Hwal (Yay) | Kim Ki Duk

Yazan: Ayşe Ebru

Hwal

Yönetmen: Kim-Ki duk
Senaryo: Kim-ki Duk
Oyuncular: Yeo-reum Han, Seong-hwang Jeon, Si-jeok Seo
Türü: Drama, Romantik
Yapımcı Firma: Happinet Pictures, Kim Ki-duk
Yapım Yılı: 2005
Ülkesi: Güney Kore, Japonya
Süresi: 90 dakika

Filmin Konusu:
Kim Ki Duk’un 12. Filmi olan “Hwal” açık denizde bir balıkçı teknesinde yaşayan yaşlı bir adamla genç bir kız arasındaki sıradışı ilişkiyi konu alıyor. Açık denizde balık tutmaları için insanları tekneye getiren yaşlı adam aynı zamanda genç kızın da yardımıyla isteyenlere fal bakarak geçimlerini sağlamaktadır. Yaşlı adam genç kızla evlenebilmek için onun reşit olmasını beklemektedir. Kız da dış dünyadan izole olmuş bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

hwal-2

Evliliklerine kısa bir süre kala, tekneye gelen bir delikanlı ile genç kız arasında bir yakınlaşma başlar. Yaşlı adam, bu yakınlaşmanın farkına varır ve bunu önlemeye çalışır. Buna karşın, genç kızın yaşadığı hayatı sorgulamasına ve dış dünya merakının artmasına engel olamaz. Bunun sonucunda genç kız yaşlı adamdan soğur. Yaşlı adamın ise vazgeçmeye niyeti yoktur.

hwal-3

Kim-ki Duk’un “Bu filmde, yaşlı bir adamın bencilce aşkı üzerinden, yaşlılığın her şeyin sonu mu olduğunu sorgulamak istedim. Artık bunları yapmak için fazla yaşlı olduğumuzu düşünerek birçok şeyden vazgeçiyoruz. Fakat, yaşlı adamın kıza duyduğu bencilce ama ateşli tutku aracılığıyla, insanın ölüm saati geldiği ana kadar güzel olabileceğini göstermek istedim. Bence sınırsızca arzulamak çok güzel bir şey. Hele hele bu arzu ve istek başka birine yönelikse.” sözleriyle açıkladığı film ülkemizde 2005 yılında Filmekimi’nde gösterilmişti.

Ödüller:
2006 Porto Uluslararası Film Festivali – “Uzakdoğu Bölümü Jüri Özel Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın