Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

A Clockwork Orange

Yönetmen : Stanley Kubrick
Senaryo : Antony Burgess, Stanley Kubrick
Oyuncular : Malcolm McDowell (Alex), Patrick Magee (Mr. Alexander), Michael Bates (Şef Koruma), Warren Clarke (Dim), Adrienne Corri (Mrs. Alexander), Carl Duering (Dr. Brodsky)
Yapımcı Firma : Warner Bros. Pictures, Hawk Films
Türü : Suç, Drama, Gerilim
Yapım Yılı : 1971
Ülkesi : İngiltere
Süresi : 136 dakika

Filmin Konusu:
Antony Burgess’ın aynı adlı romanından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılan film, sinema tarihinin en çok konuşulan yapımlarından biridir.

A Clockwork Orange
A Clockwork Orange

Sanayi sonrası toplumda şiddeti işleyen filmde Alex sanatla şiddet, iyiyle kötü ve kalıpla sıradışılığın arasındaki ironiyi simgeleyen bir karakterdir. Şiddet onun için toplumdaki yerini bulması için yapması gereken bir eylemdir. Hırsızlık, tecavüz ve daha birçok şiddet eylemi onun için, özgür olmayı saglayan araçlardır. Ama sistem aynı fikirde degildir.

a-clockwork-orange-2

Bir komplo sonucu hapse düşer ve sistem onun üzerinde psikolojik deneyler yapmaya, içindeki şiddeti yok etmeye ve onu istedikleri kalıba sokmaya çalışırlar. Alex için artık kazanması gereken bir savaş vardır. Ödülünün ruhu olacağı bir savaş. 1970 yılında, Stanley Kubrick’in Warner Bros ile yaptığı ve kendine sonsuz özgürlükler tanıyan anlaşmanın ilk filmi olan “A Clockwork Orange”, 1972 yılında “En İyi Film”, “En İyi Yönetim”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Kurgu” dallarında Oscar’a aday gösterilmişti.

Filmin Fragmanı:

6 YORUMLAR

  1. aslinda otomatik portakal benim en iyii 3 ümde ne yonetmen faktöru nede baska bisey yani filmde beni tetikleyen beni kotuluk yapmaya sevkeden baska biseyler var…izledikden sonra cik disariya busuuuuruu insanin canini yak ! bunu katil doganlarda da hisetmistim otobanda şampiyon bisikletciyi vurmalari muhtisti… bende en onde koşan siyahi bir sporcuya çelme takmak isitiyorum…neden bu kadar hizli koşuyosun….???

  2. gücü elinde tutan egemenlik alanını korumak için kendince ahlaki davranır. yeni gelen hükümet iyi toplum, korkusuz yaşam vaat eder. alex bu proje için bir kurbandır. iyi alex’ in bir gruba sunulması sırasında adamın biri alex’ in ahlaki değerlerinin yok edildiğini savunur. sevdiğim bölümlerden birisi alex’ in şiddet eyleminden sonra odasına girip beethoven dinleyerek tatmine ulaşması.

  3. Hükümeti oluşturan ve yöneten insanlarsa ve şiddet insanın her zaman içinde olan ve kullanıp kullanmaması ‘tercihine’ kalan bir şeyse hayatımızda bir şekilde var olacaktır.Şiddet ve cinsellik içeren cesur sahneleriyle oldukça eleştirilmiş bir film ancak bunu yapmaktaki amacı hepimizin içinde barındırdığı şiddeti ve dünyamıza hükmedişini eleştirmek sadece.

  4. ıslah… insanlardaki şiddet eyilimini törpülemek yok etmek ve insanları topluma yeniden kazandırmak çok önemli bir olgu… bunun üzernde dikkat ve özenle çalışılmalı kişileri ıslah ederken toplumun huzuru için onların ahlaki değerlerinin yok edilmesi,kişiliklerinin ve yaşama haklarının hiçe sayılması hümanizme aykırıdır..filmde tam olarak bunu görüyoruz.hükümetin toplumun takdrini kazanmak için mahkumları feda etmesi ve gözden çıkarmasının hikayesi… mutlaka izlenmeli..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın