Sweet Sixteen | Ken Loach

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Sweet Sixteen

Yönetmen: Ken Loach
Senaryo: Paul Laverty
Oyuncular: Martin Compston (Liam), William Ruane (Pinball), Annmarie Fulton (Chantelle), Michelle Coulter (Jean), Gary McCormack (Stan)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Alta Films, British Broadcasting Corporation (BBC), Road Movies Filmproduktion, Scottish Screen, Sixteen Films, Tornasol Films
Yapım Yılı: 2002
Ülkesi: İngiltere, Almanya, İspanya
Süresi: 106 dakika

Filmin Konusu:
Hayatın zor şartlarıyla küçük yaşta tanışmış olan Liam, onaltıncı doğum gününde annesinin hapishaneden çıkacağı günü sabırsızlıkla bekler. Hiç sahip olamadığı ailesini bir araya getirebilmek için, annesini, uyuşturucu satıcısı sevgilisinin ve dedesinin elinden kurtarması gerekmektedir.

Sweet Sizteen

Bunun için cesurca planlar yapar. İşler hiç ummadığı kadar yolunda gidince beklemediği kadar çok şeye sahip olur. Fakat kazandığını düşünürken kaybettikleriyle bir kez daha hayatı anlamak zorunda kalan Liam, herşeye rağmen direnir.

Sweet Sixteen

Usta yönetmen Ken Loach’un hiç oyunculuk deneyimi olmayan Martin Compston’la harikalar yarattığı bu draması, 2002 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne aday gösterilmişti. “Sweet Sixteen” ülkemizde 2003 yılında Filmekimi kapsamında gösterilmişti.

Filmin Ödülleri:

2002 Bafta Ödülleri – “En İyi Erkek Oyuncu”
2002 İngiltere Bağımsız Film Festivali – “En İyi Film”, “En İyi Umut Veren Erkek Oyuncu”
2003 Manaki Kardeşler Uluslar arası Filn Festivali – “Altın Kamera”
2002 Cannes Film Festivali – “En İyi Senaryo”
2002 Avrupa Film Ödülleri – “FIPRESCI Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir