Ana sayfa Sinema Film Eleştirileri İki Kutup Arasındaki Film | Under The Skin Film Eleştirisi

İki Kutup Arasındaki Film | Under The Skin Film Eleştirisi

Under The Skin, birçok ünlü grubun kliplerinden tanıyacağımız Jonathan Glazer’in cesurca çekmiş olduğu bir film. Cesurca diyorum zira aynı isimden uyarlandığı romanıyla kıyaslanacağını bile bile bu işe soyunmuş. İki kutup arasında dememin sebebi ise filmi izleyenlerin ciddi anlamda fikir ayrılıklarına sahip olması. Venedik Film Festivali’nde yuhalanan ve neredeyse bütün salon seyircisinin dışarı çıkmasına sebep olan film, birçok sinema sever tarafından ise yerlere göklere sığdırılamıyor.

under-the-skin-2

Yönetmen tarafından tam açıklanmamış olsa da, Laura adındaki uzaylı bir kadının erkekleri ağına düşürmesi ve deneyimlerini izliyoruz. Laura’yı oynayan Scarlett Johansson başarılı performansıyla göz dolduruyor. Filmin çekildiği İskoçya’yla ilgili zaten açıklama yapmaya gerek bile yok. Filmin atmosferini müthiş bir şekilde tamamlayan ülke, bizi görsel açıdan da doyuma ulaştırıyor. Zaman zaman amatör bir belgesel izliyormuşuz gibi hissediyoruz. Bunun en büyük sebebi ise erkek oyuncuların büyük çoğunluğunun amatör oyuncular olması. Mekanlar ve ışık oyunları film süresince bizi cezbediyor.

Sıradan bir bilim kurgu filmi havasından uzak durulması ve bilim kurgu dünyasını bu gezegene taşıması açısından ise takdir edilesi bir film. Alt metinlerinin iyi okunması gereken filmde metaforlar da çokça karşımıza çıkıyor. Psikolojik açıdan epey gerici olan film yaklaşık iki saat boyunca sizi ekrana kilitliyor fakat sonrasında alınacak tatmin duygusu tamamen izleyicinin kendisine ait. Başında da dediğim gibi izleyicileri kutuplaştırmış bir filmden bahsediyoruz. Deneysel olması ve görüntülerin tek tek, üzerinde çalışılarak oluşturulmuş olması ve en önemlisi yönetmeni tatmin etmiş olmasıyla film aslında kültler arasında değerlendirilebilir.

under-the-skin-3

Alıştığımız bilim kurgunun kalıplarını yıkan, zaman zaman geren, zaman zaman sahneleriyle kendine hayran bırakan bir film Under The Skin. Hakkında sayfalarca yazılabilecek, analizlere çok açık, farklıyı kabullendirmeye çalışan havasıyla sinemaya adeta yeni bir soluk getirmiş film. Benzerleri gelir mi bilmiyorum ama ön yargısız açıp izlemenizi ve hangi kutupta olmak istediğinize karar vermenizi tavsiye ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın