Brick (Asi Gençlik) | Rian Johnson

Yazan: Zeynep Demir

Brick

Yönetmen: Rian Johnson
Senaryo:
Rian Johnson
Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt (Brendan), Matt O’Leary (The Brain), Nora Zehetner (Laura), Lukas Haas (The Pin), Emilie de Ravin (Emily)
Türü: Suç, Drama, Gizem
Yapımcı Firma: Bergman Lustig Productions
Yapım Yılı: 2005
Ülkesi: ABD
Süresi: 110 dakika

Filmin Konusu:
Brendan elini ayağını sosyal ortamlardan çekmiş, kendi halinde hayatına devam eden bir lise öğrencisidir. Bir süredir görmediği eski sevgilisi Emily’den gelen bir telefon, hayatının durağan gidişatını değiştirir; Emily’nin başı derttedir ve Brendan’ın yardımına ihtiyacı vardır. Emily’nin kendini ne tür bir belaya bulaştırdığını anlayabilmek için arkadaşı The Brain yardımıyla araştırma yapmaya başlayan Brendan, edindiği bilgiler doğrultusunda durumun ne kadar karışık olduğunu farkeder.

Brick

 Geçmişte okul yönetimiyle yaşadığı bir takım olaylar nedeniyle müdür tarafından da yakın takibe alınmıştır. Okulun popüler kızı Laura’dan başlayıp, kimsenin tanımadığı fakat bir şekilde ismini bildiği gizemli uyuşturu satıcısı The Pin’e kadar giden çok cepheli olayların ortasında kalan Brendan; karışıklığı çözerek zarar görmeden işin içinden sıyrılmalıdır.

Brick

Klasik kara film çatısını lise hayatı ve öğrencilerinin üzerine kurarak türe çeşitlilik kazandıran yapım, yönetmen Rian Johnson’ın ilk uzun metraj filmi olmasına rağmen yüksek beğeni ve başarı kazanmıştı. Kara film türüne ve detektiflik hikayelerine olan tutkusunu Brick’te birleştiren Johnson; Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’ne aday olmuş, Özel Jüri Ödülü’nü almıştı. British Independent Film Awards, Empire Awards, Independent Spirit Awards, Deauville Film Festivali (Fransa) gibi organizasyonlardan da adaylıklar alan yapım, ülkemizde 2006 yılında 5. Filmekimi Sonbahar Film Haftası kapsamında seyirciyle buluşmuştu.


Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın