Joel Coen’in “The Tragedy of Macbeth” Filmi 59. New York Film Festivali’ni Açacak

Yazan: Elif Türkan Erışık

Joel Coen’ın tek başına yönetmen koltuğuna oturduğu ilk filmi “The Tragedy of Macbeth” 59. New York Film Festivali’inde seyirci karşına çıkacak. Shakespeare trajedisinin modern uyarlaması olan filmin başrolünde Denzel Washington ile geçtiğimiz sene Nomadland’deki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi ödülü kazanan Frances McDormand var.

Machbeth ve Lady Machbeth’i canlandıran ikili için bu beyaz perdede ilk işbirlikleri olacak. Washington ve McDormand’a, üç cadıyı canlandıran İngiliz oyuncu ve tiyatro yönetmeni Kathryn Hunter eşlik ediyor. Tamamen siyah beyaz olan filmin sinematografisini ise Coen’in “The Ballad of Buster Scruggs” ve “Inside Llewyn Davis” gibi projelerde de birlikte çalıştığı Bruno Delbonnel üstleniyor. Festival kapsamında gösterime girecek film önümüzdeki senenin Akademi Ödülleri için aday olmaya hak kazanabilir durumda.

“The Tragedy of Macbeth”in yapımcılığı ve dağıtımı için ise Apple ve A24 işbirliği yapacak. A24 filmin sinemalara dağıtımını gözetirken, Apple ise streaming servisi Apple Tv+ kataloğuna ekleyecek. 24 Eylülde Alice Tully Hall’da galası yapılacak film, New York Film Festivali‘nin açılış gecesinin bir parçası olacak. 24 Eylül’den 10 Ekim’e kadar sürecek festival kapsamında kapalı sinema gösterimlerinin yanı sıra açık hava sinemaları ve sanal gösterimler de düzenlenecek.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir