SALT Beyoğlu’nda Gösterim – Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

Yazan: Ayşe Ebru

Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival
[Donna Haraway: Hayatta Kalabilmek için Hikâye Anlatıcılığı]
4 Ekim Cuma, 19.00, Açık Sinema

“Siborg Manifestosu”nun yazarı feminist düşünür, bilim tarihçisi ve bilim kurgu meraklısı Donna Haraway’den hayatı, üretimleri ve fikirlerine dair nükteli ve samimi bir hikâye anlatıcılığı… Fabrizio Terranova’nın 2016 yapımı belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimi, Kolektif Çukurcuma tarafından SALT iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

1980’lerde toplumsal cinsiyet, kimlik ve teknoloji üzerine sıra dışı çalışmalarıyla tanınan Haraway, felaketler çağı için asi ve umutlu bir evren tasvir ederek insanlar, hayvanlar ve makineler arasındaki sınırları yıkar. Cinsiyet özcülüğünü tartışmaya açarken insanlığın primatlara ilgisine dair temel varsayımları postkolonyal bir bakışla sorgular. Haraway ile California’daki evinde birkaç hafta geçiren yönetmen, düşünürün kapitalizm ve antroposenden felsefi metin olarak bilim kurgu yazınına, insan-köpek ilişkisinden kadın yazarların geri planda bırakılmasına çok çeşitli konularda hararetli tartışmalarını ilgi çekici görsel ve animasyonlar eşliğinde kurguluyor.

Daha Fazla Oku: Perşembe Sineması Sonbahar Gösterimleri SALT Beyoğlu’nda!

Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival [Donna Haraway: Hayatta Kalabilmek için Hikâye Anlatıcılığı], son derece özgün bir düşünürün zihnini kendi üslubuyla resmetmesine imkân tanıyor. 81 dakikalık İngilizce filmin 4 Ekim’de SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da yapılacak Türkçe altyazılı gösterimi herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

Gösterimin ön çalışması olarak 2 Ekim’de SALT Galata’da, sanatçı Merve Ünsal ve Kolektif Çukurcuma’dan Mine Kaplangı’nın moderatörlüğünde düzenlenecek okuma buluşmasında, Haraway’in feminist posthümanizm odaklı son dönem çalışmalarının katkıları tartışmaya açılacak. 2016 tarihli Staying with the Trouble: Making Kin in the Chthulucene kitabı etrafında şekillenecek buluşma hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın