Kısa Film” Kategorisinde Kısa Listede!

Kısa filmleri ve ilk uzun metraj filmi Görülmüştür ile ulusal ve uluslararası film festivallerinden ödüller alan, son yılların önemli genç yönetmenlerinden Serhat Karaaslan’ın yeni kısa filmi Suçlular, 94. Akademi Ödülleri “Kısa Film” kategorisinde 15 filmlik kısa listeye seçildi.

Dünya prömiyerini şubat ayında Sundance Film Festivali’nde gerçekleştiren, 30’a yakın uluslararası festivalde ödüle layık görülen ve 70’ten fazla uluslararası festivalde gösterilen “Suçlular”, yönetmen, yapımcı ve yazarlardan oluşan akademi üyelerinin oylarıyla, 145 film arasından seçildi.

Suçlular

Suçlular, birlikte romantik bir gece geçirmek için otel arayan ancak evlilik cüzdanları olmadığı için şehirdeki otellerden geri çevrilen üniversite öğrencisi genç bir çiftin bir gece boyunca başlarına gelenleri konu alıyor.

Kısa listeye seçilen adayların oylaması 27 Ocak Perşembe günü başlayacak ve 1 Şubat Salı günü sona erecek. Seçilenler diğer tü kategorilerle birlikte 8 Şubat Salı günü duyurulacak. 94. Oscar Ödülleri, 27 Mart’ta Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan törenle sahiplerini bulacak.

Suçlular film ekibine başarılar dileriz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir