SALT’ın Perşembe Sineması “Evde” Programı Devam Ediyor

Yazan: Ayşe Ebru

SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü ve bu yıl 24 Eylül-29 Kasım tarihlerinde yedincisi düzenlenen Perşembe Sineması gösterimleri çevrimiçi olarak başlamıştı. Sokak kültürünün günümüz şehirlerindeki “normal anlayışı”nı nasıl altüst ettiğine bakan on filmin saltonline.org adresinden izlenebileceğini duyurmuştuk.

Kurgu ve belgesel on filmden oluşan Perşembe Sineması “Evde”, yoğun kentleşmenin vurduğu mahallelerdeki değişim rüzgârlarının, sorgulanmayan bir geleneğe karşı daha hakkaniyetli bir gelecek talebinin, bireysel ve toplumsal varoluş çabalarının ve her kesimden insanı buluşturan sokaklardan doğan yeni anlatıların peşinden gidiyor. Gökdelenleriyle meşhur bir megakent, iç savaştan çıkmış bir şehir ya da teknolojinin hızına ayak uyduramayan bir yerleşim yerinde kamusal mekânların, renkli ve bir o kadar da karmaşık yapıdaki sokak kültürlerinin etkisiyle nasıl başka amaç, kimlik ve ifadeler kazandığına bakıyor.

Perşembe Sineması’nın, her yıl olduğu gibi dünyanın farklı coğrafyalarından insan yapımı çevrelere odaklandığını vurgulayan SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, 2020 seçkisinin şehir sokaklarına yansıyan kültürel çeşitliliği görünür kılacağını ifade etti. Her hafta yüzlerce kişiyi bir araya getiren mekânsal buluşmalara güncel sağlık koşullarından ötürü bu dönem devam edilemediğini hatırlatan Öner, programdaki ilk filmin üç gün, diğer filmlerin dörder gün saltonline.org adresinde yayında olacağı bilgisini verdi.

Çevrimiçi gösterimler sayesinde Perşembe Sineması’nın bu yıl bütün ülkeye ulaşacağına dikkati çeken Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “Evde” başlığı altında bir araya gelen on filmin Türkiye’nin dört bir yanındaki sinemaseverler tarafından rahatlıkla izlenebileceğini belirtti. Atay ayrıca, Garanti BBVA Mortgage’ın SALT ile yedi yıldır sürdürdüğü iş birliğinin topluma kattığı değerden duydukları memnuniyetin altını çizdi.

Tahran’dan Tallinn’e, Lizbon’dan Pekin’e, Berlin’den New York’a, Hong Kong’dan Luanda ve Winnipeg’e uzanan bir seçkiyle şehri, ritmini ve normallerini dönüştüren canlı sokak kültürlerini bir araya getiren Perşembe Sineması “Evde” 24 Eylül’de saltonline.org‘da başlamıştı.

Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan “Evde” filmleri, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

SALT’ın Perşembe Sineması, 2014’ten bu yana Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Perşembe Sineması “Evde” Programı

24-26 Eylül
Ali Jaberansari, Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri], 2018

1-4 Ekim
Jaan Tootsen, Uus Maailm [Yeni Dünya], 2011

8-11 Ekim
Rita Maia ve Vasco Viana, Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi], 2019

15-18 Ekim
Peng Fei Song, Underground Fragrance [Yeraltı Esansı], 2015

22-25 Ekim
Johannes Schaff, Symphony of Now [Bugünün Senfonisi], 2018

29 Ekim-1 Kasım
Selina Miles, Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü], 2019

5-8 Kasım
Marten Persiel, This Ain’t California [Burası Kaliforniya Değil], 2012

12-15 Kasım
Bo Wang ve Pan Lu, Many Undulating Things [İnişli Çıkışlı Birçok Şey], 2019

19-22 Kasım
Mário Patrocínio, I Love Kuduro [Kuduro’yu Seviyorum], 2014

26-29 Kasım
Ryan McKenna, Cranks [Sersemler], 2019

Perşembe Sineması “Evde”

Tehran Şehr-i Eşg Tahran: Aşkın Şehri
24-26 Eylül

Yönetmen: Ali Jaberansari
102 dakika
Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Aşkı ararken kendi gerçekliğiyle yüzleşen karakterler, zaaflar ve toplumsal kurallar… Ali Jaberansari’nin komedi-dram türündeki filmi, günümüz Tahran’ından yabancılaşmaya dair üç hikâyeyi kuru mizahla bir araya getiriyor.

Bir güzellik merkezinde danışma görevlisi olarak çalışan ve fazla kilosundan dolayı kendinden hoşnut olmayan Sara, sahte bir profil oluşturarak beğendiği erkeklerle telefonda görüşmeye başlar. Eski vücut geliştirme şampiyonu olan ve turnuvaya hazırlanan bir genci çalıştıran Hessam, içten içe kapıldığı heyecanla gelgitli zamanlar yaşar. İlahi söyleyerek geçimini sağlayan Vahid ise, kasvetli hayatından sıyrılmak için düğün şarkıcılığına atılır.

Plastik cerrahi ve vücut geliştirmenin gitgide arttığı muhafazakâr bir şehirde “ideal” beden, ilişki ve hayat algısını yorumlayan Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri], içe kapanık ve yalnız üç karakter üzerinden mutluluğa giden yolları sorguluyor.

“Evde” gösterimleri, 24 Eylül-29 Kasım tarihlerinde saltonline.org’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır. Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürülmektedir.

Uus Maailm Yeni Dünya
1-4 Ekim

Yönetmen: Jaan Tootsen
88 dakika
Estonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Perşembe Sineması

Sokakları otomobil yerine bisikletle dolu, evleri parklarla çevrili, ahalisi sürdürülebilir yaşam ve kültüre meraklı yeni bir toplum kurmak isteyen bir grup idealist genç harekete geçer. Amaçları bütün dünyayı olmasa da, Estonya’nın başkenti Tallinn’de kendilerine dayatılan dünyayı değiştirmektir. Yaratıcı fikirleriyle ön plana çıkan Erko ve aktivist arkadaşları, bir otoparkı ele geçirip çiçeklerle donatmak gibi bir dizi şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirir. Zamanla adını duyurarak halk ve hükûmet tarafından tanınmaya başlayan gruba, şehir merkezinin hemen dışında bir toplum merkezi kurmak üzere fon desteği sağlanır. Ne var ki çok geçmeden “yeni dünya” hayalleri, formlar, izin belgeleri, komşu şikâyetleri ve bütçe yetersizliği gibi bir yığın “eski dünya” derdinin altında kalacaktır.

Beş yılı geçkin azimli çabalar ve hüsranları bütün gerçekliğiyle yansıtan belgesel film, grubun kütüphane, yerel gazete, sokak festivali ve yemek dağıtımı gibi başarılarının yanı sıra, yerel yönetimde söz sahibi olmanın önemine dair ilham veren bir hikâye anlatıyor.

“Evde” gösterimleri, 24 Eylül-29 Kasım tarihlerinde saltonline.org’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır. Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürülmektedir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir