Cem Demirer 77. Cannes Festivali’nin Semain De La Critique Bölümünden Canal+ Ödülüyle Dönüyor

Yazan: Ayşe Ebru

Cem Demirer  bu yıl gerçekleşen 77. Cannes Film Festivali’nin Semain de la Critique bölümünde 20 Mayıs’ta dünya prömiyerini yapan kısa filmi “Noksan” ile Canal+ Ödülü’nün sahibi oldu. 

İlk uzun metrajlı filmi “Mendirek” ile dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde gerçekleştiren ve ardından 29. Adana Film Festivali’nden iki ödülle ayrılan yönetmen Cem Demirer’in yapımcılığını Berfin Demirat ile birlikte gerçekleştirdiği kısa filmi “Noksan” festivalin Semain de la Critique bölümünde 20 Mayıs’ta dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 

Cem Demirer

Önceki yıllarda Ken Loach, François Ozon, Wong Kar Wai gibi isimlerin de yer aldığı seçkide bu yıl 11 uzun ve 13 kısa film yarıştı. Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından yeni yeteneklerin ödüllendirilmesi için 1962’den beri aralıksız gerçekleştirilen Semain de la Critique’in Canal+ Ödülü kısa film seçkisindeki iki ödülden biri. 

Lunaparkta çalışırken yaşadığı içsel bunalımla birlikte farklı insan ve varlıklarla etkileşime giren ana karakteri Mert’in anlam arama çabasına tanıklık ettiğimiz filmde Cem Demirer kameranın ve sinemanın tüm olanaklarını zorlayarak deneysel bir performansa imza atıyor. 

Mert karakteriyle başrolde olan Haydar Şahin’e, Şencan Aslan, Barış Yılmaz Gündüz, Aydın Erek ve Alev Karaçam’ın eşlik ettiği “Noksan” bu yılki festival programında Türkiye’yi temsil edecek tek yerli yapım olma özelliğini taşıyor. 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir