David Fincher ve Robert Towne’dan Chinatown Filminin Öncesini Anlatan Netflix Dizisi Geliyor!

Yazan: Melike Sarıçam

Netflix, Roman Polanski’nin 1974 tarihli Chinatown filminin öncesinde yaşananları senaryolaştırmak üzere David Fincher ve orijinal filmin senaristi Robert Towne ile anlaşma imzaladı.

Sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olarak kabul edilen Chinatown, evli bir adamın yasak aşk ilişkisini ortaya çıkarmak için tutulan Jack Gittes isimli özel dedektifin sadakatsizlikten ziyade büyük bir yolsuzluğu ortaya çıkarmasını anlatıyor. 20. yüzyılın başlarındaki Kaliforniya su savaşlarına dayanan Chinatown, senaristi Robert Towne’a “En İyi Orijinal Senaryo” dalında Akademi Ödülü kazandırmıştı.

Chinatown filminin öncesinde geçecek olan dizi; toprak, petrol ve çeteleri barındıran, zenginliğin ve yolsuzlukların olduğu bir kasabada özel dedektiflik yapan Jake Gittes’in hikayesine odaklanacak. Karakteri orijinal filmde ve sonraki 1990 filmi, The Two Jakes’de Jack Nicholson canlandırmıştı. Fincher ve Towne’un, Josh Donen’le birlikte yapımcılığını üstlenecekleri proje ile ilgili olarak Netflix, pilot bölümü Fincher’in yönetmesini umut ediyor ancak imzalanan anlaşmada böyle bir madde yok.

Birkaç yıldan beri yapımcılığını üstlendiği House of Cards, Mindhunter ve Love, Death & Robots dizileri ile Netflix, neredeyse David Fincher’in evi oldu. Fincher’in Netflix’le sıradaki büyük işbirliği ise, “Citizen Kane”i kaleme alan efsanevi Hollywood yazarı Herman Mankiewicz’in biyografisi “Mank” olacak. Gary Oldman, Lily Collins ve Amanda Seyfried’in başrol oynadığı filmin gelecek yıl gösterime girmesi bekleniyor.

“Chinatown” serisi on yıldan uzun süredir büyük bir yapımda adı senarist olarak anılmayan Towne’un da 2006’daki “Aşka Sor” (Ask to Dust) filminden sonraki ilk önemli projesi olacak.

“Chinatown” serisi, bir süredir sinema klasiklerinden beslenen Netflix’in nostaljik serisinin son halkası. Geçtiğimiz yıl, Orson Welles’in kayıp filmi “The Other Side of the Wind”in restorasyonunu yaparak yayınlayan Netflix’te ayrıca Ken Kesey’nin ”Guguk Kuşu” (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) romanının Milos Forman imzalı 1975 tarihli uyarlamasına dayanan, Ryan Murphy imzalı “Ratched” dizisi de yer alacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir