Anayurt Oteli | Ömer Kavur

Yazan: fırat yaşar

Anayurt Oteli

Yönetmen: Ömer Kavur
Senaryo: Yusuf Atılgan, Ömer Kavur
Oyuncular: Macit Koper (Zebercet), Serra Yılmaz (Zeynep), Şahika Tekand (Gelen Kadın),Orhan Çağman (Emekli Subay)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Alfa Film, Odak Film
Yapım Yılı: 1986
Ülkesi: Türkiye
Süresi: 110 dakika

Filmin Konusu:
Yalnız bir adam olan otel müdürü Zebercet, kendi halinde ve otel dışında pek vakit geçirmeyen bir adamdır. Hayatı çalıştığı otel, müşteriler ve yanında çalışan hizmetçi Zeynep’ten ibarettir. Günün birinde otele bir kadın gelir ve bir süre kaldıktan sonra otelden ayrılarak bir hafta içinde geri döneceğini söyler.Zebercet kadından etkilenmiştir ve günleri saymaya başlar.

anayurt-oteli-1

Günler geçmektedir, devamlı müşteriler gelmektedir fakat beklenen kadın ortalıkta yoktur. Zebercet kadının odasına yeni bir müşteri almadığı gibi kadını takıntı haline getirmeye başlamıştır. Artık otel adına yaptığı rutin işleri aksatmaktadır. Yalnız olan hayatı kadına duyduğu özlemle daha da katlanılmaz hale gelmiştir.Bu durumun esaretinde, Zebercet anlamsızca gelen müşterilere odaların dolu olduğunu söyler. Duyduğu yalnızlığı gidermek için hizmetcisine sarkıntılık eder. Zamanını artık otelde geçiremez ve kendini dışardaki yaşantıya atar.

anayurt-oteli-2

Amaçsız olarak horoz dövüşleri, sinema gibi aktivitelere katılır. Başkalarının yaşamlarında ve sorunlarında kendine ait bir şeyler arar. Kendini yalnızlığın pençesinden ne kadar kurtarmaya çalışsa da, hayatını git gide monologlar ve beklenen kadınına ait halüsinasyonlar kaplar. Rüyalar, sanrılar ve bunların etkisinde yapılan eylemlerle insan hayatının nedenli değiştiğini gösteren Anayurt Oteli filmi, Yusuf Atılgan’ın aynı adlı eserine dayanılarak senaryolaştırılmıştır. Anayurt Oteli, 15. Altın Koza Film Festivali kapsamında Ankara Sinema Derneği’nin yaptığı anket sonucu belirlenen En İyi 10 Türk Filmi arasında yer almıştır.

Filmin Ödülleri:

1987 Altın Portakal Film Festivali – “Jüri Özel Ödülü”
1987 İstanbul Uluslararası Film Festivali – “En iyi Türk Filmi”
1987 Venedik Film Festivali – “Fipresci Ödülü”
1987 Nantes Film Festivali – “Büyük Ödül”
1987 Valencia Film Festivali – “Bronz Ödül”
1987-1988 SİYAD Ödülleri – “En İyi Film” , “En İyi Yönetmen” , “En İyi Özgün Müzik”

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir