The Big Lebowski | Joel & Ethan Coen

Yazan: Zeynep Demir

The Big Lebowski

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
Senaryo: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular:
Jeff Bridges (The Dude), John Goodman (Walter), Julianne Moore (Maude), Steve Buscemi (Donny), Philip Seymour Hoffman (Brandt), David Huddlestone (Jeffrey Lebowski), John Turturro (Jesus), Tara Reid (Bonny)
Türü:
Komedi, Suç
Yapımcı Firma:
Polygram Filmed Entertainment, Working Title Films
Yapım Yılı:
1998
Ülkesi:
ABD, İngiltere
Süresi:
117 dakika

Filmin Konusu:
Kendi halinde bir adam olan Jeffrey “The Dude” Lebowski hayatını aylaklık yaparak ve yakın arkadaşları Walter ve Donny ile bowling oynayarak geçirmektedir. Yaklaşan bowling turnuvası finalleri dışında bir derdi olmayan Dude’un hayatı, bir isim benzerliği nedeniyle evine gelen bir kaç haydut ile yön değiştirir. Milyoner Jeffrey Lebowski sandıkları için Dude’un evine giren ve para isteyen haydutlar, ortalığı dağıttıktan sonra yaptıkları yanlışı farkeder ve kaybolurlar.

The Big Lebowski

Haydutların verdiği maddi zararı, arkadaşı Walter’ın teşvikiyle milyonerden talep etmeye giden The Dude; durumdan faydalanmaya çalıştığı ithamlarıyla malikaneden kovulur. Bir kaç gün sonra ise milyoner kendisiyle görüşmek istediğini söyler; genç eşi Bunny kaçırılmıştır ve sorumlusunun haydutlar olduğunu düşünmektedir. Bunu doğrulamanın yolu ise, haydutları daha önce gören Dude’un fidye için para karşılığında kuryelik yapmasıdır.

the-big-lebowski-2

Kendisine sunulan anlaşmayı kabul eden Dude, Walter’ın ortalığı karıştırmasıyla kendini içinden çıkılması zor olayların ortasında bulur. Herkesin kendi çıkarına göre plan yaptığı bir kaç cephelik karmaşanın ortasında, bir yandan işin aslını bulmaya bir yandan da zarar görmeden -ve mümkünse biraz da cebini doldurarak- işin içinden çıkmaya çalışmaktadır.

the-big-lebowski-3

Günümüzde yavaş yavaş popülaritesini yitirmeye başlamış kara film türünün son güzel örneklerinden biri olarak nitelendirilen The Big Lebowski; Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı’ya aday olmuş, Russian Guild Film Critics tarafından En İyi Yabancı Film ödülüne layık görülmüştü.

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir