Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler Perfume: The Story Of A Murderer (Koku: Bir Katilin Hikayesi)

Perfume: The Story Of A Murderer (Koku: Bir Katilin Hikayesi)

Perfume: The Story of a Murderer (Koku: Bir Katilin Hikayesi)Yönetmen : Tom Tykwer
Senaryo : Andrew Birkin, Bernd Eichinger
Oyuncular : Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Gonzalo Cunill
Türü : Drama, Gerilim
Yapımcı Firma : Constantin Film Produktion, VIP 4 Medienfonds, Nouvelles Editions de Films, Castelao Producciones, Davis-Films, Ikiru Films, Rising Star
Yapım Yılı : 2006
Ülkesi : Almanya, Fransa, İspanya
Süresi : 147 dakika

Filmin Konusu:
Grenouille Paris’in en fakir mahallesinde bir balık tezgahının altında dünyaya gelir. Doğar doğmaz annesi tarafından ölüme terk edilir. Annesinin bilmediği Grenouille’in normal bir çocuk olmadığıdır. Yaşamak için ağlar ve kalabalık annesinin ne yapmaya çalıştığını farkeder. Bu annesinin hayatına malolur. Bir yetimhaneye bırakılır. İlk gecesinde diger çocuklar onda bir terslik oldugunu anlarlar ve onu öldürmeye çalışırlar.

perfume-the-story-of-a-murderer-1

Grenouille’in sırrı çevresindeki herşeyin kokusunu çözebilmesidir. Hatta diğer insanların asla alamayacağı kokuları bile. Aradan yıllar geçer ve Grenouille yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kalır. Bakıcısı onu bir dericiye satmıştır. Satıldığı adamın nasıl bir adam olduğunu kokusundan anlamıştır ama hayatta kalmayı yine başarır. Bir gün Paris’e iş için gider ve bir koku alır, daha önce hiç almadığı bir koku. Kendini bir kadını takip ederken bulur. Kadını evine kadar izler fakat kadını kazara öldürür. Kokusu Grenouille’i çılgına çevirir.

perfume-the-story-of-a-murderer-2

Mutlaka kokuyu saklamanın bir yolunu bulmalıdır. Kader Grenouille’i bir yolculuğa çıkarır ve yeteneği sayesinde bir parfümcüde iş bulur. Parfüm yapması karşılığında ustası ona koku saklamayı öğretir. Ama elde etmek istediği kokuyu saklamanın yolu konusunda çıkmazdadır.

perfume-the-story-of-a-murderer-3

Issız bir mağaraya yerleşir ve bir süre sonra inanılmaz birşey keşfeder. Kendi kokusu yoktur. Artık kendi kokusunu bulmak için yoluna devam etmelidir. Yolculuğun başında Grenouille bir katile sonunda ise bir Tanrıya dönüşecektir.

Filmin Fragmanı:

3 YORUMLAR

  1. izlediğim en iyi uyarlamalardan biriydi… cok basarili oyuncu secimi muthis dört dörtlük film.. kitabı okudum tam kafamda canlandigi gibi…
    tarihi mekan konusunda bi eksiklik vardi yani sadece bu tatmin etmedi hangi yy di pek anlayamadim…o anbiansi yakalayabilseydim en iyi diyebilridim….

    24 subat 2008

  2. genelde kitap okurları eseri okurken kafasında kitaptakine göre mekanı,zamanı,karakterleri hatta renkleri bile hayal ederler,kurgularlar..iste bu film tam benim canlandırdıgım uygunluktaydı.temelde kitaba sadık kalınmıs.özellikle begendigim nokta ise basrol oyuncusu secimiydi.kokulara verdigi tepki yüzünün ifadesi ile gercekten mükemmel bir oyunculuk sergilemis.

  3. Paris’in çürümüşlüğünü harika bir şekilde ekrana yansıtabilen görüntü yönetmenliği ve başroldeki Ben Whishaw’ın önüne geçmeden kendine hayran bırakan oyunculuklarıyla filmin aslında diğer iki başrolü olan Dustin Hoffman ve Alan Rickman alkışları hak ediyor!Koku,farklı bir katilin hikayesi ve kesinlikle görülmeye değer!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın