Twelve Monkeys (On İki Maymun) | Terry Gilliam

Yazan: Zeynep Demir

Twelve Monkeys

Yönetmen: Terry Gilliam
Senaryo: Chris Marker, David Webb Peoples, Janet Peoples
Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer, Jon Seda, David Morse, Joseph Melito
Türü: Bilim Kurgu, Drama
Yapımcı Firma: Atlas Entertainment, Classico, Universal Pictures
Yapım Yılı: 1995
Ülkesi: ABD
Süresi: 129 dakika

Filmin Konusu:
1996 yılında bir virüs salgını sonucunda 5 milyar insan nüfusu yeryüzünden silinmiştir. Kalanlar yeraltında yaşamaya başlamış, bilinen dünya hayvanların hakimiyeti altına girmiştir. Bilim adamları virüs hakkında bilgi edinebilmek ve çare bulabilmek adına hükümlüleri örnek toplamaları için yeryüzüne göndermektedirler. Eski bir hükümlü olan James gönderildiği görev sonrası dikkat çeker.

Twelve Monkeys

Geçmişe gözlemci göndererek virüsün saf hali hakkında tespit yapmak isteyen bilim adamları, karşılığında cezasını azaltarak James’i seçerler. Transfer edildiği zamanda dengesiz davranışları nedeniyle tutuklanan James’le psikiyatrist Kathryn ilgilenir. Anlattıkları yüzünden akıl hastası olduğu düşünülür ve hastaneye kapatılır, burada Jeffrey ile tanışır.

Twelve Monkeys

Yardımına ihtiyacı olduğu için psikiyatrist Kathryn’i kaçıran ve elindeki sınırlı bilgiyle virüsün kaynağını bulmaya çalışan James, bir yandan da doktorun kendisine koyduğu teşhisi düşünmeye ve gerçekten de akıl hastası olup olmadığını sorgulamaya başlar. Kathryn ise birlikte geçirdikleri zaman boyunca kendisini alı koyan hastasının anlattıklarının içinde doğruluk payı olabileceği ihtimalini düşünür.

Twelve Monkeys

Hikayesinin temelini 1962 yapımlı “La jetée” isimli kısa filmden alan ve bilim kurgu sinemasının en önemli örneklerinden biri olan “Twelve Monkeys”; “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kostüm” dallarında Oscar’a, Berlin Film Festivali’nde de “Altın Ayı”ya aday olmuştu. Brad Pitt’e “Golden Globe” ve “Satürn Ödülü”nü kazandıran, Terry Gilliam’a da adaylık getiren yapım; Empire Awards’da (İngiltere) “En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.

Filmin Fragmanı:

3 yorum

gorgoroth 06 Şubat 2009 - 22:42

yine terry gilliam yine masalcı bir anlatım ve akılalmaz bi son.
sonuç olarak hiç sıkmadan kolay gibi görünen zor bir klasik.

Cevapla
amelie 31 Mayıs 2009 - 23:31

Bres Pitt’in oscarlık bir performans gösterdiği film.ancak neden alamadım anlamış değilim.İzlerken çok keyf aldığım nadide filmlerden

Cevapla
tolga 25 Eylül 2010 - 01:46

Orijinal konu ve senaryoya sahip bir film. Daha önce böyle bir zaman makinesi filmi izlememiştim. Brad pitt yine oyunculuğunu konuşturmuş.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir