‘Yuva’ Dünya Prömiyerini Venedik’te Yaptı!

Yazan: Gamze Çakan

Emre Yeksan‘ın yeni filmi ‘Yuva’nın dünya prömiyeri dün akşam 75. Venedik Film Festivali Biennale College Cinema kapsamında yapıldı.

Emre Yeksan’ın ikinci uzun metrajı ‘Yuva’nın dünya prömiyeri dün akşam 75. Venedik Film Festivali Biennale College Cinema kapsamında yapıldı. Gösterime yönetmen Emre Yeksan, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, oyuncular Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel ve film ekibinden Jakub Giza (görüntü yönetmeni), Selda Taşkın (kurgu), Mustafa Avcı (müzik), Ergin Şanal (görsel efektler) ile VR projesi ‘Selyatağı’ fiminin yönetmeni Deniz Tortum ve yapımcılarından Fırat Sezgin katıldı.

Sala Giardino‘da gerçekleşen gösterim öncesi film ekibinin katılımıyla gerçekleşen kırmızı halı seremonisinin ardından yönetmen Yeksan ve yapımcı Aslanoğlu salonda seyircileri selamladılar. Başta Biennale College Cinema olmak üzere filmin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden ekip filmi salonda festival seyircileriyle birlikte izledi. Film çıkışında salondaki seyircilerin ‘Yuva’ya ilgisi yoğundu.

Filmin İkinci Gösterimi 31 Ağustos’ta 19.30’da Sala Pasinetti’de

Ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın hikâyesini anlatan ‘Yuva’nın çekimleri İğneada’da yapıldı. Biennale College – Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri olan ‘Yuva’, Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.

‘Körfez’ gösterimleri devam ediyor

Yönetmen Emre Yeksan’ın, şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlattığı ilk filmi ‘Körfez’, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapmıştı. ‘Körfez’ 13-14 Eylül’de 12. Fünf Seen Film Festivali’nde gösterilecek. 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo ödülü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali‘nden Jüri Özel Ödülü, 37. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü‘ne (Ulusal Yarışma) layık görülen ‘Körfez’ son olarak Crossing Europe Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

VR Filmi ‘Selyatağı’

Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği ‘Yuva’nın dünyasından ilhamla tasarlanan Deniz Tortum’un yazıp yönettiği ‘Selyatağı’ VR filmi ise Venice Virtual Reality / Biennale College bölümünde gösterilecek. istos film ve Institute of Time işbirliğinde yapılan ‘Selyatağı’ VR filmi, Venice VR bölümünde yer alan Türkiye’den ilk film.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın