[Rec] (Rec: Ölüm Çığlığı)

Yazan: Alper Doğan Bahadır

[Rec] (Rec: Ölüm Çığlığı)

Yönetmen: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Senaryo: Jaume Balagueró, Luis Berdejo
Oyuncular: Manuela Velasco (Ángela Vidal), Ferran Terraza (Manu), Jorge Serrano (Policía Joven), Pablo Rosso (Pablo – kameraman) – David Vert (Álex)
Türü: Gerilim, Korku
Yapımcı Firma: Filmax
Yapım Yılı: 2007
Ülkesi: İspanya
Süresi: 85 dakika

[Rec] (Rec: Ölüm Çığlığı) Filmin Konusu:

Barselona’da yerel bir televizyon kanalında “Siz Uyurken” adındaki reality show programının bir bölümü için kent itfaiyesini konu edinirler. Spiker Angela ile kameraman Pablo itfaiyeye gidip bir günlük işlerini filme almak isterler. İtfaiye merkezine gelen çağrı sonrası ekiple beraber şehir içerisindeki apartmana yol alırlar.

Olay yerine ulaştıklarında yaşlı bir kadının dairesinde düştüğü ve zor durumda olduğunu sanırlar. Ancak daireye girdiklerinde olay bambaşka bir hal alır. Yaşlı kadın, polis memuruna saldırır ve onu ısırır. Apartman sakinlerine bir virüs bulaşmıştır ve virüsü kapan kişi kuduz gibi karşısındakine saldırmaktadır.

rec-1

“The Blair Witch Project”, “Cloverfield” gibi filmlerde karşımıza çıkan çekim yöntemi bu filmde de var. Olayları program kameramanının kamerasından izleriz. Bu durum da doğaçlamaya oldukça elverişlidir. Örneğin filmin açılış sahnesindeki deneme çekimleri, apartman sakinlerinin kendi aralarındaki diyaloglarıyla samimi bir hava yaratılmış. Böylece film boyunca yakalanan atmosfer, izleyeni filmin içerisine dahil ediyor ve seyircide gerçeklik duygusu yaratıyor.

rec-2

Filmde kullanılan mekanların sadece apartman içi olmasıyla da klostrofobik bir ortam yakalanmış. Bu sıkışmışlık duygusuyla zombielerin yarattığı gerilim birleşince de ortaya gayet özgün bir korku filmi çıkıyor.

[Rec] (Rec: Ölüm Çığlığı) Aldığı Ödüller:
  • 2008 – Amsterdam Fantastic Film Festivali – “Silver Scream Ödülü”
  • 2008 – Fant-Asia Film Festival – “En iyi 2. güney avrupa filmi”, “en iyi film”
  • 2008 – Fantasporto – “İzleyici Jüri Ödülü”, “en iyi film”
  • 2008 – Goya Ödülleri – “Best Editing”, “en iyi yeni aktrist”
  • 2008 – Gérardmer Film Festivali – “İzleyici Ödülü”, “Özel Jüri Ödülü”, “Genç Jüri Ödülü”
  • 2008 – Turia Ödülleri – “Özel Ödül”
  • 2007 – Sitges – Catalonian International Film Festivali – “İzleyici Ödülü”, “En iyi aktrist”, “En iyi yönetmen”, “Grand Prize of European Fantasy Film in Silver – Special Mention”, “José Luis Guarner Critic Ödülü”

Filmin Framanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

gorgoroth 06 Şubat 2009 - 23:25

el kamerasıyla film çekmeyi moda haline getiren hatta ve hatta zombi filmlerinin ata yönetmeni george a. romero ya bile bunu yaptıran türevleri arasında en iyi olarak gördüğüm film.

Cevapla

Yorum Bırakın