David Fincher’ın Netflix Filmi Mank’ın Çekimlerinin Yarısı Tamamlandı!

Yazan: Ayşe Ebru

2019’un sonuna yaklaşırken şimdiden 2020’de gösterime girecek filmlere gözümüzü diktik. David Fincher’ın merakla beklediğimiz Netflix filmi Mank bunlardan biri. En son 2014 yılında Gone Girl’ün yönetmenliğini üstlenen Fincher, yaklaşık beş yıl sinemaya ara vermiş bu süreçte seri katil drama dizisi Mindhunter ve yapımcılığını üstlendiği antolojik animasyon serisi Love, Death & Robots ile sevenlerinin karşısına çıkmıştı.

Citizen Kane’i kaleme alan efsanevi Hollywood yazarı Herman Mankiewicz’in hayatından kesitler sunacak olan Mank’in senaryosu, David Fincher’ın yakın zamanda hayatını kaybeden babası Jack Fincher tarafından yazıldı. Indiewire‘ın haberine göre David Fincher’ın uzun zamandır birlikte çalıştığı Mekan Sorumlusu William Doyle Daily Press ile Noel öncesinde yaptığı bir röportajda Mank’ın çekimlerinin yarısının tamamlandığını açıkladı. Mank’in çekimleri Aralık ayı boyunca Kaliforniya’nın Victorville ilçesindeki Kemper Campbell Çiftliği’nde yoğun bir şekilde devam etmişti.

Daha Fazla Oku: David Fincher ve Robert Towne’dan Chinatown Filminin Öncesini Anlatan Netflix Dizisi Geliyor!

Mankiewicz kötü şöhretli bir içiciydi ve geçirdiği araba kazasında bacağı yaralanmıştı. Bu yüzden Orson Welles, senaristi Kemper Campbell Çiftliği’ne getirerek Citizen Kane üzerinde dikkati dağılmadan çalışabilmesini istiyordu. Çiftlikte iki ay geçiren Mankiewicz Welles’in daha sonra düzenleyeceği yüzlerce sayfa taslak yazdı. Doyle, Mankiewicz’in çiftliğe olan bağlılığı ve filmin hikayesiyle doğrudan ilişkili olduğu için Mank’in bu mekanda çekilmesi konusunda en başından beri istekli olduğunu söyledi.

Orson Welles ve Herman Mankiewicz

“Film, Yalnızca Bir Biyografi Değil”

Doyle ayrıca çiftlikle ilgili olarak şunları söyledi: “Mekan hiç değişmemiş. O tepeyi aşıp çiftliğe vardığınızda, bu küçük zaman kapsülünün içinde buluyorsunuz kendinizi. İşte burada, Herman Mankiewicz gerçekten oturduğu, durduğu ve hikayeyi yazdığı yerdesiniz.” Doyle, filmin senaryosuyla ilgili açıklamalarda da bulunarak Mank’ın, Mankiewicz ve Citizen Kane’in yazım süreci hakkında olmasına rağmen bir biyografi filminden ibaret olmadığını söyledi.

Herman Mankiewicz’e hayat verecek olan Gary Oldman’ın yanı sıra, filmin kadrosunda ayrıca Marion Davies’i canlandıracak olan Amanda Seyfried, Mankiewicz’in sekreteri Rita Alexander rolünde Lily Collins, Sara Mankiewicz olarak Tuppence Middleton yer alacak. Filmde Orson Welles’i ile The Souvenir filmiyle dikkat çeken Tom Burke canlandıracak.

Netflix, Mank’in yayınlanma tarihini açıklamadı ancak filmin, 2020 yılında gösterilmesi bekleniyor. Gelişmeler oldukça sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın