Haluk Bilginer Ve Unutulmaz 5 Performansı

Yazan: Öykü Erbay

Haluk Bilginer

Belki sinemada, belki televizyonda, belki bir tiyatro sahnesinde… Herkesin unutamadığı bir Haluk Bilginer performansı vardır. 1954 İzmir doğumlu sanatçının, lisede okulun tiyatro koluna girmesiyle başlayan kariyeri önce Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümü daha sonra ise Londa Müzik ve Drama Sanatları Akademisi ile devam etti. Bir süre İngiltere’de oyunculuk yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve hepimizin sevdiği karakterlere hayat vererek hafızalarımızda yer etti. Son günlerde Şahsiyet dizisinde rolü ile Uluslararası Emmy Ödülleri adaylığı ile gündemde olan usta oyuncumuzun muhteşem performans sergilediği 5 filmini hatırlayalım.

Masumiyet / 1997 (Bekir)

Haluk Bilginer -Masumiyet / 1997 (Bekir)

Haluk Bilginer – Masumiyet / 1997 (Bekir)

Yönetmeni Zeki Demirkubuz’un “suça aşık bir adam, adama aşık bir kadın ve kadına aşık bir başka adam” şeklinde özetlediği 2 .uzun metrajlı filmi. Film, hem hikayesiyle hem anlatım tarzıyla hem de oyunculuklarıyla sinemamızda özel bir yer edinmiştir. Derya Alabora ve Güven Kıraç’ın eşlik ettiği yapımda Haluk Bilginer özellikle de, neredeyse 7 dakika süren o meşhur tiradıyla herkesin hayranlığını kazanmıştır. Film, en iyi yardımcı erkek oyuncu altın portakalı ile birlikte Bilginer’e pek çok ödül kazandırmıştır.

Filler ve Çimen / 2001 (Sabit)

Haluk Bilginer - Filler ve Çimen / 2001 (Sabit)

Haluk Bilginer – Filler ve Çimen / 2001 (Sabit)

Yine sinemamızın önemli yönetmenlerinden Derviş Zaim’in 2. uzun metraj filmi olan Filler ve Çimen’de, Avrasya Maratonu’na hazırlanan ve bir yandan da gazi abisine bakmaya çalışan Havva’nın yolu bir şekilde karanlık adamlarla kesişir.

Bu kesişen hayatlarla birlikte ülkenin o dönemki karanlık yapısı, derin devlet ve mafyatik ilişkiler gözler önüne serilir. Sanem Çelik, Ali Sürmeli, Taner Barlas, Bülent Kayabas ve Uğur Polat gibi isimleri barındıran zengin oyuncu kadrosu içinde Haluk Bilginer karşımıza uyuşturucu kaçakçısı Sabit rolü ile çıkmaktadır.

Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü / 2005 (Karagöz)

Haluk Bilginer - Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü / 2005 (Karagöz)

Haluk Bilginer – Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü / 2005 (Karagöz)

Levent Kazak’ın senaryosunu yazdığı ve Ezel Akay’ın yönettiği film, Haluk Bilginer’e kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip gölge oyunun en önemli iki karakterinden biri olan Karagöz’ü oynama imkanı sunmuştur.

Haluk Bilginer Hacivat rolünde kendisine Beyazıt Öztürk’ün eşlik ettiği film, Bursa’ya bir şehir inşa edilmesinin yanı sıra gerek kostümleri gerek kullanılan müziklerle bizleri 14.yüzyıla götürmüştür.

Güneşin Oğlu / 2008 (Alper Canan)

Haluk Bilginer - Güneşin Oğlu / 2008 (Alper Canan)

Haluk Bilginer – Güneşin Oğlu / 2008 (Alper Canan)

Yönetmen Onur Ünlü’nün bir kafede otururken aklına gelen ruhların yer değiştirmesi ve bedenden bedene dolaşması fikrinden yola çıkarak yazdığı film, fantastik öğelere sahip bir absürt komedi. Onur Ünlü alışılmış tarzıyla karmaşık senaryosu ve neredeyse her sahnede karşımıza çıkan göndermeleri, yine Haluk Bilginer’e eşlik eden Bülent Emin Yarar, Köksal Engür, Hümeyra ve Özgü Namal gibi isimleri barındıran zengin oyuncu kadrosu ile seyir zevki yüksek bir film sunuyor. Filmdeki en zevkli anlardan biri ise kuşkusuz Haluk Bilginer’in bir binanın tepesinde bağırarak Ülkü Tamer şiirini okuduğu sahne.

Kış Uykusu / 2013 (Aydın)

Kış Uykusu / 2013 (Aydın)

Kış Uykusu / 2013 (Aydın)

Listemizin son filmi Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü filmi Kış Uykusu. Film, uzun yıllar tiyatro ile uğraştıktan sonra Kapadokya’ya gelerek babasından kalma otelin işletmesini üstlenen Aydın’ın, kendinden yaşça küçük olan eşi Nihal ve eşinden boşanmış kardeşi Necla ile sürdürdüğü izole yaşamını anlatmaktadır.

Çehov, Dostoyevski, Tolstoy gibi önemli edebiyatçılardan ilham alınarak yazılmış, 3 saat 16 dakikalık süresinden de anlaşılabileceği üzere oldukça uzun replikler barındıran filmde yönetmen Nuri Bilge Ceylan bir röportajda söylediğine göre deneyimli oyuncularla çalışmasının şart olduğunu düşünmüş ve ısrarla Haluk Bilginer ile çalışmak istemiş.

Fakat Haluk Bilginer yoğun programı nedeniyle teklifi reddetmiş. Daha sonra programın kendisine göre hazırlanmasıyla birlikte filmde rol almış. Filmde kendisine Demet Akbağ ve Melisa Sözen eşlik ediyor. Bu üç oyuncunun yakaladığı uyumun da etkisiyle 3 saatin nasıl geçtiğini anlamadığınız film Haluk Bilginer ’e Palm Spring Uluslararası Film Festivali’nde en iyi aktör ödülünü de kazandırdı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın