Sinematek/Sinema Evi ve FilmKoop’tan Bağımsız Türkiye Sineması Seçkisi

Yazan: Ayşe Ebru

Sinematek/Sinema Evi ve FilmKoop, “Bağımsız Türkiye Sineması” için bir alan ve gösterim mecrası yaratma hedefiyle Şubat ayından itibaren bir film seçkisi hazırlıyor.

Film yönetmenleri ve yapımcılarının her türlü mesleki dayanışmayı geliştirmek, film üretim ve dağıtım koşullarının iyileştirilmesini sağlamak amacıyla bir araya gelerek 2020 yılında kurdukları Film Koop,Sinematek/Sinema Evi ile işbirliği içinde her Pazar günü 18:30 seansında, son yıllarda Türkiye’de çekilmiş ve yeterli dağıtım olanağı bulamamış filmleri seyirciyle buluşturmayı ve hep birlikte bu filmleri tartışmayı hedefliyor.

Gösterimin ardından bir yönetmen yahut sinema yazarının moderatörlüğünde filmlerin yönetmenleri ya da diğer yaratıcılarıyla söyleşilerin düzenleneceği ve bu söyleşileri başta sektörde faaliyet gösteren yapımcı, yönetmen ve oyuncular olmak üzere sinemaseverleri de içine alan haftalık buluşmalar haline getirmeyi hedefliyor.

“Bağımsız Türkiye Sineması” seçkisinin ilk filmi Barış Sarhan’ınyazıp yönettiği “Cemil Show” olacak. Yönetmenin de katılacağı film gösterimi sonrasındaki söyleşi etkinliğinin moderatörlüğünü Kıvanç Sezer üstlenecek. Film ve etkinlik hakkındaki ayrıntılı bilgi aşağıda yer almaktadır.

CEMİL SHOW
Türkiye / 2021 / Türkçe / 102 dk. / Renkli
Gösterim Tarihi: 06.02.2022 Pazar 18.30
Yönetmen: Barış Sarhan
Senaryo: Barış Sarhan
Oyuncular: Ozan Çelik, Nesrin Cavadzade, Alican Yücesoy, Cezmi Baskın, Başar Alemdar, Sennur Nogaylar, Fuat Kökek, Ülkünur Arslan

Ünlü olmanın karanlık cazibesine odaklanan Cemil Şov filminde, oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikâyesi anlatılıyor. Filmin yönetmenliğini aynı zamanda filmin senaristi de olan Barış Sarhan yaptı. Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmeni ve sonrasında reklam yönetmeni olarak çalışan Barış Sarhan’ın daha önce çektiği kısa filmleri de yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda festivalden aldığı ödül ve beğeniyle dikkat çekiyor. Filmin görüntü yönetmenliğini ise sinema dünyasının bol ödüllü ismi olan Soykut Turan yaptı.

Yeşilçam olarak bilinen Klasik Dönem Türk Sineması’na da hiç denenmemiş tarzda göndermeler yapan Cemil Şov sinema filminin senaryosu, Kültür Bakanlığı, İKSV Köprüde Buluşmalar, Saraybosna Film Festivali, !f, Sundance Senaryo Lab, First Cut Lab ve Antalya Film Forum gibi seçkin uluslararası film geliştirme platformları tarafından desteklendi.

İlk olarak Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gösterilen Cemil Şov daha sonra, Osaka Film Festivali, Sofya Uluslararası Film Festivali, İstanbul Uluslararası Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, Cottbus Film Festivali gibi seçkin festivallerde sinemaseverlerinin beğenisini kazandı. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Kurgu”, Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödüllerini alan Cemil Şov filmi ayrıca Engelsiz Filmler Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerine layık görülerek adından övgüyle söz ettirdi.

Gösterim, yönetmenin katılımıyla gerçekleşecektir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir