Ana sayfa Haberler Festivaller 68. Berlin Film Festivali’nin Jüri Başkanı Tom Tykwer Oldu!

68. Berlin Film Festivali’nin Jüri Başkanı Tom Tykwer Oldu!

15-25 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 68. Berlin Film Festivali’nin jüri başkanı Almanya doğumlu yönetmen, senarist, yapımcı ve müzisyen Tom Tykwer oldu.

Başrollerini Franka Potente ile Moritz Bleibtreu’un paylaştığı 1998 tarihli ‘Lola Rennt’ (‘Koş Lola Koş’) filmiyle uluslararası tanınırlık kazanan Tykwer, kariyerine yine Franka Potente’nin rol aldığı ‘Der Krieger und die Kaiserin’ (‘Prenses ve Savaşçı’) filmi ile devam etti. 2002 yılında senaryosunu Krzysztof Kieslowski ile Krzysztof Piesiewicz’in kaleme aldığı ve Cate Blanchett ile Giovanni Ribisi’nin rol aldığı İngilizce dilindeki ilk filmi ‘Heaven’ı yönetti.

Daha sonra sırayla ‘Perfume: The Story of a Murderer’ ve ‘The International’ filmlerini çeken Tykwer, 2012 senesinde Wachowski kardeşler ile ortaklaşa çalıştığı ‘Cloud Atlas’ filmi için kamera arkasına geçti. ‘Cloud Atlas’da işbirliği yaptığı Tom Hanks’ın rol aldığı ‘A Hologram for the King’ filmini yönetti.

Tom Tykwer, Wachowski kardeşler ile birlikte 'Cloud Atlas' setinde
Tom Tykwer, Wachowski kardeşler ile birlikte ‘Cloud Atlas’ setinde

Wachowski kardeşlerin J. Michael Straczynski ile birlikte yaratıcısı olduğu Netflix dizisi ‘Sense8’in birkaç bölümünü yöneten ve müziklerinin bir kısmını besteleyen Tykwer, televizyon kariyerini ilk sezonunu geçtiğimiz hafta tamamlayan ‘Babylon Berlin’ dizisi ile sürdürüyor.

Tykwer sinema kariyerine 1994 yılında Stefan Arndt, Wolfgang Becker ve Dani Levy ile birlikte kurduğu X Filme Creative Pool şirketiyle yapımcı olarak da devam etmektedir.

Berlin Uluslararası Film Festivali’nin yöneticisi Dieter Kosslick, festivale jüri başkanı olarak seçilen Tom Tykwer hakkında şunları söyledi: “Tom Tykwer en yüksek profilli Alman yönetmenlerinden biridir ve uluslararası alanda da muhteşem bir sinemacı olduğunu göstermiştir. Olağanüstü yeteneği ve yenilikçi tarzı pek çok türde çektiği filmlerde sergilenmiştir. Tom Tykwer’ın bize katılmasıyla mükemmel bir jüri başkanı kazanmış olduk.”

Şimdiye dek toplam altı filmi Berlin Film Festivali’nde gösterilen Tom Tykwer da jüri başkanı seçilmesiyle ilgili olarak, “Berlinale, her zaman favori film festivalim olmuştur. Bir sinemacı olarak çalışmaya başladığım günden bu yana beni hep desteklemiştir. İkimizin geniş ve harika bir geçmişimiz var. Şimdi artık diğer jüri üyeleri ile birlikte geçireceğimiz iki yoğun ve eğlenceli haftayı dört gözle bekleyebilirim. “ açıklamasını yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın