Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”

Yazan: Ayşe Ebru

En son iki yıl önce Ahlat Ağacı filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkan usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan yeni bir film üzerinde çalıştığını duyurdu. İsminin Kuru Otlar Üstüne olduğu kaydedilen filmin çekimlerine 2021 yılının yazında başlayacağı bildirildi.

Bir gün önce Cineuropa‘da, Arte France Cinéma’nın Olivier Père başkanlığında 2020 seçim komitesi, aralarında Nuri Bilge Ceylan’ın nam-ı diğer Les herbes sèches filminin de yer aldığı dört projenin ortak yapımcılığını üstleneceği ve ön alımını yapacağı duyurulmuştu. Filmin diğer yapımcılarının Fransa’dan Memento Films Production, Türkiye’den NBC Film, Almanya’dan Komplizen ve İsveç’ten ATMO olacağı açıklandı.

Başrollerinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici rol alacağ film, genç ve bekar bir öğretmen olan Samet’in, İstanbul’a atanma umudu taşırken Anadolu’nun izole bir köyünde zorunlu hizmetini tamamlamak zorunda bırakılması sonrasında yaşadıklarını konu alacak. İstediği atama gerçekleşmeyince yaşamına dair tüm umutlarını kaybeden Samet’in kendisi gibi öğretmen olan Nuray’la karşılaşması, karanlık düşünceleri ve endişelerinin üstesinden gelmesi için bir fırsat olabilecektir.

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan, Variety’ye verdiği röportajda dijital olarak çalışmanın yeni yönetmenler ortaya çıkarması hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Usta yönetmen mesleğe başlamak, kendini test etmek ve ağır kameralarla kaydedilemeyen olayları çekmek için dijital sinemanın avantajları olduğunu belirten Ceylan, bu durumun film yapımcılığına bir tür demokrasi ve adalet getirmiş olabileceğini de eklemişti. Film yapımını ayrıcalıklı bir toplumun elinden kurtardığının da düşünülebileceğini kaydeden yönetmen diğer yandan dijitalin kalite ve detaylandırmada ödün verilebileceğini söylemiş ve açıklamasını şu sözlerle bitirmişti: “Sinema tarihindeki en iyi filmlerin dijital öncesi dönemde yapılmış olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.”

Kuru Otlar Üstüne filminin dünya prömiyerini 2022’de Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmesi bekleniyor. Filmle ilgili gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir