Julio Medem

Yazan: Ayşe Ebru

Adı Soyadı: Julio Medem
Doğum Tarihi: 21 Ekim 1958
Doğum Yeri: Donostia-San Sebastián, Guipúzcoa, País Vasco, Spain

Yönetmen Hakkında:
1958’de San Sebastián’da doğan Julio Medem son dönemde İspanyol sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri haline geldi. Yönetmen, ses getiren birçok kısa filmden sonra nihayet 1991’de ilk uzun metraj filmine imza attı. “Vacas”,İspanyadaki Bask sorununa dair göndermelerde bulunuyordu. “Vacas” ile iyi bir çıkış yapan yönetmen çeşitli ödülleri de almaya hak kazandı.

Julio Medemin bu başarısından sonra, Stanley Kubrick’in tavsiyesi üzerine Steven Spielberg yapımcılığını yaptığı yeni “Zorro” filmini yönetmesi için Julio Medem’ e teklifte bulundu. Fakat Julio Medem Spielberg’e İspanyada kalarak kendi filmlerini yazıp yöneteceği konusunda bir yanıt vererek nazik bir şekilde teklifi reddetti.

1998’de kariyerindeki en çok ses getiren film olan Los Amantes Del Círculo Polar”ı (Kutup Çizgisi Aşıkları) yöneten Medem, Venedik Film Festivali’nde “Altın Ayı” adayı oldu ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler aldı.

Medem, 2001 yılında “Lucía y el Sexo” isimli filmini yönetti ve bu film, Medem’in Türkiye’de festivaller dışında gösterilen ilk filmi oldu. Saplantılı bir aşk hikayesini anlatan film, değişik zaman periyotlarında değişik görsellikler sunarak izleyiciye faklı bir film keyfi yaşattı. Yıl 2007’yi gösterirken Julio Medem “Caotica Ana” (Kaotik Ana) isimli filmini izleyiciyle buluşturdu. Feminizm, reenkarnasyon, hipnoz gibi konuları işleyen film ülkemizde 27. si düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde gösterildi.

Filmografi:

Bunlar da ilginizi çekebilir