Trois Couleurs: Bleu (Üç Renk: Mavi)

Yazan: fırat yaşar

Trois Couleurs: Bleu (Üç Renk Mavi)

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski
Senaryo: Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewicz, Agnieszka Holland, Edward Zebrowski
Oyuncular: Juliette Binoche (Julie Vignon),Benoit Regent (Olivier), Florence Pernel (Sandrine), Charlotte Very (Lucille), Helene Vincent (Gazeteci)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Miramax
Yapım Yılı: 1993
Ülkesi: Fransa, Polonya, İsviçre
Süresi: 100 dakika

Filmin Konusu:
Julie bir trafik kazasında ünlü bir müzisyen olan kocasını ve küçük kızını kaybeder. Bu olayın katlanılmazlığında Julie, intahar girişimlerini de dener. Hayatındaki en değerli insanları kaybetmiş olan Julie yaşama biyerden tutunmak ister. Bunu yaparken ilk olarak eskiye dair herşeyden uzaklaşmayı amaçlar. Kocasını ve kızını hatırlatan herşeyi çevresinden uzaklaştırır ve eskiden yaşamış olduğu evden farklı bir eve yerleşir. Tamamen kendisiyle başbaşa olan Julie hayata karşı algılarını kapatmıştır. İzole olmuş şekilde rutin bir hayatta seyir halindedir. Yabancı olduğu yanlız olma durumu onun uzun süredir hissedemediği özgürlük olgusunu yeniden tanımasını sağlar.

Üç Renk Mavi

Yeni taşındığı apartmanda komşusu olan Lucille adındaki bir kadınla tanışır. Bir gece telefon çalar. Telefondaki Lucelle’dir. Julie’ye hemen söylediği adrese gelmesini söyler. Julie belirtilen adrese gider. Lucille’nın sorununu dinlerken gözü karşısında duran televizyona ilişir. Televizyonda kocası ile ilgili bir haber vardır. Dikkatini televizyona veren Julie kocasıyla ilgili bilmediği gerçeklerle yüzleşir.

Üç Renk Mavi

Avrupa sineması’nın önde gelen isimlerinden olan Krzysztof Kieslowski’nin, Fransız bayrağında bulunan ilkeleri simgeleyen üçlemesinin ilki olan Mavi filmi, dünyada ses getiren bir film olmuştur. Mavi, Beyaz ve Kırmızı olmak üzere 3 filmden oluşan “Üç Renk” üçlemesi sırasıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik konularını işlemektedir. Mavi filmi müzikleri ve görüntü yönetimi açısından uzun süre akıllarda yer edecek bir film olma özelliğindedir. Filmde Julliette Binoche’un performansı da aktöre Venice Film Festivali’nde ve Fransa Cesar Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü getirmiştir

Filmin Ödülleri:

  • 1993 Venice Film Festivali: “En İyi Film” , “En İyi Sinematografi”
  • 1993 Cesar Ödülleri: “En İyi Ses”
  • 1993 Goya Ödülleri: “En İyi Avrupa Filmi”

Üç Renk Mavi Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın