Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali 27 Ağustos Tarihinde Başlıyor!

Yazan: Gamze Çakan

Türk Sineması İzmir’de buluşuyor.

Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali, Türk Sineması’nın en iyi isimlerini 31 Ağustos gecesi Altın Artemis heykeli ile ödüllendiriyor.

Kırmızı halı geçişi ile başlayacak olan görkemli ödül töreninde 12 dalda ödüller Altın Artemis ödülleri sahiplerini bulacak.

Türkiye’nin kültür başkenti İzmir ve İzmir’in sinema ile arasındaki en büyük bağ olan Anadolu Sinema Televizyoncular Meslek Birliği ASİTEM önemli bir film festivaline hazırlanıyor.

Festival kapsamında, 2017 yılında vizyona giren ulusal filmler yarışacak ve 12 dalda en iyiler noter gözetiminde halk oylaması ile belirlenecek.
Ayrıca ulusal ve uluslararası kısa film ve belgeseller de festival boyunca halkla buluşacak ve en iyi filmler ödüllendirilecek.

27-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak olan ülkemizin ilk ve tek vizyon filmleri festivali olan, Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali ile Türk sinemasına önemli katkılar sağlanacağını belirten ASİTEM Yönetim Kurulu başkanı Sayın Muammer Sarıkaya “Meslek Birliği olarak yerli sinemanın gücü ve önemini gayet iyi biliyoruz. İzmir bunu kaldırabilecek potansiyele sahip bir şehir. Meslek Birliği olarak Türk Sineması adına İzmir’de güzel projelere imza atacağız” vurgusunda bulundu.

Başkan Sarıkaya, Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali’nin İzmir ve Türkiye’de sinema ve sinemaseverler için önemli bir platform olduğunu ifade ederek, “Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü olmak üzere İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ASİTEM (Sinema Televizyoncular Meslek Birliği) ve birçok sponsorun ev sahipliği yaparak düzenleyeceği festivalde sinemanın değeri ve önemi bir kez daha gün yüzüne çıkacak. Ulusal düzeyde oldukça ses getirmesi planlanan festivalde İzmir’in sinema başkenti olması yönünde önemli adımlar atıyoruz” diye konuştu.

12 Dalda Altın Artemis Ödülleri Sahiplerini Bulacak

Bu festivalin Türkiye’nin en beğenilen vizyon filmlerinin yarışacağı ve en iyilerin halk oylaması ile belirleneceği ilk ve tek film festivali olma özelliği taşıdığını belirten Asitem Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Sarıkaya, “Türk Sinemasına önemli bir festival kazandırmayı amaçlıyoruz. Sinema sektörünü her yıl İzmir’de, 12 dalda Altın Artemis heykeli ile buluşturmak istiyoruz. Ayrıca yılın gişe rekoru kıran üç filmini ( Recep İvedik 5 / 7.437.050, Ayla / 5.588.780, Aile Arasında / 5.275.655) de bu festivalde ödülle buluşturuyoruz. Her yıl gişede büyük zafer kazanan filmlerimizi ve yapımcılarını İzmir’de bir araya getireceğiz” dedi.

Ayhan Işık Onur Ödülleri…

İzmir Film Festivali’nde sinemanın duayen isimlerine Türk Sinemasının Taçsız Kralı Ayhan Işık anısına onur ödülü takdim edilecek.

Ayhan Işık’ın Yeşilçam Sineması için önemli bir isim olduğunu belirten Sarıkaya, “Böyle bir festivalde İzmirli sanatçımız Ayhan Işık’ı ve sinemamızın yaşayan duayen isimlerini unutamazdık. Her yıl belirleyeceğimiz 6 usta sinema büyüğümüze Ayhan Işık Onur Ödülü takdim etmek istiyoruz. Geleneksel hale dönüştürmek istediğimiz bu ödülleri çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Kısa Film ve Belgesele Rekor Başvuru

İzmir Film Festivali’nin uluslararası kısa film ve belgesel bölümüne rekor sayıda başvuru olduğunu açıklayan Başkan Muammer SARIKAYA, “Festivale belgesel ve kısa film kategorisinde de yerli ve yabancı filmler başvurarak büyük ilgi gösterdiler. Dünyanın dört bir tarafından başvuru yağdı. Çok başarılı projelerin yer aldığı seçkide inceleme komisyonu projeleri değerlendirmede çok zorlandı. Bu festivalde, birbirinden başarılı kısa film, belgesel ve animasyon filmler İzmirli sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Tüm sinemaseverleri bu sinema şölenine bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir