En Az Çocuklar Kadar Büyükleri de Cezbedecek Çizgi Filmler

Yazan: Berna Balkaya

Dünya olarak zor günlerden geçiyoruz. En kötüsü de bunun ne zaman biteceğine dair kimsenin bir fikri yok. Herkes evlerine kapandığı şu günlerde okuduğu ya da izlediği şeye odaklanamama probleminden bahsediyor. Biz büyükler bile kendimizi eylemekte zorlanmaya başlamışken, çocukları evde tutmaya çalışmak – üstelik evde tutarken eğlendirmek – oldukça zor. Konu buraya geldiğinde elbette herkesin aklına türlü oyunlar ve çizgi filmler geliyor. Ama benim bahsettiğim şey çocuğunuzu televizyonun karşısına oturtun ve siz de çocuğunuz televizyona kitlenmişken keyif yapın minvalinde bir şey değil tabii. Sizler için bizzat izlediğim ve hepsinden fazlasıyla keyif aldığım çizgi filmlerden bir derleme hazırladım. Çocuklar için hem görsel bir şölen hem de mükemmel vakit geçirme içeriği olan çizgi filmler, büyükler için ise içlerinde barındırdıkları espiriler sayesinde bir komedi dizisi kadar eğlenerek izleyecekleri bir materyala dönüşüyor.

Hepsini tek tek severek izlediğim, bolca güldüğüm, espiri düzeyine hayran olduğum gizli sandığımı sizlere açmaktan onur duyarım. Şimdi herkes şikayet etmeyi bir kenara bıraksın ve çocuğuyla birlikte geçireceği eğlenceli birkaç saatin keyfini çıkarsın!

Puffin Rock

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Puffin Rock, özellikle okul öncesi eğitimi açısından değerli bir çizgi dizi. Puffin ailesinin maceralarını izlediğimiz çizgi filmde Puffin’ler olarak adlandırdığımı aile ise bir kuş ailesi. Aşırı meraklı bir kuş abla ve sürekli onu takip eden kardeşi sayesinde her bölümde yeni şeyler öğreniyoruz. Puffin kardeşler ve onların arkadaşları her bölümde farklı bir sorunla karşılaşıyorlar fakat bölümün sonunda bu sorunu çözmüş oluyorlar. Dolu dolu içeriğiyle çocuklarınız için güzel bir bilgi havuzu.

Oddbods

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Oddbods için çağımızın Teletabiler’i dese de birçok kişi ben bu fikre katılmıyorum. Renkleri bakımından, karakterin dış görünüşü belki olabilir ama çizgi dizide yaşananlar açısından herhangi bir benzerlik yok. Her rengin kendine özgü bir karakterinin olması her bölümde aşırı eğlenceli olayların yaşanmasına sebep oluyor. Diyalogsuz bir seri olduğu için de küçük yaştaki çocuklarınızın ilgisini çekecek, sizi de kıkır kıkır güldürecek özelliğe sahip. Hatta kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki bir süre sonra size en yakın karakterdeki rengi seçerek en çok onun maceralarını merak etmeye başlıyorsunuz!

Paprika

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Paprika ikizler açıkçası favorilerimden biri. Bir kere fevkalade eğlenceli bir hayatları var. Üstelik yaşadıkları yer de çok güzel. Bir de üstüne arkadaşları da çok sevimli! Ama bu ikizler tıpa tıp aynı olmalarına rağmen karakterleri çok farklı! Hayal gücü hayli gelişmiş olan bu ikizler, her bölümde farklı bir maceranın içerisindeler. Arkadaşları da o kadar şanslı ki bu maceralarda onlara eşlik edebiliyorlar! Evet, ben az önce bir çizgi filmi kıskandım. Ama izlediğinizde bana hak vereceksiniz.

Mighty Little Bheem

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Mighty Little Bheem, Hindistan’ın ilk animasyon dizisi olma özelliğini taşıyor. Tahmin edeceğiniz üzere Bheem isimli çocuğun başından geçenleri izliyoruz. Tombiş bir bebek olan Bheem izleyicide sürekli yumuk yumuk olan kollarını sıkma isteği uyandırıyor. Doğa ile iç içe geçen yaşantısı çocuklarınızın içindeki doğa sevgisini arttıracaktır şüphesiz. Yine okul öncesi çocuklar için daha uygun olduğunu düşündüğüm bu çizgi dizide de yabana atılmayacak espiriler var.

Booba

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Booba en sevdiğim karakterlerden biri. Maceradan maceraya atılırken beni en çok güldüren karakter de diyebilirim. Biraz şanssız olan Booba, her bölümde talihsizlik yaşasa da bunlardan ders almayı iyi biliyor. En güzel özelliklerinden biri de çizgi dizinin bazı bölümlerinde ünlü filmlere göndermeler yapmaları. Eğitici bir yanı olmadığını da özellikle belirtmek isterim. Fakat ailecek oturup kahkahalarla güleceğiniz bir çizgi film dizisi arıyorsanız Booba sizin için biçilmiş kaftan!

Cupcake & Dino – General Services

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Girişimcilik peşinde koşan bir cupcake ve onun dinazor kardeşinin maceralarına tanık olacağınız bu çizgi filmde espiriler yaşı biraz daha yukarıda olanlar için desek yanlış olmaz. Bazı bölümleri yaşı küçük olanlar için korkutucu bile olabilir hatta. Elbette korkunç bir içerik değil fakat yaşa göre değişen algı seviyesi için tehlikeli olabilir. Renklerin çok canlı olması da çizgi filmi çekici kılan bir diğer unsur. Açık konuşmak gerekirse Cupcake ve Dino’yu birçok komedi dizisine tercih ederim.

Larva

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Ana karakterleri Sarı ve Kırmızı iki Larva olan çizgi dizisi komedi unsurlarını içerisinde fazlasıyla barındırıyor. Diyalogsuz olması bakımından görece daha küçük yaştaki izleyiciler için de uygun. Hatta sürekli bir hareketlilik olduğu için çok küçük yaştaki çocuklarınızın soluksuz izleyeceğini bile söyleyebilirim. Larva’ların birbirlerine olan sevgileri ama aynı zamanda rekabet içinde olmaları da sürekli komik durumların içerisine girmelerine sebep oluyor. En az çocuklar kadar güleceğinize söz verebilirim.

Ask the StoryBots

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

İşte gerçek anlamda eğitici bir çizgi film serisi arıyorsanız o Ask the StoryBots. Adından da anlaşılacağı üzere bir grup robot her bölümde farklı bir konuda bizleri bilgilendiriyor. Bir çocuktan gelen soruyla başlayan her bölümde robotlarımız konuyu araştırmak için kolları sıvıyor. Bilimsel yanıtlarıyla bizi aydınlatan robotlarımız elbette sadece çocuklar için değil! Dizinin bu şekilde sevilmesinin sebebi ise öğretici yapısını müzikalle birleştirmesi. Ve asıl en güzel tarafı ise her bölümde ünlü bir konuk ağırlaması!

Green Eggs and Ham

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Ünlü bir masal kitabından uyarlanan çizgi film, kalplerimize dokunmayı başarıyor. Diğer çizgi dizilere göre dramatik yanı ağır basan bir seri. Kara komedi tanımlaması bile doğru olacaktır bu çizgi dizi için. Bir de listedeki diğer çizgi filmlerden ayrılan kısmı ise bizim çocukluğumuzdaki çizgi dizileri hatırlatıyor olması. İyiler ve kötüler, arkadaşlığın değeri ve çizimleriyle sanki 90’ların sonundan miras kalmış gib i görünüyor. Ama baştan uyarayım her bölümde sürekli yemek gördüğünüz için karnınız acıkabilir, kilo alabilirsiniz ve canınız sıkılmasın diye izlediğiniz çizgi dizi sonrasında canınızı fazla sıkabilir!

Hilda

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Hilda listemize ödüllü animasyonlar kontenjanından giriyor. Hilda korkusuzluğuyla ön plana çıkıyor dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için savaşıyor. Hilda’nın başında geçenleri soluklarınızı tutarak izleyeceksiniz. Çizimlerin ve espirilerin üst düzey olduğu çizgi dizide yaratılan dünya da epey ilgi çekici. Doğanın içinde büyüyen Hilda’nın annesi de burada övgüyü hak ediyor aslında. Tek başına büyüttüğü kızına sürekli cesaret aşılayan anne üzerinden güzel bir şekilde kadının gücü de vurgulanıyor dizide. Güncel olaylara da kendi çapında göndermeler yapan, sosyal statü eleştirileriyle kalplerimizde taht kuran bu çizgi dizi elbette siz büyükler için listemizde!

Peppa Pig

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Açık ara en sevdiğim çizgi filmlerden biridir Peppa Pig. Hatta gitmiş olduğum farklı ülkelerde gittiğim kitapçılardan o ülkenin diline çevirilmiş Peppa Pig kitapları alırım. Dünya tatlısı domiz bir ailenin, sıcacık maceralarını izliyoruz. Çok küçük yaştaki çocuklarınız için hem öğretici hem eğlendirici olan bu çizgi film serisine siz de bayılacaksınız. Büyükanne ve büyükbaba ise çizgi diziye neşe katıyor. Basit grafiklerle resmedilmiş olan çizgi film bebekler için de ilgi çekici özellik taşıyor. Baştan söyleyeyim çocuğunuzu bilmem ama sizde bağımlılık yaratabilir.

Kazoops!

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Hayal gücü inanılmaz büyük olan bir çocuk ve onun domuz arkadaşı etrafında gelişen olaylar. Meraklı bir çocuğa her konuda bilgi vermeye hazır bir aile. Gülerken öğretici olan çizgi dizilerden yani kendisi. Küçük çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayacak, dünyanın genişliğine kafa yormayı öğretecek ve insani değerleri hatırlatacak bir çizgi film. Ailedeki her bireyin kendi özgü hobilerinin olması da birçok konuyu içinde barındırıyor dizinin. Ailecek izlenecek çizgi diziler listesinin üst sıralarına taşınmayı hak eden bir yapım.

Harvey Girls Forever!

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Kız arkadaşlığın değerini anlatan şahane bir çizgi film. Üç kız arkadaşın iyilik için savaşmasını da izliyoruz çizgi dizide. Harvey sokağında geçen maceralar küçük çocuklara arkadaşlığın ve keyfince oyun oynayabilmenin değerini hatırlatıyor. Çocuklarınızın hayal gücünü geliştirecek bu çizgi filmi listenize muhakkak alın.

Dino Girl Gauko

Çizgi Filmler
Çizgi Filmler

Açık konuşmak gerekirse Dino Girl Gauko büyükler için çok daha uygun bir çizgi dizi. Sinirlendiği zaman dinazora dönüşerek etrafındakilere hayatı zehir eden Gauko’nun maceraları zaman zaman gerilim yüklü olabiliyor. İnsan formunda bir kız çocuğu olan Gauko’nun annesinin de insan formunda olmasına rağmen babasının kurbağa olması ise bu çizgi filmin bağımlısı olmamın bir diğer sebebi. Tabii ki de tam olarak büyükler için yapıldığını söyleyemesem de Gauko’nun birçok bölümünde gerilim ve ihtiras var. Bence siz bu çizgi filmi çocuklarınız uyuduğunda izleyin.

Motown Magic

Çizgi Filmler

Bir diğer öğretici çizgi dizimiz ise Motown Magic. Sıradan bir çocuğun inanılmaz büyük hayal gücünü konu ediniyor çizgi animasyon dizisi. Kendini keşfetme yolculuğuna çıkan bir çocuğa eşlik ediyoruz ve bu çocuk sizin çocuklarınıza da ilham olacaktır diye düşünüyorum. Sanatı içinde bolca barındıran bu çizgi film çocuklarınızın hayatına dokunarak onları cesaretlendirecek ve belki de geleceğin ünlü bir sanatçısının sizin evinizde olduğunuzu keşfetmenize sebep olacak.

Ben & Holly’s Little Kingdom

Çizgi Filmler

Bir elf ve prensesin arkadaşlığını konu alan bu çizgi film favorilerim arasında ilk beşe girer! Bir de uğur böceği arkadaşları var ki zaman zaman yalnızlığına üzülsem de aslında onun ne kadar mutlu olduğunu görerek ben de mutlu oldum. Evet, ben bu çizgi filmi biraz fazla içselleştirmiş olabilirim ama ekonomik sınıfları yok saymasıyla verdiği mesajdan dolayı yakından takip ettiğim bir dizi kendisi. Öğretici bir tarafının olduğunu söyleyemeyeceğim fakat eğlenmek için bire bir!

Wanda and the Alien

Çizgi Filmler

Bir tavşan ve uzaylının anıları; evet normal hayatta kulağa epey garip geliyor ama bu bir çizgi film olunca aslında ikisi harika bir ikili oluyor! Çizgi dizide daha çok uzaylının dünyayı keşfetmesi konu ediliyor. Meraklı bir uzaylı ve ona çevreyi tanıtmak için can atan arkadaşı tavşan sayesinde çizgi filmi izleyen çocuklarınızın da bilgi hazinesi genişliyor. Yani kendisini bilgi içeren ama bilgilenrirken eğlendiren çizgi diziler kategorisine koyabiliriz.

Regular Show

Çizgi Filmler

Sanıyorum ki Regular Show hali hazırda zaten birçok büyüğün listesinde vardır. Bir karga ve bir rakunun maceralarını izliyoruz bu çizgi filmde. Çizgi filmlerin geneli öyle olmasına rağmen bu tabir doğru olur mu bilmiyorum ama bu çizgi film için absürtlüğün kitabını yazıyor diyebiliriz. Her bölümde farkına varmamız gereken detaylarıyla da beyin oyunları oynatan dizinin bağımlısı olmamak işten bile değil!

Adventure Time

Çizgi Filmler

Bir diğer favori çizgi filmimle listeyi kapatıyorum. Çocuklar için yapılmış gibi görünen bir yetişkin çizgi dizisidir bana göre Adventure Time! Kıyametten sonrasını konu edinen bu çizgi dizide son kalan insan Finn’e eşlik eden her şey canlıdır; buna bulutlar da dahildir. Finn’in bir de istediği kadar uzayabilen bir köpeği vardır ki evlere şenliktir. Bu şahane ikilinin maceraları tahmin edersiniz ki fazlasıyla eğlenceli. Evet yetişkinler, şimdi çocukların çizgi dünyasını keşif zamanı!

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir