Altın Koza’nın Dördüncü Gününde Neler Oldu…

Yazan: Gaye Taşkan

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 29 Eylül’e kadar sürecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde 26 Eylül Perşembe günü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistlerinden üç filmin festival galaları gerçekleşti. Levent Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşen Altın Koza Kısa Film Atölyesi, Orhan Kemal Sineması söyleşisi, panel ve masterclass’la devam eden festivalin dördüncü günü, sevilen Adanalı sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un coşkulu dolu “Yeşilçam Sahnede” konseriyle sona erdi.

Küçük Şeyler Filminin Festival Galası Yapıldı

Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yarışan Küçük Şeyler filmi, festival kapsamında Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin Türkiye prömiyerine; filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, yapımcıları Kanat Doğramacı, Tolga Karaçelik, başrol oyuncuları Alican Yücesoy, Başak Özcan ve film ekibi katıldı. Küçük Şeyler’de; Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın yanı sıra Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Nihal Koldaş, Ece Dizdar, Zeynep Dinsel ve Kubilay Tuncer gibi isimler de rol alıyor. Trajikomik anlatım diliyle dikkatleri çeken, mizah unsurunun eksik olmadığı film, Onur ve Bahar çifti üzerinden ışığı sönen bir ilişkiyi anlatıyor.

Bağlılık-Aslı Filminin Festival Galası Yapıldı

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği Bağlılık-Aslı filminin festival kapsamında galası, yönetmen Kaplanoğlu, filmin oyuncularından Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt’un rol aldığı Kaplaoğlu’nun yapmayı planladığı üçlemenin ilk filmi olan Bağlılık-Aslı, dünyanın dört bir yanında, tüm modern kentlerde yaşanan evrensel bir konuya değiniyor. Modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazları ve bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını yargılamadan, yalnızca şahit olarak izleyiciye sunan film bu konuyu daha önce görülmemiş bir bakış açısıyla perdeye yansıtıyor.

Kronoloji Filminin Dünya Prömiyeri Yapıldı

Ali Aydın’ın yazıp yönettiği “Kronoloji”nin festival kapsamında, dünya prömiyeri ve festival galası yönetmen Aydın, filmin başrol oyuncularından Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya, Serkan Keskin ve Tansu Biçer’in başrollerini paylaştığı filmde; Esra Kızıldoğan, Beran Soysal, Cüneyt Yalaz, Ozan Çelik, Ahmet Kaynak ve Cihat Süvarioğlu rol alıyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan, kadının evlendikten sonra silikleşerek hem özel hem sosyal hayatta görünmez bir nesne haline gelmesini Nihal üzerinden işleyen Kronoloji erkek egemen kültürün acımasızlığını çarpıcı bir gerilimle anlatıyor.

Altın Koca Film Festivali’nin 50. Yılında Çukurova Bölgesinde Filmcilik ve Sinemacılık: Dün, Bugün, Yarın Paneli

Festival kapsamındaki Altın Koza Film Festivali’nin 50. Yılında Çukurova Bölgesinde Filmcilik ve Sinemacılık: Dün, Bugün, Yarın paneli; Doç.Dr. Ayşe Toy Par moderatörlüğünde, Dr. Öğretim Üyesi Aydın Çam, Prof.Dr. Emine Uçar İlbuğa, Dr. Öğretim Üyesi Özgür İlke Şanlıer Yüksel ve Prof.Dr. Senem Duruel Erkılıç’ın katılımıyla HiltonSA’da gerçekleşti.

Orhan Kemal Sineması Söyleşisi

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamındaki Orhan Kemal Sineması söyleşisi, Nebil Özgentürk moderatörlüğünde, Işık Öğütçü, Mazlum Vesek, Menderes Samancılar ve Nur Sürer’in katılımıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

Xie Fei’nin Katılımıyla Masterclass Gerçekleşti

Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Cinemaximum Salon 4’de gerçekleşen masterclass’ıyla sinemaseverlerle buluştu. Xie Fei masterclass’ta, Çin sinemasını bugünkü başarısına ulaştıran süreci ve sinema anlayışını anlattı.

Xie Fei ile Masterclass

Süheyl Uygun & Behzat Uygur İkilisinden “Yeşilçam Sahnede” Konser ve Komedisi

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin dördüncü günü, sevilen sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un Merkez Merkez Park Amfi Tiyatro’da sahnelediği “Yeşilçam Sahnede” adlı konser ve komediyle sona erdi. 2000 kişilik konser alanını dolduran Adanalılar, Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’dan Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz şarkılarını dinledi.

Ayrıca aynı gün, Afgan yönetmen Sahraa Karimi’nin filmi “Havva, Meryem, Ayşe” de, yönetmen Karimi’nin katılımıyla festival izleyicisiyle buluştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın