Thomas Vinterberg’ün Mads Mikkelsen’li Druk Filminden İlk Fragman Yayınlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Festen, Submarino ve Jagten filmleriyle tanıdığımız Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg, Druk adlı yeni filmini geçtiğimiz sene duyurmuştu. Filmin çekimleri geçtiğimiz yıl Mayıs ayında başlamış ve Temmuz’da tamamlanmıştı. Filmin dünya prömiyerini bu yıl Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ocak 2020’de başlayan ve tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisinin pek çok filmin prömiyerinin ertelenmesine neden olduğu gibi Druk’ı da etkilemesi olasıydı. Ancak yeni yapılan bir duyuruda, Druk’ın planlandığı üzere 24 Eylül 2020’de Danimarka Sinema Kulübü’nün 2020/21 sezonunu açacağı açıklandı.

Senaryosunu Vinterberg ile Tobias Lindholm’un kaleme aldığı film, belirli miktardaki alkol tüketiminin dünyayı daha iyi algılamamızı sağlayacağı teorisini test etmeye karar veren dört lise öğretmenini merkezine alıyor. Druk’ın yapımcılığını üstlenen Zentropa Productions, filmi şöyle tanımlıyor:

“İnsanın kanında binde birin yarısından daha az alkolle doğduğuna dair bir teori vardır. Kandaki alkol zihni dış dünyaya açar, sorunlar daha küçük görünür ve yaratıcılık artar. Şunu iyi biliyoruz ki; ilk bardak şaraptan sonra sohbet derinleşir, olasılıklar artar. Martin bir lise öğretmenidir. Yaşlı ve yorgun hissetmektedir. Evliliği bocalamaktadır. Öğrencileri ve velileri not ortalamalarını arttırmak için onun sözleşmesini feshetmek istemektedir. Teoriden cesaret alan Martin ve üç meslektaşı deney yapmak için kolları sıvar ve günlük yaşamlarında belirli bir seviyede alkol tüketimine başlarlar. Eğer Churchill, sisli ruhlar arasında II. Dünya Savaşı’nı kazanmışsa, onlar ve öğrencileri için ne yanlış gidebilir ki?

Sonuç başlangıçta olumludur. Artık Martin’in sınıfı onu farklı bir şekilde dinlemektedir ve deneyleri sonuçların raporlandığı gerçek bir akademik çalışma haline gelmeye başlar. Yavaş ama emin adımlarla alkol, dört arkadaşın ve çevrelerinin çözülmesine neden olur. Hem dersleri hem de deneyin sonuçları iyi gitmektedir. Martin’in karısıyla ilişkisi gelişir ve dört arkadaş hayatı hissetmeye başlar. Deney bazıları için iyi giderken, diğerleri için raydan çıkmaya başlar. Alkolün dünya tarihinde harika sonuçlar üretebileceği açık ve net hale gelmektedir ancak tüm bu cesaretin sonuçları olacaktır.”

Zentropa Productions
Druk

Thomas Vinterberg ve Mads Mikkelsen Yeniden Bir Arada

2012 yılında Jagten (The Hunt) filminde birlikte çalışan yönetmen Thomas Vinterberg ile Mads Mikkelsen 7 yıl sonra Druk (Another Round) filminin çekimleri için yeniden bir araya geldi. Druk’un kadrosunda yer alan ve Thomas Vinterberg’le daha önce çalışmış olan tek kişi Mads Mikkelsen değil. Filmin başrollerinde ayrıca; Vinterberg ile Festen (Şölen), De største helte (The Biggest Heroes) filmleri başta olmak üzere pek çok yapımda birlikte çalışan Thomas Bo Larsen, yönetmenin The Commune ve Kursk filmlerinde rol alan Magnus Millang ve yine pek çok projede yönetmenle işbirliği yapmış olan Lars Ranthe ile Susse Wold yer alıyor. Kadroda ayrıca Maria Bonnevie ve Helene Reingaard Neumann bulunuyor.

Filmin yapımcılığını Zentropa Productions etiketiyle Sisse Graum Jørgensen ve Kasper Dissing üstlenirken, ortak yapımcılar ise Film i Väst, Zentropa İsveç, Topkapi Films and Zentropa Hollanda. Danimarka Film Enstitüsü, TV 2 DENMARK, Eurimages, Hollanda Film Fonu, Svenska Filminstitutet, Hollanda Film Yapım Teşviki and MEDIA ise filmi destekliyor.

Druk, arkadaşlık, özgürlük ve alkol hakkında eğlenceli, dokunaklı ve düşündürücü bir drama olarak tanımlanıyor. Thomas Vinterberg’ün film fikri üzerine 2013 yılından beri kafa yorduğu biliniyor. Sinemalar açıldığında Druk’un 30’dan fazla ülkede gösterime girmesi bekleniyor. Filmin ülkemizde gösterime girip girmeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor.

Druk’un Cannes Film Festivali için hazırlanan fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir