Geçmişe Özlem Duyanlar İçin 10 Nostaljik Dizi!

Yazan: Öykü Erbay

Tüm dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde hepimiz -olabildiğince- evlerimize kapandık. Fakat ülkemizde hala devam eden dizi setlerinin olduğunu üzülerek takip ediyor, tüm kanal ve yapım şirketlerine bir kez de buradan #setleridurdurun diyoruz.

Bu esnada seve seve izleyeceğimiz eski diziler olduğunu düşündüm ve internetteki yapımları da hızla tükettiğimiz bu günlerde bize eski günleri anımsatacak, belki unuttuğumuz bazı şeyleri hatırlatacak bir nostaljik dizi listesi hazırladım.

Şaşıfelek Çıkmazı

Nostaljik Dizi – Şaşıfelek Çıkmazı

Aklıma ilk gelen Şaşıfelek Çıkmazı oldu çünkü zaten halihazırda defalarca yeniden başlayıp bitirdiğim, karanlık zamanlarımda bana çok iyi gelen dolayısıyla bu dönemde herkese iyi geleceğine inandığım bir dizi Şaşıfelek Çıkmazı. Mahinur Ergun’un yazıp yönettiği dizi 1996-1998 yılları arasında yayınlanmış ve yeterince tanıtımı yapılmadığı için yeterli ilgi görmediği için yayından kaldırılmıştı. Fakat tekrarlarının döndüğü sırada kazandığı ilgi nedeniyle 2001 yılında, önceki bölümlerde yönetmen asistanlığı yapan Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğuna geçmesiyle yeni bölümleri çekildi. Dizinin burada size anlatabileceğim çetrefilli bir senaryosu yok, İstanbul’un eski bir mahallesinde yaşayan insanların hayatlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini izliyoruz. Benim dizinin en sevdiğim taraflarından biri bu ilişkilerin tam merkezine konumlandırılan, her biri ayrı bir renk olan kadın karakterleri. Diziyi daha önce youtubedan izlemiş ve 59.bölümde bıçakla kesilir gibi bitmesine üzülmüş olanlara da müjdemizi verelim; dizi artık trt arşiv’de yer alıyor ve eksik bölümler de mevcut.

Yeditepe İstanbul

Nostaljik Dizi – Yeditepe İstanbul

Ah nerde o eski trt dizileri demekten kendimi alamadan bir başka trt dizisiyle devam ediyoruz ve yine İstanbul’un eski mahallelerinden birindeyiz. Zuhal Olcay’ın canlandırdığı Olcay’ın iş adamı kocasının iflas edip intihar etmesi üzerine kızıyla birlikte bu mahalleye taşınmasıyla biz de her türlü zorluğu birlikte atlatmaya çalışan mahalleliyle tanışırız. Her biri dev bir isim olan oyuncu kadrosu saymakla bitmeyecek diziyi yine trt arşiv’den izleyebilirsiniz.

İkinci Bahar

Nostaljik Dizi – İkinci Bahar

Ali Haydar Usta ve Hanım’ın aşk hikayesi. Türkan Şoray ve Şener Şen. Bu listede olmaması imkansız bir yapım İkinci Bahar. İki çocuklu dul bir kadın olan Hanım’ın, Samatya’da bir kebapçı ustası olan Ali Haydar’ın yanında çalışmaya başlamasıyla kesişen hayatlarını, yayınlandığı dönemde hepimiz bayılarak izledik. Fakat yine sıcak bir mahalle ortamı ve muhteşem oyunculuklarla işlenen bu incelikli hikayeyi bu günlerde tekrar anımsamak hepimize iyi gelebilir.

Çemberimde Gül Oya

Nostaljik Dizi
Nostaljik Dizi – Çemberimde Gül Oya

2000lerde bir anne kız hesaplaşması izlerken; Yurdanur’un kızına anlattıklarıyla biz de kendimizi 70lerde buluruz. Merkezindeki büyük aşk hikayesi, 70lerde yaşanan siyasi olaylar, dönemin insan ilişkileri; sonra 2000ler, anne kız ilişkisi… derken içinde birçok hikaye barındıran ve hepsini de başarıyla anlatmış dizinin yönetmen koltuğunda yine Çağan Irmak’ı görüyoruz.

Nasıl Evde Kaldım

Nostaljik Dizi
Nostaljik Dizi – Nasıl Evde Kaldım

Eşinden yeni boşanmış Melsa’nın babası aracılığıyla başladığı yeni işinde patronuna gönlünü kaptırmasıyla iş yerinde yaşadıkları ve ailesiyle olan ilişkisinin oldukça mizahi bir dille anlatıldığı dizide başrolü Lale Mansur üstleniyordu. 13 bölüm süren dizinin nedendir bilinmez 2.bölümü hariç tüm bölümleri youtube’dan izlenebilir.

Gülşen Abi

Nostaljik Dizi
Nostaljik Dizi – Gülşen Abi

Haluk Bilginer’in Güzin Abla gibi bir köşe yazarak dertlere derman olmaya çalışan bir gazeteciyi canlandırdığı harika bir trt yapımı. Kenan – Ozan Doğulu kardeşlerin elinden çıkan jenerik müziğinden mi dem vuralım yoksa zamanının çok ötesinde tasarlanmış pespembe ofis dekorundan mı söz edelim bilemiyorum. Haluk Bilginer’e Nilüfer Açıkalın ve Olgun Şimşek gibi isimlerin eşlik ettiği bu absürd komedi bu zamanlarda gülümsememize yardımcı olacaktır. Trt arşivden izleyebilirsiniz.

Biz Size Aşık Olduk

Nostaljik Dizi
Nostaljik Dizi – Biz Size Aşık Olduk

Meltem Cumbul ve Beyazıt Öztürk’ün başrollerini paylaştığı dizi, 3 yakın erkek arkadaşın kendilerine tamamen zıt karakterde olan 3 yakın kız arkadaşa aşık olma hikayesini oldukça mizahi bir dille anlatır. Yönetmen olarak Ümit Ünal ve Türkan Derya isimlerini gördüğümüz, müziklerini Babazula grubunun yaptığı yapımı youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Beş Kardeş

Nostaljik Dizi
Nostaljik Dizi – Beş Kardeş

Listedeki en güncel yapım olmasının yanında yine İstanbul’un eski bir mahallesinde geçiyor olmasıyla yukarıdaki yapımlarla benzeşen dizi, birlikte yaşayan ve birbirinden çok farklı beş kardeşin hikayesini anlatır. Kardeşlerin her birinin isimlerini birer edebiyatçıdan aldığı dizide sık sık edebiyat göndermelerine rastlamak mümkün. Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği dizi; Serkan Keskin, Melisa Sözen, Osman Sonat gibi başarılı oyuncu kadrosuna rağmen yalnızca 13 bölüm devam edebildi.

Son

2012 yılında Atv’de yayınlanan dizinin senaryosu Berkun Oya’ya ait ve yönetmen koltuğunda Ufuk Bayraktar var. Daha en başından 25 bölüm olarak tasarlanan yapım, sondan başa doğru ilerleyen kurgusu; gizemli ve karmaşık hikayesiyle bu listedeki diğer dizilerden oldukça ayrışıyor. Oyuncu kadrosunda yine dev isimleri barındıran diziyi yayınlandığı dönemde ıskaladıysanız bir şans verebilirsiniz.

Havada Bulut

Kapanışı yine bir trt yapımıyla yapıyoruz. Trt’nin talebiyle Ayfer Tunç, Sait Faik’in öykülerini birleştirerek senaryolaştırmış ve bu 4 bölümlük mini dizi hazırlanmış. Kendimizi 2.Dünya Savaşı sonrasındaki İstanbul’da buluyor, Beyoğlu- Burgazada arasında mekik dokurken İstanbul’un kozmopolit yaşamına şahit oluyoruz. Dizi ne yazık ki henüz trt arşive eklenmemiş, umarım en kısa zamanda ordan ulaşabiliriz. Şimdilik youtube’dan izleyebilirsiniz.

Bonus: Sultan Makamı

Senaristliğini Yeditepe İstanbul’un da senaryosunu yazmış olan Ali Ulvi Hünkar’ın üstlenmesinin de etkisiyle yayına girdiği dönemde Yeditepe İstanbul’a benzetilmiş, yine bir mahallede yaşananları konu edinen yapım. Kemal Sahir Gürel ve Kazım Koyuncu’nun yaptığı müzikleriyle de hafızalarda yer etmişti. Yazlık sinema işleten Sultan ve arkadaşlarının parasızlıkla, umutsuzlukla baş etme çabalarını anlatan dizi biraz karamsar olduğu için listeye ekleme konusunda kararsız kalmıştım ama belki bizlerin de biraz karamsarlığa yatkın olduğu bu günlerde bir yerden bizlere dokunur diye bonus olarak eklemek istedim.

NOT: Aslında bu listeye eklemeyi çok istediğim iki yapım daha var. Biri ayakları yere basan Şehnaz ile Tango lakaplı uçarı eski eşi Muhsin arasında bazen komik bazen hüzünlü aşk hikayesini anlatan Şehnaz Tango. Diğeri Haluk Bilginer’i ekranlarımızda ilk kez görmemize vesile olan ve Zuhal Olcay’la ikisini bir araya getirmiş; Füruzan’ın öyküsünden uyarlanan 3 bölümlük gizemli bir mini dizi Gecenin Öteki Yüzü. Ne yazık ki ikisinin de bölümlerine ulaşamıyoruz. Belki bu yazı aracılığıyla sesimizi duyan olur.

2 yorum

Bilal 20 Nisan 2020 - 07:35

Yedi numarayi bu listeye nasıl almadiginiz anlaşılır gibi değil ??
Eski bölümleri cumartesi TRT de yayımlanmaya basladigi bugünlerde Twitter’da gündem olmus bir dizi kaç sene geçmesine ragmen.

Cevapla
Ayse 11 Şubat 2021 - 01:47

Ferhunde Hanımlar muhteşemdir, benzeri bir listeye eklenmeli.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir