Zamanı Kaydıran Film | Beginners Film Eleştirisi

Yazan: Berna Balkaya

Filmi izledikten ve bitirdikten sonra bir müddet ekrana bakmaya devam ettim. Açıkçası biraz kafam karışmıştı. Ben baştan sona melankoliyle yüklü bir film mi izlemiştim yoksa tam aksine hayatın akıp gittiğine dair melankolinin içindeki umut ışığını mı? Her halükarda güzel bir film izledim. Yönetmenliğini Mike Mills’in yaptığı, Ewan McGregor ve Christopher Plummer’ı başrollerinde izlediğimiz Beginners, Amerikan Bağımsız Sineması’nın çok güzel örneklerinden biri.

MV5BMjA4MTYwNzY0NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMjAxMDM1NQ@@._V1_SX1777_CR0,0,1777,998_AL_

Annesinin ölümünden sonra babasının eşcinsel olduğunu itiraf etmesi ve hemen ardından kanser olmasıyla adeta bir yıkıma uğrayan Oliver ve bu süreçte -ve aslında sonrasında- hayatı ve hayatını sorgularken bize de sorgulatıyor. Babasına destek olmaya çalışırken, kendi sıradan hayatını da yoluna sokmaya çalışan karakterimizin, hiç ummadığı anlarda ummadığı olaylarla ve kişilerle karşılaşmasıyla birlikte hayata karşı olan çabasını görmeye başlıyoruz.

Beginners_movie_image_Ewan_McGregor_Christopher_Plummer

Filmin en dikkat çeken yanlarından biri fotoğraflı anlatım sahneleri. Fakat bu sahnelerin zaman zaman kendini tekrarlıyor oluşu seyirciyi sıkabiliyor. Onun dışında filmin içinde yer alan karakterlerin birbirleriyle olan bağları ve iletişimleri gayet yerinde ve başarılı. Filmde pek fazla olmasa da yer alan mizah ise filmin tuzu biberi kıvamında. Derinlikli karakterlerin içine düştükleri yinelemeler dışında ise filmle ilgili çok fazla bir probleminiz olmuyor. Yalnızca bazı sahnelerin ve karakter geçmişlerinin iyi verilmeyişi karakterlerin şu anda bulundukları konumlarını havada bırakabiliyor.

MV5BMjEzMDA4MjU4MF5BMl5BanBnXkFtZTcwMDAxNzczNQ@@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_

Olay örgüsünün ve kurgunun geçmişle geleceği bağlıyor oluşu filme karşı ilgi seviyesini arttırıyor. Dini ve siyasi göndermelerin tam yerinde ve göze batmaz bir şekilde verilişi, aşırı sivri karakterlerin olmayışı ise senaryoda karakter insanlaştırmanın vücut bulmuş hali gibi. Aslında bir nevi otobiyografik bir film diyebiliriz Beginners için. Zira yönetmenin annesi öldüğünde babası tam olarak böyle bir itirafla gelmiştir çocuklarının karşısına. Kısacası ana karakterimizin babasının köpeğinden tutun da diğer karakterlerin her biriyle olan bağları filmde gayet güzel işlenmiş. Tamamen hayat gibi ama hayat kadar yormayan bir film izlemek isterseniz Beginners tam aradığınız film.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın