Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler Reefer Madness – The Movie Musical

Reefer Madness – The Movie Musical

Yönetmen: Andy Fickman
Senaryo: Kevin Murphy, Dan Studney
Oyuncular: Christian Campbell (Jimmy), Kristen Bell (Mary Lane), Alan Cumming (Lecturer), Steven Weber (Jack), Amy Spanger (Sally), Ana Gasteyer (Mae), John Kassir (Ralph)
Türü: Müzikal, Komedi
Yapımcı Firma: ApolloScreen Filmproduktion GmbH & Co. Filmproduktion KG, Dead Old Man Productions, Middle Fork Productions, Showtime Networks
Yapım Yılı: 2005
Ülkesi: ABD, Almanya
Süresi: 109 dakika

Filmin Konusu:
Jimmy ve Mary Lane 1930’lar dönemi Amerika’sında her genç gibi derslerine çalışan, okullarına devam eden, zilin çalmasıyla sürekli takıldıkları kafeye milkshake içmeye giden, hiç bir kötü alışkanlığı olmayan, mutlu bir birliktelik sürdüren ve romanlarda betimlenenlere benzeyen bir aşk yaşadıklarını düşünen iki parlak lise öğrencisidir.

reefer-madness-1

Mary, Jimmy’e birlikte bir dans yarışmasına katılmak istediğini söyler. Jimmy dans etmeyi beceremediği/bilmediği için panikler. Aralarındaki konuşmayı duyan ve Jimmy’nin endişesini fark eden bir yabancı, Jack Stone, Jimmy’ye yardım teklif eder; evinde vereceği 30 dakikalık dans eğitimi ile bir mucize yaratacaktır. Mary’i hayal kırıklığına uğratmaktan ve onu kaybetmekten korkan Jimmy tüm saf ve temiz duygularıyla teklifi kabul eder. Jack’in evinin arka bahçasinede marijuana yetiştirip gençleri zehirleyerek para kazandığından ve onun yeni avı olduğundan habersizdir.

reefer-madness-2

Eve gittiklerinde takımın diğer üyeleriyle de tanışır. Kolej öğrencisi Ralph, seksi sarışın Sally ve Jack’in sevgilisi Mae, Jimmy’e baskı yoluyla marijuana içirirler. İsteksizce girdiği yolda kontrolsüzce devam eden Jimmy zamanla bağımlılığının etkisiyle değişir, bir çok şey gibi Mary’i de ihmal etmeye başlar. Erkek arkadaşının durumundan endişelenen Mary, Jimmy’nin neler yaptığını ve değişimine sebep olan şeyi öğrenmek isteyecektir.

reefer-madness-3

Reefer Madness’ın çıkış noktası “Tell Your Children” isimli kısa metraj bir film olmuş. 1938’de çekilen bu yapım, aslen marijuana karşıtı bir propaganda filmi olsa da o dönemde çok fazla önemsenmemiş. Kalitesizliği nedeniyle kendi çapında bir kült olan film, tiye alınarak yeniden şekillendirilmiş senaryosuyla Brodway’e uyarlanmış, kazandığı başarının ardından da “Reefer Madnees: The Movie Musical” çekilmiş. En İyi Söz ve Müzik dalında Emmy alan, yönetmeni Andy Fickman’a Deauville Film Festivali’nde (Fransa) Première ödülünü kazandıran film, Sundance Film Festivali’nde de beğeniyle karşılanmıştı. Ülkemizde ise 2006 yılında !f Istanbul 5. AFM Uluslararası Bağımsız Fimler Festivali kapsamında gösterime girmişti.

Filmin Fragmanı:

1 YORUM

  1. Bu filmdeki o İsa lı sahneleri hayatım boyunca unutamam heralde.Röfleli ve seksi İsamız: )))Cennetin en iyisi;)
    Endişeli ve çok çabuk etkilenen ebeveynler,marijuananın her tür uyuşturucudan daha kötü;kötünün kötüsü bişey olduğu söyleyen tipler vs.
    Bi de bi şarkıları vardı bunların Maryli Jimmyli nasıldı o hatırlayan varmı??

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın