Üç Maymun (Three Monkeys) | Nuri Bilge Ceylan

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Üç Maymun

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Ercan Kesal
Oyuncular: Yavuz Bingöl (Eyüp), Hatice Aslan (Hacer), Ahmet Rıfat Sungar (İsmail), Ercan Kesal (Servet) , Cafer Köse (Rıfat), Gürkan Aydın (Çocuk)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Zeynofilm, Pyramide Productions
Yapım Yılı: 2008
Ülkesi: Türkiye, Fransa, İtalya
Süresi: 109 dakika

Filmin Konusu:
Milletvekili adayı Servet bir gece kendi arabasıyla birinin ölümüne yol açar ve siyasi durumunu kullanarak şöförü Eyüp’ten bu suçu üstlenmesini ister. Maddi destek karşılığı durumu kabullenen Eyüp bir süre hapiste yatar. Bir süre sonra tahliye olur.

üç-maymun-1

Üç Maymun

Eyüp hapishaneden çıktıktan sonra karısındaki değişimi farkeder ve bu değişimin hapishanede kaldığı süre içinde karısının patronuyla yaşadığı ilişkiye bağlı olduğunu öğrenir. Bu durumdan haberdar olan oğlu İsmail de kendince olaya müdahele eder.

üç-maymun-2

Üç Maymun

Yaşanan olayları ve gerçekleri örtbas etmek uğruna söylenen yalanlar gün gittikçe büyümektedir. Parçalanması olası olan ailede artık üç maymunu oynamak kaçınılmaz hale gelmiştir. Film boyunca karakterlerin içine düştükleri kötü durumlardan kurtulmak için her defasında başvurdukları bu tanıdık oyun, gerçekleri unutmak için yeterli midir sorgulamaya başlıyoruz. Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren film, aynı festivalde Altın Palmiye için yarıştı.

Filmin Ödüller:
2008 Cannes Film Festivali – “En İyi Yönetmen”

Filmin Fragmanı:

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın