Venedik Film Festivali Açılışını Pedro Almodóvar’ın Madres Paralelas Filmiyle Yapacak

Yazan: Gökçe Erdoğan

Bu yıl 1 – 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Film Festivali’nin açılış filmi Pedro Almodovar’ın Madres Paralelas olacak. Başrollerinde Penélope Cruz, Milena Smit, Israel Elejalde ve Aitana Sánchez-Gijón’ı bulunduran Madres paralelas aynı hastanede, aynı anda doğum yapan iki kadını anlatıyor.

İkisi de plansız bir hamilelik yaşayan kadınlardan orta yaşlı Janis durumundan pişmanlık duymazken genç olan Ana duyar ve Janis, onu cesaretlendirmeye çalışır. Hastanenin koridorlarında dolaşırken iki kadın kısa diyalogları üzerinden derin bir bağ kurarlar. Bu bağ sonrasında onların hayatlarını dahi değiştirecektir.

Madres Paralelas

Pedro Almodovar, 2019 yılında Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanmıştı ve 2020 yılında yönetmenin kadrosunda Tilda Swinton’ın yer aldığı The Human Voice isimli kısa filmi festivalde gösterilmişti. Ayrıca, Almodovar kendisi için Venedik Film Festivali’nin önemini 1983’teki festivalde gösterilen Entre Tinieblas adlı filmi ile birlikte bir yönetmen olarak doğduğunu söyleyerek belirtiyor. Festivalin başkanı Alberto Barbera ise festivalin açılışını yeni filmi ile yapma şansını onlara verdiği için Almodovar’a teşekkürlerini iletiyor.

2004 yılında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde La Mala Educacion isimli filmi ile festivalin açılışını yapan Pedro Almodovar, şimdi de Venedik Film Festivali’nin açılışını yaparak iki festivalin de açılışını yapmış olan sayılı yönetmenlerin arasına giriyor.  

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın