Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler Beetlejuice (Beter Böcek) | Tim Burton

Beetlejuice (Beter Böcek) | Tim Burton

Beetlejuice

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Tim Burton, Michael McDowell, Warren Skaaren, Larry Wilson
Oyuncular: Alec Baldwin(Adam), Geena Davis(Barbara), Michael Keaton(Beetlejuice), Winona Ryder(Lydia), Jeffrey Jones(Charles), Catherine O’Hara(Delia), Glenn Shadix(Otho)
Türü: Komedi, Fantastik
Yapımcı Firma: Geffen Company, Warner Bros. Pictures
Yapım Yılı: 1988
Ülkesi: ABD
Süresi: 92 dakika

Filmin Konusu:
Adam ve Barbara Maitland küçük bir kasabanın dışında kendi halinde yaşayan bir çifttir. Evlerinde geçirdikleri sakin tatilleri esnasında talihsiz bir kaza geçirerek ölürler. Fakat dünyayı terk edemezler ve evlerinde kapalı kalırlar. Onlar yeni durumlarını anlamaya ve kabullenmeye çalışırlarken evleri satılır.

beetlejuice-1

Yeteneksiz fakat hevesli heykaltıraş Delia, New York’un stresinden kaçmaya çalışan Charles ve ailesiyle iletişim kurmakta zorlanan teenage Lydia’dan oluşan Deeds ailesi eve yerleşirler. Her bir bireyi ayrı sorunlu olan bu aileyle yaşamak istemeyen Maitland’lar onları korkutup kaçırarak evlerine yeniden sahip olmak isterler. Fakat ciddiye alınmadıkları için çabaları boşa çıkar.

?????????????????

Tek istedikleri evlerinde doldurmak zorunda oldukları yılları huzurla geçirmek olan Maitland’lar, yaşam sonrası danışmanları Juno tarafından ne kadar tehlikeli olduğu konusunda uyarılsalar da, bio-exorcist hayalet Beetlejuice’dan yardım istemeyi düşünürler. Onunla ya da onsuz, evlerindeki uyumsuz insanlardan kurtulmak zorundadırlar.

beetlejuice-3

Tim Burton’ın geniş kitlelerce tanınmasına önayak olan yapım, gösterime girdiği dönemde oldukça ilgi görmüştü. Akademi’nin de görmezden gelmediği film, En İyi Makyaj dalında Oscar aldı. Yine aynı dalda ve En İyi Korku Filmi kategorisinde Satürn Ödülü’nün de sahibi olan film, Micheal Keaton’a da En İyi Aktör dalında NFSC ödülünü getirmişti. Danny Elfman imzalı müzikleriyle bir sinema klasiği olan yapımın 1989-1991 yılları arasında televizyon için bir animasyon uyarlaması da yapılmış ve bu seri ülkemizde de yayımlanmıştı.

Filmin Fragmanı:

3 YORUMLAR

  1. Çocukluğumun filmi bu ne güzeldi.Televizyonda 10 kere izlemiştim heralde.Üç kere beetle juice diodun geliyodu galiba di mi

  2. Çocukken film her çıktığında ekrana yapışarak izlediğim, hala daha hayranı olduğum filmdir. Küçükken korku filmlerini çok severdim zaten. Bu film hem eğlenceli, hem korkunçtu benim için. Müthiş bir kombinasyondu. Filmin soundtrack’ini o zamanlar en sevdiğim grup olan “Grup Vitamin” de farklı sözlerle cover’layınca tadından yenmemişti… (:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın