Tierra (Toprak) | Julio Medem

Yazan: fırat yaşar

Tierra

Yönetmen: Julio Medem
Senaryo: Julio Medem
Oyuncular: Carmelo Gómez (Ángel Bengoelxeo), Emma Suárez (Ángela), Karra Elejalde (Patricio), Silke (Mari), Nancho Novo (Julio), Juan José Suárez (Manuel), Ricardo Amador (Charly)
Türü: Drama, Romantik
Yapımcı Firma: Lolafilms, Sociedad General de Televisión (Sogetel)
Yapım Yılı: 1996
Ülkesi: İspanya
Süresi: 125 dakika

Filmin Konusu:
Karmaşık bir kişiliğe sahip ve bunun farkında olan Angel, Urtzi ilaçlama şirketinin bir elemanı olarak tarlalarda bulunan tesbih böceklerini ilaçlamak üzere bir kasabaya gelir. Böcekler hakkında birkaç soru sormak üzere bir eve uğrar. Uğradığı evde Angela adındaki kadından etkilenir. Sonra tarlada traktör süren Patricio adında bir adamla tanışır. Bu adam, Angela’nın kocası, kasabada tanıştığıa Mia adındaki motosikletli kızın ise sevgilisidir.

tierra-1

Angel, kasabada bulunan köylülerden kurduğu bir ilaçlama takımıyla tarlaları ilaçlamaya başlar. İlaçlama sonunda paralarının arabadan çalındığını öğrenen Angel köylülere bunu söyler. Paralarını alamayan köylüler ile Angel’in arası açılır. Kasaba halkı şikayetçi oldukları yaban domuzlarından kurtulmak için ava çıkar. Angel katıldığı bu av sırasında karmaşık kişiliğinin esaretinde, silahını Patricio’ya doğru ateşler. Bu olay sonucunda yaralanan Patricio ile Angel’in arası bozulur.

tierra-2

Angel aynı zamanda Patricio’nun sevgilisi olan Mari’den de etkilenmiştir. Patricio’nun himayesindeki bu iki kadına ilgi duyması, Patricio’yla ve köylülerle arasının açılmış olması, Angel’in karmaşık kişiliğini daha da karmaşık hale getirecektir. Ta ki Patricio’nun kullandığı traktöre yıldırım düşene kadar. Farklı çekim teknikleriyle izleyicisini büyüleyen bir yönetmen olan Julio Medem, bazı yerlerde gerçeklikten uzaklaşan, hayali ve karmaşık duygular barındıran “Tierra” filmiyle tekrar izleyicisini büyülemeyi başarmıştır.

tierra-3

Filmin Ödülleri:
1996 Ondas Ödülleri – “En İyi Kadın Oyuncu”
1997 Fotogramas de Plata – “En İyi Erkek Oyuncu” , “En İyi Kadın Oyuncu”
1997 Goya Ödülleri: “En İyi Müzik”, “En İyi Özel Efekt”
1997 São Paulo Film Festivali – “Mansiyon Ödülü”
1999 Valdivia Film Festivali – “İzleyici Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın