Arizona Dream (Arizona Rüyası) | Emir Kusturica

Yazan: Zeynep Demir

Arizona Dream

Yönetmen: Emir Kusturica
Senaryo: David Atkins, Emir Kusturica
Oyuncular: Johnny Depp (Axel), Faye Dunaway (Elaine), Vincent Gallo (Paul), Lili Taylor (Grace), Jerry Lewis (Leo)
Türü Drama, Komedi
Yapımcı Firma: Canal+, Constellation, Hachette Première, Union Générale Cinématographique (UGC)
Yapım Yılı: 1994
Ülkesi: ABD, Fransa
Süresi: 142 dakika

Filmin Konusu:
New York’ta işçilik yaparak geçimini sağlayan Axel, Arizona’da yaşayan amcası Leo’nun evleneceği haberini alır. İstemeyerek -ve kandırılarak- arkadaşı Paul tarafından Arizona’ya getirilir. Yeğeninin yaşam tarzından endişelenen Leo, kendisiyle birlikte Arizona’da kalıp aile mesleği olan araba satıcılığı işinde birlikte çalışmasını ister. Hayatından son derece memnun olan Axel önceleri bu fikre soğuk baksa da, çok sevdiği amcasını kıramaz ve çocukluk kahramanının hatırı için bir haftalığına denemeyi kabul eder.

arizona-dream-1

İlk iş gününde satış alanına gelen iki kadınla; yıllanmış şarap Elaine ve intihara meyilli üvey kızı Grace ile tanışır. İlk anda çok etkilendiği Elaine ile samimiyeti artar ve anne – kız ile birlikte yaşamaya başlar. Axel’ın, annesi yaşındaki Elaine ile birlikteliği amcasını rahatsız etse de, onu bu sevdadan vazgeçiremez. Aynı sebeple Grace de bu ilişkiyi onaylamamaktadır.

arizona-dream-2

Axel, zamanla Elaine’in yaşlılık kompleksi krizleriyle boğuşmaktan ve anne-kız arasındaki çatışmalardan yorulmaya başlar. Bir yandan da farkında olmadan Grace’in hayatında önemli bir rol oynamaya başlamıştır bile. Çingenelerin kalabalık komün hayatından çölün ortasına geçiş yapan Kusturica, Arizona Dream ile Berlin Uluslarararsı Film Festivali’nde Altın ayı ödülüne aday olmuş, Jüri Özel ödülü Gümüş Ayı’ya layık bulunmuştu.

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın