Hae anseon (Sahil Koruma) | Kim Ki Duk

Yazan: Ayşe Ebru

Hae anseon

Yönetmen: Kim Ki Duk
Senaryo: Kim Ki Duk
Oyuncular: Dong-Kun Jang (Kang Sang-byeong), Jeong-hak Kim (Kim Sang-byeong), Ji-a Park (Mi-yeong), Hye-jin Yu (Cheol-gu)
Türü: Aksiyon, Drama, Savaş
Yapımcı Firma: Korea Pictures
Yapım Yılı: 2002
Ülkesi: Güney Kore
Süre: 91 Dakika

Filmin Konusu:
Film, konusunu Güney Kore’de yaşanan hayata dair bir gerçekten alır. Bilindiği üzere Kuzey ile Güney Kore arasında bir husumet vardır ve günümüzde de hala devam etmektedir. Kuzey tarafı Güney’e sürekli casus yollar ve bu casusların izlediği yol genellikle deniz üzerinden olur. Güney Kore de bu konuda oldukça hassastır ve sahillerini 24 saat gözetim altında tutar. Bu gözetim öyle sıkıdır ki, halen bu sahillerde gece vakti gezmek yasaktır.

Hae anseon

Sahil güvenlik biriminde görevli bir askerin bir gece yanlışlıkla bir sivili öldürmesi üzerine bölge halkıyla askeri yönetim karşı karşıya gelir. Her iki taraf arasında gerginlik yaşanır. Ve bu iki taraf arasında kalan, ölüme sebep olan asker bunalım geçirir ve bu nedenle de askeri birlikten ayrılmak zorunda kalır. Bir yandan yaşadığı olayla ilgili vicdan muhasebesi yaşar, diğer yandansa işine olan bağlılığının getirdiği duyguları.

Hae anseon

Kim Ki Duk’un özellikle son dönem filmlerinde kullandığı mistisizm bu filmde de kendisine yer bulmuştur. Ayrıca kendisinin daha sonra “Bin Jip” filminde izlediğimiz görünmezlik olayını ilk defa Hae anseon filminde kullanmıştır.

Filmin Ödülleri:
2002 Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali – “FIPRESCI Ödülü”, “Netpac Ödülü”, “Town of Karlovy Vary Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir