Masumiyet | Zeki Demirkubuz

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Masumiyet

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Senaryo: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Derya Alabora (Uğur), Haluk Bilginer (Bekir), Güven Kıraç (Yusuf), Melis Tuna (Çilem)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Mavi Filmcilik
Yapım Yılı 1997
Ülkesi: Türkiye
Süresi: 110 dakika

Masumiyet Filmin Konusu:
Yusuf namus cinayeti sebebiyle girdiği hapishaneden çıkmıştır. Yeni bir hayat kurmak, her şeye yeniden başlamak için ise pişmanlıkları çoktur. Geçmişiyle yüzleşmek yaraları tamir etmek isterken hayata tutunmakta zorlanır. Amaçsızca yaşantısı içinde köhne bir otelde Uğur ve Bekir le tanışır. Bir de Uğur’un hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan kızı Çilem vardır.

Masumiyet Güven Kıraç ve Haluk Bilginer

Masumiyet Güven Kıraç ve Haluk Bilginer

Görünürde sıradan bir aile gibi dursalar da Uğur ve Bekir in birliktelikleri Uğur’un sevgilisi ve tüm yaşanılanların sebebi olan Zagor’a bağlıdır. Yusuf’un garip bir şekilde yolunun kesiştiği bu insanlarla yaşadıkları, hayatına değişik bir yön verir ve her şey değişmeye başlar. Yusuf ve Çilem’in masumiyeti onları değişimle gelen sona doğru götürür.

Masumiyet Güven Kıraç ve Haluk Bilginer

Masumiyet Güven Kıraç ve Haluk Bilginer

Özellikle Haluk Bilginer ve Derya Alabora’nın oyunculuğu ile bir hayli dikkat çeken ve beğenilen Masumiyet, Türk sinemasında bügüne dek çekilmiş en iyi on film arasında yerini almıştır. Yönetmen Zeki Demirkubuz 2006 yılında Masumiyet’in devamı sayılabilecek, Kader’i çekmiştir. Kader filminde ise Uğur ve Bekir’in gençliklerinde yaşadıkları olaylar ve nasıl tanıştıkları anlatılır.

Filmin Ödülleri:

  • 1997 Adana Altın Koza Film Festivali – “En İyi Film” , “En İyi Yönetmen” , “En İyi Kurgu”

Filmin Fragmanı:

1 yorum

amelie 01 Haziran 2009 - 10:52

Türk sineması adına izlenmesi gereken mühim bir başyapıt.Demirkubuz bu işi iyi yapıyor.Haluk bilginer,Derya Alabora ve Güven Kıraç gibi usta oyuncuları da yanına almasıyla ortaya böyle tadına doyulmayan nefis bir film çıkıyor.Kır sahnesi insanı derinden vuruyor.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir