Samaria (Fedakar Kız) | Kim Ki Duk

Yazan: Ayşe Ebru

Samaria

Yönetmen: Kim Ki Duk
Senaryo: Kim Ki Duk
Oyuncular: Yeo-reum Han (Jae-yeong), Ji-min Kwak (Yeo-jin), Eol Lee (Yeong-ki), In-gi Jung (Ki-Su)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Kim Ki-Duk Film
Yapım Yılı: 2004
Ülkesi: Güney Kore
Süresi: 95 Dakika

Filmin Konusu:
Okul arkadaşı olan iki kızın bir hayali vardır: Avrupa’ya gidebilmek. Ve bu hayali gerçekleştirmek para biriktirmektedirler. Bunun için de en kolay işi, fuhuşu seçerler. Jae-yeong erkeklerle beraber olmakta ve Yeo-jin ise bu iş için aracılık etmektedir. Bir gün polisin düzenlediği fuhuş operasyonunda, buluşmanın yapıldığı otele baskın yapılır ve baskından kaçmak isteyen Jae-yeong ölür.

Samaria

Hayallerinin gerçekleşmeyeceğini anlayan Yeo-jin, yakın arkadaşının ölümünden sonra duyduğu vicdan azabını, kazandığı paraları bir bir müşterilere geri ödeyerek örtmek ister. Bir yandan da genç kızın babası haberdar olduğu bu durumdan kızı kurtarmaya çabalar. Kim Ki Duk, Samaria filminde yine yaşamın kıyısında kalmış karakterler üzerinden hikayesini anlatmıştır. Ve bu filminde de vicdan ile fedakarlık duygularını işlemiştir.

Ödüller:
2004 Berlin Altın Ayı Film Festivali – “En İyi Yönetmen”

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Fransa Avignon’daki bir kilisede İsa’nın ağaçtan bir heykeli var. Ama ağaç o kadar eski ve çürümüş ki yüzü tanınmaz haldeymiş. Hatta kollarından biri yokmuş. Dinliyor musun? Bir gün ansızın o kuru ağaç bir gonca vermiş. İşin ilginci kökü filan da yokmuş. İlginç, değil mi?

 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir