I’m a Cyborg But That’s OK | Park Chan Wook

Yazan: Zeynep Demir

I’m a Cyborg But That’s OK (Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil)

Yönetmen: Chan-Wook Park
Senaryo: Seo-Gyeong Jeong, Chan-Wook Park
Oyuncular: Su-jeong Lim (Young-goon), Rain (II-sun)
Türü: Komedi, Dram, Sürreal
Yapımcı Firma: Moho Films
Yapım Yılı:
2006
Ülkesi: Güney Kore
Süresi: 105 dakika

Filmin Konusu:
İntihar girişiminde bulunduğu için akıl hastanesine kaldırılan Young-goon’un asıl amacı intihar değildir, o bir robottur ve sadece şarj olmak istemiştir. Yok olup gitmekten korktuğu için hırsızlık yapan II-sun ise insanların eşyaları gibi yeteneklerini de çalabilmektedir.

I'm a Cyborg But That's OK

Fare olan anneannesi, Young-goon küçükken hastaneye kaldırılmıştır. Konuştuğu diğer makinalardan anneannesinin geride kalan takma dişlerine ihtiyacı olduğunu ve doktorları öldürerek götürülmesini engellemediği için Young-goon’a kızgınlık duyduğunu öğrenir. Her ne kadar makinalarla konuşabilmesi için o takma dişlere ihtiyacı olsa da, anneannesine dişlerini geri götürmek ve doktorları öldürerek kendisini affettirmek zorundadır. Ayrıca diğer makinaların aksine Young-goon yaratılış sebebini bilmiyordur, anneannesinden bunu öğrenmek de istiyordur.

I'm a Cyborg But That's OK

Hastanede şarj olamayan Young-goon’un zamanla enerjisi tükenmeye başlar. Ayrıca bunun dışında bir sorunu daha vardır; doktorları öldürebilmesi için merhamet duymaması gerekmektedir. Bu nedenle II-sun’dan yardım ister. II-sun merhametini çalmalıdır.

I'm a Cyborg But That's OK

Akıl hastalarının anlaşılması zor dünyalarına dışardan bakmak yerine hikayeyi onların perspektifinden ele alan I’m a Cyborg But That’s OK, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı’ya aday olmuş, yönetmenine Alfred Bauer Özel Ödülü’nü kazandırmıştı. Bir çok festivalden adaylık ve ödülle dönen film, ülkemizde 2007 yılında 26. Uluslararasi İstanbul Film Festivali kapsamında gösterime girmişti.

Filmin Fragmanı:

3 yorum

gorgoroth 06 Şubat 2009 - 23:13

kuzenimin de izlediğini öğrenmemle mutlu olduğum, tüm zamanların en güzel renklerine sahnelerine ve anlatımına sahip amelie nin asya şubesi film..

Cevapla
tezer 12 Şubat 2009 - 22:37

çok tatlı,çok güzel bi film.müzikleri de çok güzeldi..

Cevapla
eda belgin 28 Aralık 2011 - 21:56

sırıtık bir ağızla bırakır ,
yörüngeye dönmekte zorlanılır..
bide 12 yaşındaki kızı için çekmiş olup
rain nı bu nedenle oynattığını düşünmekteyim..

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir