Ana sayfa Haberler Festivaller Yazın En İyi Filmleri, Sonbaharın En Parlak Sinema Etkinliğinde: Filmekimi Yaklaşıyor!

Yazın En İyi Filmleri, Sonbaharın En Parlak Sinema Etkinliğinde: Filmekimi Yaklaşıyor!

Climax

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17. kez düzenlenen, sonbaharın en özel sinema etkinliği Filmekimi, Ekim ayında sinemaseverlere heyecan verici bir program sunuyor.

Filmekimi, her yıl olduğu gibi, saygın festivallerde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş, merakla beklenen yeni yapımları içeren zengin programıyla Ekim ayının en çok konuşulan sinema etkinliği olacak. İstanbul’da 5-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Filmekimi, Ekim ayı boyunca da İstanbul dışında gösterimlerine devam edecek.

Filmekimi’nin yeni yıldızı Coincoin and the Extra Humans

Filmekimi programından açıklanan 12. film ‘Coincoin et les z’inhumains / Coincoin and the Extra Humans’ oldu. İlk gösterimini Locarno Film Festivali’nde yapan Coincoin and the Extra Humans Bruno Dumont’un absürt mizah anlayışını sürdürüyor ve yine mahallenin haylazı Quinquin ile diğer tipleri izliyor.

Coincoin et les z’inhumains / Coincoin and the Extra Humans

Artık kendine CoinCoin diyen Quinquin’in garip maceraları üç yılın ardından bu defa, Fransa’nın rüzgârlı kuzey sahillerinde inekler ve cesetler yerine zift birikintilerine benzeyen uzaylıların istilası ile karşı karşıya. Dumont’un müzikal Jean d’Arc’ı Jeannette’i geçen yıl Filmekimi’nde izlemiş, Quinquin’i de 2015’te ‘P’tit Quinquin / Küçük Serseri’ ile tanımıştık.

Filmekimi programının diğer yıldızları

Filmekimi programından bugüne kadar açıklanan filmler arasında, başta Cannes olmak üzere saygın festivallerinde dünya prömiyerini yapmış filmler dikkat çekiyor. Efsane Jean-Luc Godard’ın Cannes’da ilk kez verilen Özel Altın Palmiye’yi alan yeni filmi ‘Le livre d’image / The Image Book’,

Le livre d’image / The Image Book

Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan, Lukas Dhont’un yönettiği, En İyi İlk Film’e verilen Altın Kamera ile Kuir Palmiye’yi kazanan ‘Girl / Kız’,

Girl / Kız

Alice Rohrwacher’in Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan son filmi ‘Lazzaro Felice / Mutlu Lazzaro’ Filmekimi’nde izleyiciyle buluşuyor.

Lazzaro Felice / Mutlu Lazzaro

Koreli yönetmen Lee Chang-dong’un kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarladığı, Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazanarak FIPRESCI ödülünü alan ‘Burning / Şüphe’, gitgide artan gerilimi, gizemli öyküsü ve izledikten çok sonra bile hafızalarda yerini koruyan sahneleriyle favoriler arasında yer alıyor.

Burning / Şüphe

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan, Yann Gonzalez’in yönettiği, başrolünde Vanessa Paradis’nin müthiş bir performans gösterdiği ‘Un Couteau Dans Le Coeur / Knife+Heart’ ise 1980’ler görselliği ve müziğini beyazperdeye taşıyor.

Un Couteau Dans Le Coeur / Knife+Heart

Aşk Şarkıları ve Güzel İnsan ile tanıdığımız Christophe Honoré’nin yeni filmi ‘Plaire, Aimer et Courir Vite / Sorry Angel’ ise kuşaklar arası aşkı mercek altına alıyor.

Plaire, Aimer et Courir Vite / Sorry Angel

Panos Cosmatos’un yönettiği ve başrolünde Nicolas Cage’in efsaneleştiği fantezi-korku-aksiyon ‘Mandy’,

Mandy

It Follows ile hayranlığımızı kazanan David Robert Mitchell’ın Cannes’da dünya prömiyerini yapan, Andrew Garfield’ın neredeyse tek başına sürüklediği Hollywood neo-noir filmi ‘Under The Silver Lake’;

Under The Silver Lake

Parlak oyuncu kadrosu ve sert sahneleriyle göz kamaştıran Lars Von Trier’in izleyiciyi zorlayan son filmi ‘The House That Jack Built’ de Filmekimi programında öne çıkıyor.

The House That Jack Built

Ayrıca Gaspar Noé’nin, Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün en iyi filmi seçilen ‘Climax’ı bu yıl 5-14 Ekim tarihlerinde Filmekimi’nde.

Climax

Filmekimi Türkiye’nin Farklı Şehirlerine Uğramaya Devam Ediyor

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerinde yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. Filmekimi ekim ayı boyunca çarpıcı bir seçkiyi İstanbul dışındaki sinemaseverlere ulaştıracak.

Filmekimi biletleri Biletix üzerinden satışa sunulacak. Filmler, program, çizelge ve diğer ayrıntılar Filmekimi’nin resmi internet sitesinde yayınlanacak.

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın