Brief Encounter (Kısa Karşılaşma) | David Lean

Yazan: İpek Tür

Brief Encounter

Yönetmen: David Lean
Senaryo: Noël Coward
Oyuncular: Celia Johnson (Laura Jesson), Trevor Howard (Dr. Alec Harvey), Stanley Holloway (Albert Godby), Joyce Carey (Myrtle Bagot), Cyril Raymond (Fred Jesson), Everley Gregg (Dolly Messiter)
Türü: Dram
Yapımcı Firma: Cineguild
Yapım Yılı: 1945
Ülkesi: Birleşik Krallık
Süresi: 86 dakika

Filmin Konusu:
David Lean’in yönetmenliğini üstlendiği Brief Encounter, tren istasyosunun kafeteryasında tanışan Laura Jesson isimli bir ev hanımı ile bir doktor olan Alec Harvey’nin hikayesini konu alır.

Brief Encounter

Her ikisi de evli olan Laura ile Alec tanıştıkları ilk andan itibaren iyi anlaşırlar. Tekrar görüşmek için sözleşirler ancak ikisi de dostluklarının aşka dönüştüğünün farkındadırlar.

Brief Encounter

Senaryosunu Noel Crawford’un kendi tek perdelik oyunu Still Life’tan uyarladığı filmin müzikleri ise, Sergei Rachmaninoff’un Piano Concerto No. 2 eserinin Eileen Joyce tarafından yorumlanmasından oluşur.

Filmin Ödülleri:
Cannes Film Festivali / Altın Palmiye

Filmden Replikler:

Kesin olarak sana güvenildiğini bilince yalan söylemek çok kolay. Hem çok kolay, hem de çok küçültücü.
Bu devam edemez. Bu acı süremez. Bunu unutmamalı ve kendimi kontrol etmeye çalışmalıyım. Aslında hiçbir şey sürmez. Ne mutluluk, ne de umutsuzluk. Hayat bile çok fazla sürmez. İlerde, artık buna daha fazla kafayı takmadığım, arkama bakıp huzur içinde, ne aptal olduğumu söyleyeceğim bir zaman gelecek.
Seni seviyorum. Kocaman gözlerini seviyorum gülüşünü, utangaçlığını, esprilerime gülüşünü.

 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir