Adam’s Rib (Adem’in Kaburgası) | George Cukor

Yazan: İpek Tür

Adam’s Rib

Yönetmen: George Cukor
Senaryo: Ruth Gordon, Garson Kanin
Oyuncular: Spencer Tracy (Adam Bonner), Katharine Hepburn (Amanda Bonner), Judy Holliday (Doris Attinger), Tom Ewell (Warren Attinger), David Wayne (Kip Lurie), Jean Hagen (Beryl Caighn)
Türü: Dram, Komedi, Romantik
Yapımcı Firma: Loew’s
Yapım Yılı: 1949
Ülkesi: ABD
Süresi: 101 dakika

Filmin Konusu:
Asistan Bölge Savcısı Adam Bonner ve avukat eşi Amanda Bonner’ın iyi giden bir evlilikleri vardır. Bir gün gazetede Doris Attenger isimli bir kadının, kendini aldatan kocası Warren Attinger’ı vurduğu haberini okurlar.

Adam's Rib

Davayla çok fazla ilgilenmeyen Adam, bunun sıradan bir cinayete teşebbüs davası olduğunu ve kurbanın koca olduğunu söyler. Diğer yandan Amanda toplumdaki cinsiyet ayrımından yakınarak Doris’in de en az kocası kadar mağdur olduğunu ve herkes gibi adil bir savunmayı hakettiğini söyler.

Adam's Rib

Davanın tesadüf sonucu Adam’a verildiğini öğrenen Amanda, Doris’e ulaşarak onun savunmasını üstlenir. Böylelikle karı koca kendilerini, aile, evlilik ve sadakat kavramlarını yeniden sorgulayacakları bir davada karşı karşıya bulurlar. Başrollerinde Spencer Tracy ve Katharine Hepburn’ün oynadığı Adam’s Rib, kadın/erkek ilişkilerini mizahi dille anlatan bir romantik komedi.

Filmden Replikler:

Avukatlar asla avukatlarla evlenmemeli. Bu akraba evliliği gibidir. Bu evlilikten geri zekalı çocuklar ve daha fazla avukat doğar.
Ben önyargılarımla savaşıyorum, ama belli ki sen tıpkı bir… Kusura bakma ama, tıpkı bir erkek gibi davranıyorsun.

 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir